I mm, W& Elton John en Maradona op Filmfestival van Cannes MEDIA CULTUUR 33 wm;s<, vrijdag 19 april 2019 11 Gerard Cox: ,,Er mag gerust wat nostalgie in mijn nieuwe show, maar het wordt een voorstelling anno 2019.'' Ik zong Arme Ouwe, over koningin Juliana. Ik kreeg een proces verbaal aan m'n broek zijn eerste, voorzichtige stappen in de wereld van de kleinkunst. In 1966 werd hij gevraagd voor het befaamde, satirische cabaretensemble Lurelei waarvan destijds Jasperina de Jong, Eric Herfst, Marjan Berk en pianist Rogier van Otterloo deel uitmaakten. ,,De tijd van het huwelijk van Beatrix en Claus, de relletjes in Am sterdam, Gerard Reve die schreef over God als een ezel in een erotische scène... Ik zong in Lurelei Arme Ouwe, over koningin Juliana. Ik kreeg een proces-verbaal aan m'n broek wegens 'opzettelijke belediging de Koning of Koningin aangedaan.' Als cabaretier maakte hij naam en faam met Frans Halsema: hun tele foonspelletje Geen ja, geen nee be hoort nog altijd tot de evergreens van het vaderlandse cabaret. Hij bleef het hart op de tong houden. Toen hij pre sident Richard Nixon 'moordenaar' noemde, ontstond er, wederom, commotie. Betrof het hier immers geen 'bevriend staatshoofd'? Gerard Cox: ,,Ach,wij lieten ons destijds ook veel wijsmaken, hoor. Het diende allemaal geëngageerd te zijn. 'De scherven moesten in het rond vliegen', preekte Jaap van de Merwe, een van de belangrijkste tekstschrijvers van die tijd. Het was allemaal tamelijk dwingend." Bidet In COX - De Grote Grijze Belofte, waar van hij vooralsnog vijftig voorstellin gen speelt, hoedt Cox ervoor een trip down memory lane te maken. ,,Er mag gerust wat nostalgie in, maar het wordt een voorstelling anno 2019. We leven in een rare tijd - de wereld is zó veranderd. Wij streden nog voor ge lijke kansen voor iedereen. Nou, daar is inmiddels wel overeenstemming over. Nu hebben we Donald Trump, de brexit en meneer Bidet, pardon Baudet. Waar komt dat allemaal van daan? Ik denk soms: er komen steeds meer mensen bij, dus ook steeds meer domme mensen. ,,Neem die Theo Hiddema. Een leuk ouderwets type, denk je. Snorre tje, sigaretje, pochetje... Die pres teerde het om na de afschuwelijke schietpartij in Utrecht te zeggen dat zijn verkiezingscampagne gewoon moest doorgaan 'omdat de partij zo lekker in de flow zat.' Dat is dus hele maal geen leuke man, maar een ge vaarlijke gek. Hoe kun je? Er is een aantal onschuldigen doodgeschoten. Van zo'n man word ik zelfs een beetje bang." Gerard Cox staat naar eigen zeggen in elk geval te trappelen. ,,Ik heb er echt zin in, ja. Die politieke correct heid vandaag de dag is een plaag. Een beetje schuren, prikkelen, provoce renIk zie cabaret als een worst die je het publiek voorhoudt en waarvan je niet zeker weet of het hem lust." De speellijst is te vinden op goudenlijntheater.nl Rocklegende Elton John zal op 16 mei op het Filmfestival van Cannes de wereldpre mière bijwonen van zijn bio grafische speelfilm Rocket- man. Ab Zagt Het is niet zeker of John - die op dat moment op wereldtournee is - zal optreden, maar festival directeur Thierry Frémaux ver klaarde gisteren dat in het pre mièretheater in elk geval een pi ano klaargezet zal worden. Tijdens het 72ste Filmfestival van Cannes zal ook een nieuwe documentaire in première gaan over voetballegende Diego Ma- radona. De film volgt zijn glorie jaren bij de Italiaanse voetbal club Napoli. De Argentijn heeft toegezegd de presentatie van zijn film bij te wonen. Bij de bekendmaking van het hoofdprogramma door festival directeur Frémaux ontbrak de nieuwe film van Quentin Taran- W Het filmfestival kampt opnieuw met een gebrek aan grote sterren tino, Once Upon a Time in Holly wood, die wel is aangekondigd. ,,Hij is druk bezig met de mon tage. Het wordt een race tegen de klok", aldus Frémaux. Mocht Tarantino verstek laten gaan, dan is dat wel een aderla ting wat betreft het sterrenge halte van Cannes. Hoofdrolspe lers Brad Pitt, Leonardo DiCa- prio en Margot Robbie zijn dan immers ook niet van de partij. Omdat ook dit jaar weer geen films van Netflix worden ver toond, kampt Cannes opnieuw met een gebrek aan grote ster ren. In het hoofdprogramma ko men wel veel oude bekenden voor. In de competitie voor de Gouden Palm worden de nieuwe films vertoond van on der anderen Pedro Almodóvar (Dolot Y Gloria), Marco Belloc- chio (The Traitor), de gebroeders Dardenne (Young Ahmed), Ken Loach (Sorry, we missed you) en Terence Malick (A Hidden Life). Al eerder was bekend gemaakt dat de zombiefilm The Dead don't Die van Jim Jarmusch het festival op 14 mei opent. Elton John. foto afp GO SCHOONEWILLE 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33