NIEUWS 19 Onderzoeksraad oordeelt keihard in rapport over GGZ-instellingen Na het succes van De Slet van 6 VWO (AvroTros) brengen dezelfde makers in juni een nieuwe dramaserie online op NPO 3.nl: Vermist!van KRO-NCRV. Zorgverleners hebben onvoldoende zicht op de veiligheidsrisico's van de patiënt en zijn omgeving, luidt één van de conclusies van de raad over de GGZ-instellingen. Dat komt onder meer doordat zorgverleners met ver schillende registratiesystemen wer ken. ,,Door deze versnippering van in formatie bijverschillende partijen, ontstaat geen compleet beeld van de patiënt om de juiste hulp te kunnen bieden.'' Volgens de raad telt Nederland 250.000 tot 300.000 mensen met een ernstige psychische aandoening. On geveer 20.000 mensen uit deze groep verkeren in 'acute zorgnood'. Een deel van die patiënten is opgenomen in een kliniek, een ander deel niet. Deze mensen zijn volgens de Onderzoeks raad voor zorg en hulp afhankelijk van veel verschillende organisaties, die 'niet vanzelfsprekend' met elkaar sa menwerken. ,,Het huidige systeem en de wet- en regelgeving is onvoldoende ingericht op de complexe zorgbe hoefte van deze groep patiënten'', al dus de OVV. De raad bracht vorige maand ook al een snoeihard rapport uit over Mi chael P., de moordenaar van Anne Faber. Hij kreeg te vroeg verlof en vrij heden en zijn zedenverleden was te weinig meegenomen bij zijn behan deling. De Onderzoeksraad voor Vei ligheid sprak van 'grove fouten'. Om beter zicht te krijgen op de aard en complexiteit van de problematiek in de hele sector, heeft de raad nu nog zeven casussen onderzocht waarbij de veiligheid in het geding was. Daaruit komen 'indringende voorbeelden' van 'onveilige situaties' naar voren. Familie en hulpverleners doen vaak allerlei pogingen om deze personen, al dan niet gedwongen, te laten behan delen, medicatie te geven en onder steuning te bieden zodat ze een enigs- zins normaal leven kunnen leiden. Het rapport spreekt van 'schrijnende situaties', waarbij on danks de betrokkenheid van familie, zorg- en hulpverlening, de situatie 'le vensbedreigend escaleert'. Fors ingrij pen door de politie blijkt dan volgens de Onderzoeksraad 'onontkoombaar'. Ook laat de praktijk aangrijpende dilemma's in de zorg en hulpverle ning zien. Bij zelfverwaarlozing bij- voorbeeld botst het recht op zelfbe schikking met het recht om goede zorg te ontvangen. In sommige geval len blijkt dat niet voorkomen kon worden dat mensen stierven aan de directe of indirecte gevolgen van zijn of haar ernstige psychische aan doening. Volgens de raad staat de psychiatri sche patiënt niet centraal in het hui dige zorgstelsel. In plaats daarvan is het zorgaanbod van instellingen lei dend. ,,De verschillende problemen worden elk door verschillende organi saties opgepakt.'' Daarbij belemmeren de lange wachttijden in de ggz de toe gang tot passende zorg en hulp. De onderzoekers stellen ook vast dat zorgaanbieders zich terughou dend opstellen in het aanbieden van deze relatief dure zorg. Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) zegt in een reactie 'volop bezig' te zijn met het aanpassen van regelgeving. ,,Ik ben in gesprek met betrokken organisaties die hulp verlening bieden. Het gaat om een heel kwetsbare doelgroep waarbij het soms heel moeilijk is de juiste hulp in gang te zetten.'' nline-televisie is dé trend onder tieners, die bijna niet meer lineair kijken", stelt Jas per van der Schalie van Stepping Stone Producties. Hij bedacht Ver mist! samen met Manju Reijmer, die het scenario schreef. De reeks van tien afleveringen die vanaf 24 juni wekelijks online verschijnt, gaat over een jongen die na een date niet meer thuiskomt, waarna zijn huisgenoot jes hem gaan zoeken en social media inschakelen. Het is losjes gebaseerd op de 17-jarige Orlando Boldewijn die vorig jaar na acht dagen dood werd gevonden in Den Haag. ,,Het is niet letterlijk hetzelfde ver haal, maar we hebben wel toestem ming gevraagd aan de familie van Or lando", zegt producent Van der Scha lie. Zij waren volgens hem blij met de serie. „Terecht berichtten media we kenlang elke dag over Anne Faber, maar deze zaak kreeg alleen in de re giokrant wat aandacht. Dat is voor de familie afschuwelijk. Het scheelt ver moedelijk dan toch of je een donkere gay bent. 'Die duikt wel weer op', hoor je dan vaak bij de politie." De afleveringen van Vermist! duren elk vijf minuten, net als De Slet van 6 VWO, waarvan momenteel een derde seizoen loopt. Die reeks - die aanvankelijk dagelijks verscheen, maar nu wekelijks - werd royaal be keken. Van der Schalie: ,,Vijf miljoen views, net als de tweede serie. Dat is wel te verklaren. Jongeren tussen de 12 en 18 kijken amper nog traditio neel televisie, maar zitten wel op in ternet. Zij worden weer bereikt op de site van NPO 3, maar zeker ook via het YouTube-kanaal van NPO 3." Ook op tv We kunnen meer van deze zogehe ten web only-series verwachten, zegt genrecoördinator Drama en NPO 3- Je moet iets doen wat opvalt en nog niet gedaan is netmanager Suzanne Kunzeler. ,,We bereiken nu die grote groep van 13- tot 19-jarigen met iets wat belangrijk is voor de publieke omroep: drama. Dan moet je wel iets doen wat opvalt en nog niet gedaan is." Ook non-fictie in deze online- vorm doet het goed. Momenteel gooit bijvoorbeeld Sekszusjes van de VPRO (zussen Krista en Marcelle praten openhartig over seksuele za ken) hoge ogen. Ook échter de scher men van deze series werken veel jon geren. ,,We hebben een broedplaats voor jonge makers gecreëerd'', jubelt Kunzeler. ,,Daar ben ik zeer trots op. Om het bereik verder te vergroten, worden zowel De Slet van 6 VWO als Anne+ (over de relationele avonturen van een lesbische twintiger) ook om gevormd tot dramaseries met langere afleveringen (van 25 a 30 minuten) voor tv-zender NPO 3. vrijdag 19 april 2019 GO Grote risico's bij zorg voor psychiatrische patiënten De veiligheid van mensen met ern stige psychische aandoeningen en die van hun omgeving is onvol doende gewaarborgd in het zorg systeem. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een uiterst kritisch rap port, dat gisteren verscheen. Marcia Nieuwenhuis Den Haag De Onderzoeks raad stuitte op 'schrijnende situa ties' bij de zorg voor mensen met psychische aan doeningen. FOTO ANGEL IEK DE JONGE Dennis Jansen Gudo Tienhooven Beeld uit de nieuwe online-serie Vermist, speciaal gericht op de jeugd. foto npo - Suzanne Kunzeler, NPO 3-netmanager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19