Gulle giften miljardairs vallen slecht bij Gele Hesjes 4 NOTRE-DAME RESTAURATIEA Roderick Nijenhuis, natuursteen- deskundige, kunsthistoricus en directeur van de firma Slotboom Steenhouwers, zou dolgraag betrokken raken bij het herstel van de Notre-Dame. ,,Kom maar door met die klus.'' Roderick Nijenhuis (50) kreeg eerder deze week een 'hartverzakking' toen hij beelden zag van de 850 jaar oude Notre- Dame die in lichterlaaie stond. ,,Na- tuursteentechnisch deed het me niks'', geeft hij ruiterlijk toe. ,,Veel er ger is dat het eeuwenoude hout dat in de dakconstructie zat, verloren is ge gaan. Het dak bevatte balken van ei kenhout dat in 750 na Christus is gaan groeien. Dat materiaal was uniek en onvervangbaar.'' Als specialist volgt hij alle ontwik kelingen rond het aangekondigde herstel van de wereldberoemde kerk op de voet. De Franse president Ma cron heeft beloofd dat de Notre- Dame over vijfjaar in oude glorie zal zijn hersteld. Nijenhuis betwijfelt of dat gaat lukken. ,,Het zal zeker twee a drie jaar duren voordat exact in kaart is gebracht hoe groot de schade is en hoe alles moet worden gerestaureerd. Pas daarna kunnen de bouwers en steenhouwers aan de slag.'' Het op- knappen van de kerk wordt onge twijfeld een ingewikkeld karwei. ,,Nu het dak eraf is, staan er andere spanningen op het bouwwerk, dat een optelsom is van fragiele, gotische 'suikergoedconstructies'. Je kunt erop wachten dat hij uit evenwicht raakt. Zo'n kathedraal zit razend in gewikkeld in elkaar. En de natuurste nen muren en steunberen hebben zich als een spons volgezogen met bluswater. De vraag is wat er gebeurt als alles begint te drogen. Het uitzet ten en krimpen van steen en het naar beneden zakken van al dat het vocht kan jaren duren.'' De kans dat de Fransen contact zullen zoeken met de firma Slot boom, is 'best groot', denkt Nijen- huis. ,,Er zijn niet veel grote steen- houwersbedrijven. Frankrijk heeft veel kleine bedrijven die versnipperd door het land liggen. In België zit een groot bedrijf dat ook in Frankrijk ac tief is en dan zijn wij er natuurlijk en enkele andere, gespecialiseerde on dernemingen. Wij lopen in Neder land voorop op steenhouwersgebied dankzij de goed geregelde monu mentenzorg hier.'' Erg lang heeft de saamhorigheid na de vernietigende brand in Frankrijks be roemdste kathedraal niet geduurd. Sterker, de vlam is in de pan geslagen nu miljardairs strooien met miljoenen om de Notre-Dame te herbouwen maar nauwelijks thuis geven als land genoten in zak en as zitten. Bijna een miljard euro is al binnen voor de restauratie. Fran^ois-Henri Pi- nault, de man van actrice Selma Hayek en baas van het veilinghuis Christie's, wijnhuizen, media en een voetbal club, had al 100 miljoen overgemaakt voordat het vuur goed en wel was ge blust. Een paar uur later legde Bernard Arnault, de baas van luxeconcern LVMH (Dior en Louis Vuitton), het dubbele op tafel. De familie Betten- court (L'Oréal) ging mee met dat be drag: 200 miljoen. De familie Bouy- gues (van een bouwconcern) leek vrekkig met 'slechts' 10 miljoen, maar Bouygues levert materiaal en kennis voor het herstelwerk. Nobele gebaren, maar ongelukkig in de timing. Want Notre-Dame brandde juist op de avond dat presi dent Macron de natie zou toespreken over het verdriet van de Gele Hesjes die hun benzine niet meer kunnen betalen of moeten schrapen met pen sioenen. ,,Kun je het je voorstellen, 100 miljoen, 200 miljoen, met één klik", zei Phillipe Martinez, de leider van de communistische vakbond CGT. De discussie werd verscherpt door een suggestie van een voormalig advi seur van het Pinault-concern en oud minister van Cultuur, Jean-Jacques Aillagon. Hij vond dat, gezien de bui tengewone omstandigheden, Pinault 90 procent van de gift zou mogen af trekken van de belastingen in plaats van de reguliere 60 procent. Tal van charitatieve instellingen, politici en andere donors stonden op hun achterste benen. Waarom zo veel fiscaal medeleven met de giften van de allerrijksten, waar anderen maar beperkte aftrekmogelijkheden heb ben? De familie Pinault zag zich ge noodzaakt een verklaring uit te geven dat ze helemaal geen belastingvoor deel zouden claimen. De gulle giften zijn ook een bittere pil voor fondsenwerver Stéphane Bern, die jarenlang moest bedelen voor geld voor de restauratie van ker ken en kastelen. Nu regent het hon derden miljoenen. vrijdag 19 april 2019 'Mijn handen jeuken bij reconstructie Notre-Dame' Tom Tates Winterswijk De donaties van honderden miljoe nen euro's voor de wederopbouw van Notre-Dame zorgen voor een verhit debat in Frankrijk. Want wie geeft er voor mensen in nood? Bob van Huët Parijs/Rotterdam Selma Hayek en Francois-Henri Pi- nault, goed voor een donatie van 100 mil joen euro. Bernard Ar nault (r) gaf het dub bele. FOTO'S EPA, REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4