9 men er nooit, omdat met het aan treden van Michail Gorbatsjov als leider van de Sovjet-Unie het einde van de wapenwedloop en de Koude Oorlog wordt ingeluid. De Amerikaanse president Ba- rack Obama roept in Praag op tot een kernwapenvrije wereld. Een jaar later kondigt hij aan dat de VS geen nieuwe kernwapens meer zal ontwikkelen. Met Rusland wordt afgesproken het aantal strategi sche kernwapens terug te dringen. 2010 Nederland is akkoord met de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse kernwapens. De JSF moet het wapen kunnen dragen '2017 Nederland verwerpt een VN-ver- drag voor een verbod op kern wapens. Landen die zelf nucleaire wapens hebben, doen niet mee aan de stemming. In totaal stem den 122 landen voor het verdrag. Nederland is het enige Navo-land dat aanwezig is en ook het enige land dat tegenstemt. Onderzoek wijst uit dat 85 procent van de Ne derlanders voor zo'n verbod is. In Volkel worden 22 Ameri kaanse kernbommen van het type B61 opgeslagen. Deze heb ben tot vier keer de kracht van de eerste atoombommen die op Ja panse steden werden gegooid. De vliegbasis is daarna geregeld het toneel van protestacties. Vredesac tivisten blokkeren de toegang en vernielen gebouwen en materieel. Non-proliferatieverdrag van kracht. Afgesproken wordt dat al leen de Verenigde Staten, Sovjet Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en China kernwapens mogen heb ben. (IKV) start de campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen in Nederland'. De cam pagne wordt massaal gesteund. Russen hebben ontwikkeld, be sluit de Navo om 572 kruisraketten in Europa te plaatsen. De grootste demonstratie ooit tegen kernwapens. In Den Haag komen 550.000 mensen samen om te protesteren. Twee jaar eer der gingen in Amsterdam ook honderdduizenden mensen de straat op. 48 kruisraketten op vliegbasis Woensdrecht te plaatsen. Die ko- rikaanse nucleaire kruisraketten tot massale vredesdemonstraties. Amerikanen zetten de Nederlandse worsteling weg als 'Hollanditis'. De kruisraketten werden uiteindelijk niet geplaatst. In 2016 laaide de politieke discus sie in Nederland op, toen dankzij een burgerinitiatief een kernwa- penvrije wereld op de agenda van de Tweede Kamer terechtkwam. Een paar maanden later riep de Ka mer toenmalig buitenlandminister Bert Koenders op om in de Ver enigde Naties vóór een kernwapen verbod te stemmen. Uiteindelijk onthield ons land zich van stem ming, omdat de Navo-bondgeno- ten geen Nederlands 'ja' konden ac- cepteren. De VN-resolutie werd in oktober 2016 wel aangenomen. Daarna werd er onderhandeld over een wereldwijd verbod op kernwapens. Bij de stemming over een definitief verdrag stemde Ne derland in juli 2017 toch tegen. Het kabinet wil wel bijdragen aan wa penbeheersing door binnen de VN het initiatief te nemen voor het in stellen van een internationale com missie die zich hierover buigt. Daarmee volgt het kabinet een advies op dat de gezaghebbende Adviesraad Internationale Vraag stukken (AIV) eind januari gaf: die meende dat het bevorderen van overleg tussen de kernmogendhe- den 'hard nodig' is en stelde een commissie voor naar voorbeeld van de Brundtland-commissie. Die boog zich in de jaren 80 met succes over het wereldwijde milieuvraag stuk. De AIV deed in dat kernwapen advies ook een beroep op het kabi net om de F-35 technisch in staat te laten zijn kernwapens te dragen, omdat het een onderdeel is van de Navo-strategie. Volgens Jaap de Hoop Scheffer, voorzitter van de AIV, is dat nodig voor 'de geloof waardigheid van de verdediging van het bondgenootschap' en geeft het Nederland de positie om ook inspraak te hebben in nucleaire aangelegenheden. Gezamenlijk Volgens kernwapendeskundige Van der Meer is zo'n gezamenlijke aanpak de enige kans van slagen. ,,Het is een langetermijnproject, maar alleen als je de negen kernwa- Veertigjaar terug was het ondenkbaar dat er een verbod op chemische wapens zou zijn. Dat is er ook gekomen penlanden kunt overhalen om hun arsenaal te verminderen en uitein delijk op te geven, kan het lukken.'' Dat zou makkelijker gemaakt kun nen worden door technologische ontwikkelingen: denk aan wapens die kernbommen overbodig maken of raketschilden waardoor kernwa pens nutteloos worden. Van der Meer put hoop uit de ver dragen die kerngrootmachten VS en Rusland - samen goed voor 90 procent van de atoombommen ter wereld - eerder sloten en die voor een grote reductie zorgden. „Vergeet niet dat het veertig jaar ge leden ondenkbaar was dat er een verbod op chemische wapens zou zijn. Dat is er ook gekomen en dat zagen we ook niet aankomen. Er is dus geen reden om fatalistisch ach terover te leunen.'' vrijdag 19 april 2019 GO 2009 1961 1970 1977 Het Interkerkelijk Vredesberaad 1979 In reactie op een een nieuwe middellangeafstandsraket die de 1983 1985 De Nederlandse regering besluit Kerngrootmachten VS en Rusland hebben samen 90 pro cent van de atoombommen ter wereld in bezit. Een F-35 (JSF) met raketten. FOTO LOCKHEED MARTIN —Sico van der Meer, Instituut Clingendael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9