Leerlingen en leraren vroeg uit de veren Terneuzen zet in op mythe over Vliegende Hollander 7 MINOXMUSEUM /«H SCHELPENMUSEUM Fotografe Maartje ter Horst fotografeerde en schreef Ode aan de kleinste musea van Nederland. In het boek is er een hoofdrolletje voor Zaamslag. Nieuwe AED voor dorpshuis in Philippine vrijdag 19 april 2019 Guido van der Heijden Zaamslag Naast het Nederlands Dakpannenmuseum in Alem, het Politie- pettenmuseum in Slochteren, het Henny Huismanmuseum in Hoo- geveen, figureren twee minimusea uit Zaamslag in het boek: het Schelpenmuseum van Gerrit de Zeeuw en het museum rond de Duitse miniatuurcamera Minox van Henk Hommers, de twee lig gen letterlijk een steenworp van elkaar vandaan. Minuscuul Aanvankelijk reed Ter Horst alleen voor het Minoxmuseum naar Zaamslag. Klein is Henk Hom mers' museum zeker. De exposi tieruimte op de begane grond is zo'n zes vierkante meter groot. Ei genlijk wel passend bij de minus cule spionnencamera's van Duitse makelij. „Iemand zei nog dat het goed was dat ik geen grote techni sche camera's verzamelde, dat zou een ramp zijn", lacht Hommers. Iemand zei nog dat het maar goed was dat ik geen grote camera's verzamel ,,Boven heb ik ook nog een ruimte die bij het museum hoort. Het is wel iets groter dan wat je nu ziet. Ik ken wel kleinere musea dan het mijne." Eenmaal in Zaamslag stuitte Ter Horst op het vlakbij gelegen Schel penmuseum en vond het te mooi om niet ook mee te nemen in het boek. Hoewel er duizenden en duizenden schelpen uit alle hoe ken van de wereld in de voorma lige winkel liggen uitgestald, dekt de naam Schelpenmuseum de la ding niet. Gerrit de Zeeuw (91) heeft in een mensenleven veel meer verzameld. Zijn museum herbergt ook een schat aan archeo logisch materiaal, bewijs van de aanwezigheid van de tempelier- orde in zijn Zaamslag, een grote hoeveelheid fossielen en het skelet van de butskopwalvis die lange tijd in hartje Zaamslag lag. Trots De Zeeuw is verguld met de ver melding in het boek. ,,Trots? Wat denk je? Ik heb meteen de foto waar ik met de butskop op sta aan de hele familie laten zien. Leuk dat dit museum er ook in staat want Zeeuws-Vlaanderen is toch een eindje weg." PHILIPPINE Inwoners en be zoekers van Philippine kunnen geruster zijn, sinds gisteren heeft gemeenschapshuis De Kaaie een nieuwe AED, een au tomatische externe defibrillator waarmee het hartritme kan worden hersteld bij een hart stilstand. Het levensreddende apparaat kon worden aangeschaft dank zij samenwerking tussen het De Kaaie-bestuur, de Cargill Cares Council, de gemeente Terneu- zen en de Rabobank-clubkas- campagne. Al die partijen wa ren bij de officiële overdracht aanwezig, evenals leden van de lokale EHBO. TERNEUZEN Vanaf zondag heeft Terneuzen, de stad van de Vliegende Hollander er een tijdelijke attractie bij. Vanaf die dag is er een doorlopende licht- en watershow aan de Herengracht. Op een voor de hand lig gende plek, bij het Vliegende Hollander-kunstwerk wordt iedere drie minuten de show getoond. In een kort geluids fragment vertelt een Terneu- zenaar over de terugkeer naar zijn stad en wordt er een link gelegd met het legendarische spookschip. De show is tot 10 juni (Pinksteren) dagelijks tussen 08.30 en 21.00 uur te zien. Passanten hoeven niet per se te wachten tot de show begint maar kunnen deze ook zelf starten. Escaperoom Met de licht- en watershow wil Citymarketing Terneuzen de stad als Vliegende Hollan- derstad nog nadrukkelijker op de kaart zetten. Het is niet het enige middel in de strijd. De escaperoom die vandaag de deuren opent in de Noord straat, heeft eveneens het be roemde spookschip als thema meegekregen. Harmen van der Werf Terneuzen Leerlingen en personeel van het Lodewijk College in Terneuzen moeten volgend schooljaar vroeger uit bed. Het eerste lesuur begint dan om 08.10 uur in plaats van 08.30 uur. Ook het Zwin College in Oost burg gaat 08.10 uur als begintijd hanteren, wat maar vijf minuten eerder is dan nu. Het Reynaertcol- lege in Hulst houdt het eerste les uur op 09.00 uur. Eerder werd bekend dat de be gintijd voor alle scholen 09.00 uur zou worden. Dat leidde tot discus sie. Leerlingen zouden dan wel erg laat uit zijn. Leerlingen, ouders en medewerkers zijn vervolgens ge raadpleegd. Op basis daarvan heeft het schoolbestuur met de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad gekozen voor 08.10 uur, met de optie ook het tweede lesuur (09.00 uur) te beginnen. Lesuren blijven vijftig minuten, alleen op dinsdag worden ze 45 minuten, wat ruimte biedt voor een vaste vergadermid dag. Het uitgangspunt is dat alle scho len dezelfde lestijden krijgen, zodat samenwerking gemakkelijker wordt. Uiterlijk 1 februari 2021 vindt een evaluatie plaats, waarna defini tief één starttijd wordt bepaald. Henk Hommers toont zijn foto in het boek. foto boaz timmermans Gerrit de Zeeuw toont in zijn museum het boek met zijn foto. foto boaz timmermans Zaamslag hotspot minimusea -Henk Hommers Ode aan de kleinste musea van Nederland (en de mensen die ze mogelijk maken) door Maartje Ter Horst. Uitgeverij Lecturis €30.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70