II 31 Vader Regillio Simons waakt over talent, dat bij Bar$a op handen wordt gedragen Zijn zoon Xavi wordt zondag 16 jaar en mag dan zijn eerste officiële profcontract bij FC Barcelona tekenen. Vader Regillio Simons, oud-prof, kijkt vanaf de zijlijn ontspannen mee. Edwin van der Sar kon er wel om lachen. Als keeper won de directeur van Ajax zo'n beetje alles wat er te winnen viel met Ajax en Manchester United. Maar liep hij op het trainingscomplex van de Amster dammers jeugdtrainer Regillio Si mons weer eens tegen het lijf, klonk het cynisch: ,,Hé Ed, hebben ze die twee ballen nou al gevonden?'' Simons doelde dan op april 1999, toen Fortuna Sittard in de Arena met 1-3 van Ajax won en de aanvaller tweemaal fraai scoorde. Dezelfde grappige opmerking had hij ook kun nen maken bij Ronald Waterreus, keeper van PSV. Want een maand na zijn krachtsexplosie in de Arena maakte hij er in de Baandert maar liefst vier tegen PSV. ,,Bert van Mar wijk was onze trainer en we hadden Mark van Bommel en Kevin Hofland op het veld staan. Jongens die nu aan een mooie loopbaan als trainer zijn begonnen'', zegt Simons. Ook hij zocht zijn toekomst in het trainersvak. De oud-prof van onder meer Fortuna Sittard, NAC, Willem II en ADO Den Haag werkte als trainer bij amateurclubs als JOS/Watergraafsmeer, Huizen, Hille- gom, Voorland en Türkiyemspor. Vervolgens werd hij enkele jaren jeugdtrainer van Ajax. Spanje Inmiddels woont Simons weer in Spanje, waar zijn oudste zoon Faus- tino jeugdtrainer is bij FC Barcelona en de bijna 16-jarige Xavi in de jeugd opleiding furore maakt. ,,Dan ben je niet meer de oud-prof die tegen Ajax en PSV scoorde, maar de vader van'', lacht hij. ,,Ook wel leuk. Toen het Ne derlandse voetbal volgens veel men sen in een crisis was beland, ging het opeens over Xavi. Dat hij er gelukkig aan zat te komen, en dat we geduld moesten hebben. Dat jochie was pas dertien jaar en liep lekker vrijuit te voetballen. Dat is wel apart, zeker omdat heel veel mensen hem nog nooit hebben zien spelen.'' De familie Simons verhuisde jaren geleden naar het Spaanse dorpje Ro- jales, nabij Alicante. Xavi begon te voetballen bij het plaatselijke CD Thader. Villareal stond al snel op de stoep. Net als Elche en Cadiz. Pas toen Barcelona kwam, wilde het ta lent Rojales verlaten. Bij de Spaanse topclub schudde Xavi, inderdaad vernoemd naar de 'grote' Xavi, als pupil ooit de hand van de Spaanse middenvelder, die toen nog bij Bar^a speelde. In zijn on schuld merkte de Nederlandse Xavi op: 'Hé, we hebben dezelfde naam'. Xavi Simons is viervoudig winnaar van de Ballon d'Or voor de beste jeugdspeler. Nike heeft hem al vast gelegd als eventueel boegbeeld voor de toekomst. Meer dan een miljoen mensen volgen hem op Instagram. Er was een televisiecommercial met Neymar, al deden meer jeugdspelers van Barcelona daaraan mee. ,,Er gebeurt gewoon heel veel rond mijn zoon'', zegt Simons. ,,Barcelona weet ook niet precies hoe ze ermee om moeten gaan. Wij houden alles af. Om randzaken heeft hij niet ge vraagd. Er zijn zoveel mensen die iets van hem willen. De tijd dat ik zelf speelde, is niet meer te vergelijken met nu. Ik had Simon Kistemaker als trainer. Een geweldige man. Hij liet mij ooit bij Telstar invallen en haalde mij er na een kwartier al weer uit. Wie het gras niet wilde opvreten, had een probleem. Wereldberoemd ,,Talenten willen snel, soms te snel. Ze denken dat ze alles kunnen. De voetbalwereld mist mensen als Ki- stemaker, die even op de rem trappen als het moet. We hebben lang gepro beerd stil te houden dat Xavi bij Bar celona speelde. Laat hem lekker voet ballen, lekker ontwikkelen. Hij is niet bezig met wereldberoemd worden, hij wil een goede voetballer worden. Dat hij nu al veel aandacht krijgt? Dit is een nieuw tijdperk, zo werkt het. Xavi weet ook wel dat hij nog lang niet in het Nederlands elftal speelt. Als hij die stap ooit al zet.'' Met dat laatste doelt Simons niet op het feit dat Xavi in de toekomst ook voor Spanje zou kunnen kiezen. Al zal hij dan een Spaans paspoort moeten aanvragen. Inmiddels is hij wel jeugdinternational. Simons heeft een Soccer Performance Academy. Op de velden van vv Altius in Hilver sum probeert hij jonge voetballers de kneepjes van het vak bij te leren. ,,Er komt veel bij kijken om echt ver te komen'', zegt hij. ,,Je hebt lang niet alles in de hand. Destijds zat ik bij Fortuna voor de winterstop vaak op de bank. Bert van Marwijk koos voor Ronald Hamming als spits en Fortuna verloor weinig. In de winter stop tekende ik bij NAC. Nadat ik mijn handtekening had gezet, begon ik voor Sittard te scoren. Tegen Ajax dus. Tegen PSV. Er was opeens volop interesse. NAC degradeerde en ik moest in de eerste divisie beginnen. Dat vertel ik Xavi ook, alles kan ver anderen. Maar dat mensen nu lyrisch over hem zijn, dat kun je niet tegen houden.'' Xavi is niet bezig met beroemd worden. Hij wil een goede voetballer worden vrijdag 19 april 2019 'Er gebeurt nu gewoon heel veel rond mijn zoon Xavi' Mikos Gouka Almere Xavi Simons in actie als jeugdspeler van Barcelona. Links: vader Regillio scorend voor Fortuna tegen PSV in 1999. FOTO VI IMAGES, ANP -Regillio Simons Rftjr:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31