Als een bolide EGBERT JAN Egbert Jans moeder wordt 100 jaar. Altijd als hij haar in bed ziet liggen, komen er herinneringen boven aan hun oude gezin. in een benedenwoning, met een voor- en achtertuin. Ik kan niet meer traplo pen en zet nog maar tien stappen achter elkaar. Boodschappen doen lukt ook niet meer.'' Cathi: ,,We bekijken de folders van Aldi, Lidl en Albert Heijn. Soms sla ik iets dat in de aanbieding is groots in.'' Jan: ,,We kijken samen naar de bonne tjes. Tussen de 90 en 100 euro per week geven we uit. Als we onszelf flink wil len verwennen, halen we Indisch. Uit eten gaan we niet meer, dat heeft ook met ons lagere inkomen te maken.'' Cathi: ,,We dachten dat de platenvoor- raad van de zaak onze pensioenvoorzie ning zou zijn. Maar we hebben de winkel met verlies moeten verkopen, daardoor hebben we het krapper dan verwacht.'' Jan: ,,Ik krijg maar 300 euro pensioen, Cathi 150 euro per maand. Vanwege mijn gezondheid moesten we na dertig jaar stoppen met de winkel. De jaren erna zat ik in een depressie. Als ik jazz hoorde, zat ik te janken. We zijn afhan kelijk van de zorg van anderen. Ik word om de dag gewassen, vanwege de bypasses in beide benen.'' Cathi: ,,We hebben, op eigen kosten, een schoonmaakster.'' Jan: ,,Ze gaat als een tornado door ons huis, voor 15 euro per uur. Onze buren doen vaak boodschappen voor ons. We bieden ze weleens geld aan, maar ze zijn te trots om iets aan te nemen. Ik zou ook geen geld willen als ik mijn buur man hielp, dus dat snap ik. Daarom geven we soms iets voor hun kinderen.'' Cathi: ,,We komen niet vaak meer bui ten.'' Jan: ,,We vinden het gezellig als we bezoek krijgen. We hebben geen kinde ren, dan moet je het van vrienden, kennissen en buren hebben. Daar leef je nog voor hè, contacten met anderen.'' Cathi: ,,We zijn actiefin de wijkraad en Jan zet zich in voor voetbalclub ADO Den Haag.'' Jan: ,,Sport is belangrijk.'' Cathi: „Gezondheid staat bij ons op één.'' Jan: „Gezondheid is meer met geluk verbonden dan geld.'' Ik hou een briefje voor mijn moeders neus: 'Vandaag word je 100!' Jopie bestudeert het. Ze haalt haar schouders op. Nog een keer, weer de schouders. De derde keer doet ze haar mond hoeken naar beneden en knikt bewonderend, een trekje van ironie: nou nou. Tiswat. Altijd als ik haar in bed zie lig gen, hulpeloos maar nog steeds met eigengereide trots, komen herinneringen boven. Ze zit rechts voor me, kijkt opzij, voorin de beige Fiat 124, naar mijn vader Jan. Die zit aan het stuur. We zijn met vakantie in Tos cane. Mijn broer Arnoud (18) zit achterin naast me, ik (12) achter mijn vader. Hij is een terughou dende rijder, veel te braaf. We zijn onderweg naar een stadje. De weg erheen slingert zich omhoog, dan naar beneden het volgende dal in. Opeens merk ik dat we iets harder rijden dan gebruikelijk. Mijn moeder had dat al bespeurd. Broer heeft niets in de gaten. „Kunnen we stoppen?'' zegt mijn broer, camera paraat. We zijn op de bergpas. Jan reageert niet. Als hij in gedachten is, dringt niets tot hem door. Geleidelijk rijdt hij sneller. Ik zie een rij cipressen op me af komen, maar het stuur gaat op tijd om. Arnoud, sarcastisch: „Eindelijk wat mannelijkheid!'' De Fiat gaat inmiddels als een bolide door de bochten. ,,Doe nou niet, Jan! Klootzak!'' Het huwelijk zou uiteindelijk 68 jaar duren. In de laatste maan den voor zijn overlijden schold ze hem vaak uit en sloeg ze hem soms. De ontremming van beginnende dementie. Jan, nog vrij helder, nam haar in bescherming: hij zweeg erover. Ik buig me naar voren en kijk naar Jans gezicht. Hij heeft een verbeten trek om de mond en glimt van het zweet. De achter wielen slippen. We passeren rakelings een gemotoriseerde driewieler met een oude man erin. Ik zie nog de merknaam voorbij schieten: Piaggio. Mijn broer lacht sardo nisch. Mijn vader mompelt iets. ,,Wat?'' schreeuwt mijn moeder. De ingang van de cam ping, ons doel, is in zicht. ,,Ik moet poepen.'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl ,,Wat doe je nou, Jan?'' ,,Hou op! Stop!'' Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 20 APRIL 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103