VRIJDAG ZATERDAG 20 APRIL MAANDAG 22 APRIL II itenleven genieten! ~u/insnl 7 NOODOPVANG PROFESSIONALISERING Pergola So! Al 21 jaar is de noodopvang in Goes een begrip op de Bevelanden. Als het helemaal tegen zit in het leven en je geen dak meer boven je hoofd hebt, dan is er nog stichting Open Huis. 5Hrj Jcif] n KOM NAAR ONZE INSPIRATIESHOWROOM! wet5pectac^re gratis acties Open Huis is een plek waar je voor korte tijd terecht kan. Op gezet en gerund door vrijwilligers van Goese kerken. De organisatie acht de tijd rijp voor professiona lisering. De steeds grotere problematiek bij de mensen die aankloppen bij noodopvang De Bevelanden is de reden voor deze stap. ,,De pro blematiek overschrijdt de grens van wat vrijwilligers kunnen", zegt Rien Heijboer, vice-voorzit- ter van stichting Open Huis. Daarom is na lang wikken en wegen besloten een andere op lossing te zoeken. Vanaf vol gende maand wordt - vooruitlo pend op een akkoord van alle Be- velandse gemeenten - de nood opvang overgedragen aan het Le ger des Heils, Welzijns- en Ge zondheidszorg. Een logische stap. De opvang zit al in het ge bouw waar het Leger zit en er wordt al intensief samenge werkt. ,,Dat betekent dat de in take en begeleiding bij het Leger des Heils ligt. De vrijwilligers van de kerken blijven wel betrok ken bij de opvang." Stichting Open Huis ging in Het gebeurt steeds vaker dat iemand belt en dat er geen plek is 1992 van start, opgezet door ze ven verschillende kerken in Goes. In 1997 werd de opvang ge opend. Al die jaren hebben vrij willigers de opvang gerund, zon der subsidie. De leden van de (inmiddels acht) kerken brach ten samen zo'n vijftienduizend euro per jaar op. ,,Alle werk werd gedaan door vrijwilligers", ver telt Heijboer. Zij hebben heel wat gezichten voorbij zien komen in die jaren. „Gemiddeld zo'n 35 op names per jaar." Soms hele ge zinnen, soms moeders met kin deren en vaak ook alleenstaan den. Allemaal hebben ze één ding gemeen: ze hebben geen dak boven het hoofd. Veroor zaakt door relatieproblemen, fi nanciële problemen of bijvoor beeld uithuiszetting. ,,Als je gaat scheiden en je verliest je baan kan het hard gaan." In alle gevallen is er geen oplossing (meer) te vin den in het eigen netwerk. Vaak hebben mensen dan al een reeks aan tijdelijke oplossingen achter de rug. Pas als er geen enkele op lossing meer is, kloppen mensen aan bij de noodopvang. ,,Je moet je voorstellen dat je als coördina tor een week dienst hebt. Jij krijgt dan het telefoontje. Soms van een verwijzer, zoals van een pastor, het SMWO of via de poli tie, soms bellen mensen zelf. Tij dens zo'n gesprek maak je al een inschatting of iemand geschikt is voor de noodopvang." Want niet iedereen kan daar terecht. Men sen met grote psychische proble men horen er niet thuis, ook dak lozen en verslaafden niet. Daarbij komt dat de opvang beperkt is. Twee kamers, vier bedden en een kinderbedje. ,,Het gebeurt na tuurlijk ook dat iemand belt dat er geen plek is." En dat gebeurt steeds vaker, want waar in de beginjaren de bedden regelmatig een week niet werden beslapen, is nu de op vang vrijwel altijd vol. ,,In de loop van de tijd is de aard van de problematiek veranderd en inge wikkelder geworden waardoor de doorstroming lastiger is", zegt Heijboer. ,,En er zijn minder bedden beschikbaar in de geeste lijke gezondheidszorg." Door de professionalisering verbetert de doorstroming. Wat ook helpt is dat de stichting Open Huis al jaren een goede sa menwerking heeft met SMWO, het Leger des Heils en RWS, waardoor mensen sneller woon ruimte vinden. ,,En als straks de nieuwbouw van het Leger des Heils klaar is, zijn er vijf bedden beschikbaar, maar ik verwacht dat dat ook niet genoeg zal zijn." vrijdag 19 april 2019 Open Huis slaat een andere weg in -v. Onder het genot van een hapje en een drankje diverse demonstraties bewonderen. Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118 - 441 944 info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl "vraag naar de voorwaarden 10.00 uurtot 18.00 uur 10.00 uur tot 17.00 uur 12.00 uur tot 17.00 uur Melita Lanting Goes -Rien Heijboer, Open Huis Rien Heij boer in de huiskamer van de noodop vang. ,,De vrij willigers van de kerken blij ven wel be trokken bij de opvang.'' FOTO MARCELLE DA- VIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68