NIEUWS 3 Onderzoek toont connecties aan tussen campagneteam en Russen #release Daar is het dan: het rapport van Robert Mueller. Washington spit ruim vierhonderd pagina's door en komt erachter dat justitieminister William P. Barr een wel erg rooskleurige samenvatting heeft gegeven. THE REPORT Karlijn van Houwelingen Washington Minister Barr mag dan per brief en in een persconferentie al hebben gemeld dat alles in orde was, het rapport van Mueller schetst na 22 maanden onder zoek een minder florissant beeld van Trump en zijn campagneteam. Delen van het document zijn onleesbaar ge maakt omdat het om vertrouwelijke informatie gaat, tot woede van Demo craten. Over openbaarmaking van het gehele rapport zónder de zwartgemaakte passages, kan nog maanden of zelfs ja- ren gedebatteerd worden. De pagina's die wel leesbaar zijn, roepen veel vragen op over de conclu sie van minister Barr dat Trump de rechtsgang niet heeft belemmerd. Zo blijkt dat Trump meermaals pro beerde de speciaal aanklager te ont slaan. Dat is niet gelukt, doordat leden van zijn team weigerden zulke contro versiële orders op te volgen. ,,Mueller moet weg'', zei Trump tegen de juri disch raadgever van het Witte Huis, Don McGahn. Hij droeg hem in een telefoontje op de aanklager de laan uit te sturen. McGahn weigerde en nam ontslag. Trump vroeg McGahn vervol gens te liegen over zijn gesprek met de president. Trump maakte zich grote zorgen over Muellers benoeming, beschrijft het rapport. ,,Ik ben fucked", zei Trump toen hij erover hoorde. Ofwel: hij was de sigaar, in platte bewoordin gen. ,,Dit is het einde van mijn presi dentschap." Zover kwam het niet, al werpt het rapport van Mueller wel een nieuw licht op verklaringen van justitiemi nister Barr, die de president geheel vrijpleitte van heimelijke samenwer king met Russen en belemmering van het onderzoek daarnaar. Mueller heeft wel degelijk talrijke connecties gevonden tussen mensen die banden hadden met de Russische overheid en mensen die verbonden waren aan Trumps campagneteam, schrijft hij. ,,Maar het bewijs is niet voldoende om strafrechtelijke vervol ging te ondersteunen." Over pogingen het onderzoek dwars te zitten schrijft Mueller: ,,Als we na een grondig onderzoek vertrou wen hadden in de feiten dat de presi dent duidelijk niet de rechtsgang heeft belemmerd, zouden we dat zo stellen. Op basis van de feiten en de wettelijke standaarden die van toepas- sing zijn, zijn we niet in staat dat oor deel te vellen." Het Congres gaat zich nu over het rapport buigen en kan weleens heel anders oordelen. Dat Trump en zijn mensen niet worden vervolgd voor een misdrijf, wil namelijk niet zeggen dat ze niets hebben gedaan wat poli tiek misplaatst wordt gevonden. Mueller legt onder meer een hele reeks leugens bloot, van onwaarheden verteld door perswoordvoerder Sarah Sanders tot de president zelf die de waarheid ver draaide. Waarom zo veel gelogen werd blijft de grote vraag - er was immers geen samenzwering die verborgen moest blijven. Mueller heeft er geen duidelijk antwoord op gevonden. Nancy Pelosi en Chuck Schumer, de leiders van de oppositie, melden al 'dat minister Barr concludeerde dat de president de rechtsgang niet heeft be lemmerd, terwijl Muellers rapport deze bevinding lijkt te ondergraven'. Trumps team heeft aangekondigd met een tegenrapport te komen om de acties van de president toe te lichten. Het bewijs is niet voldoende om vervolging van te ondersteunen Sommige acties van Trump zouden geïnterpreteerd kunnen worden als belemmering van de rechtsgang, maar omdat hij geen verkeerde bedoelingen had, is er geen reden de president daarvoor te vervolgen, vond Barr. „Zo als het rapport van de speciaal aankla ger erkent, is er substantieel bewijs dat de president gefrustreerd en boos was door een oprecht geloof dat het onder zoek zijn presidentschap onder mijnde, voortgestuwd door zijn poli tieke tegenstanders en gevoed door illegale lekken.'' Een enkele Democraat in het Con gres kan niet wachten toch nog een af zettingsprocedure te starten op basis van de informatie in het rapport, maar de partijtop voelt daar weinig voor. De meeste kiezers hebben genoeg van de Ruslandkwestie. Ze vinden onder wijs, banen en zorg veel belangrijker. Veel informatie uit het rapport was al in meer of mindere mate bekend uit verslaggeving van Amerikaanse onderzoeksj ournalisten. Maar de Ruslandkwestie is niet voorbij - De mocraten hebben al aangekondigd dat ze Mueller als getuige willen horen in het Congres. Over openbaarmaking van het rapport zonder zwartge maakte passages, kan nog maanden, zelfs jaren gevochten worden, tot in de rechtbank. vrijdag 19 april 2019 M Actievoerders op Times Square in New York demonstreren voor openbaarmaking van het rapport-Mueller. De censuur op het rapport wordt duidelijk als een journalist het leest tijdens de rechts zaak tegen Trumps advocaat Manafort. FOTO'S GETTY IMAGES, AFP Rapport-Mueller: Trump loog over Waarom? —Robert Mueller, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3