16 NIEUWS DRIES VAN AGT BOEK Het onrecht dat de Palestijnse bevolking wordt aangedaan, houdt oud-politicus Dries van Agt (88) meer dan ooit bezig. Vorige week verscheen een nieuw boek van de voormalig premier van Nederland: Palestina in doodsnood. PALESTINA IN DOODS NOOD Dries van Agt: ,,Die gaat mij steeds meer aan het hart. Want Palestina is, zoals de titel luidt, in doodsnood. Het is bijna gedaan met Palestina. En dat is een onrecht van enorme proporties en daar zal ik tegen blijven strijden tot de laatste dag.'' ,,De wereld mag niet laten gebeuren dat de staat Palestina van de kaart wordt geveegd. Dat is nu ten volle aan de gang. Dat mag de wereld niet laten gebeuren als de wereld zichzelf nog ooit een rechtsgemeenschap zou durven noemen. Want de staat Israël is zover gekomen door zich op alle gebieden te vergrijpen aan het inter nationale recht.'' In uw boek Palestina in doodsnood onderbouwt u deze stelling met voorbeelden. U wijst op de muur die gebouwd is bij Gaza. Op het grote aantal kinderen dat gevan gen zit. Maar waarom richt u uw pijlen op dit conflict? Waarom niet op pakweg Noord-Korea of een ander land waar veel mis is? ,,Dat argument zou zo uit Israël kun nen komen. De zaak Israël-Palestina is te vergelijken met andere oorden waar onrecht heerst. Maar hier gaat het niet om zomaar een land, maar om het heilige land. Alle monotheïs- tische godsdiensten hebben een band met dit land. Ten tweede is Eu ropa medeschuldig aan het onheil dat de Palestijnen treft. Israël is vlak na de oorlog gesticht. Als de Holocaust niet had plaatsgevonden, was dit al lemaal niet gebeurd. De Holocaust is ten eerste de schuld van nazi-Duits- land. Maar andere landen hebben ook niet al het mogelijke gedaan om de Joodse bevolking te beschermen. Ook in Nederland had meer gedaan kunnen worden en dus had er meer moeten gebeuren. Dat zijn redenen die zich voordoen in deze zaak en die bij andere brandhaarden in de wereld niet meespelen.'' ,,Ja, zeker ook. Om te verhinderen dat een volk dat helemaal niets te maken heeft gehad met die Holocaust, dat dat volk de prijs betaalt.'' ,,Ik verwacht niks. Ik ben in deze al zo vaak teleurgesteld in het rechtsge voel van de mensheid dat ik nu geen verwachtingen meer heb. Ik heb het opgeschreven zoals het is en meer kan ik niet doen. Want ik heb geen krijgsmacht om er iets aan te doen.'' En als u die wel had gehad? ,,Dat heeft geen zin. Dit is een onzin nige vraag.'' ,,Dat is helemaal niet lastig. Ik pleit niet voor het sturen van een leger, maar er zijn heel veel economische sancties mogelijk. Israël krijgt volle dig de vrije hand en dat zou niet mo gen gebeuren.'' ,,Dat heeft heel veel, niet alles maar heel veel, te maken met ons schuld complex. Joden hebben zo veel te lij den gehad in Europa dat er geen animo is om Israël nog aan te pak ken. Dat geldt voor Duitsland, maar ook Nederland heeft nooit voorstel len gedaan om iets te doen.'' ,,Jawel. Die heb ik ook. Ik ben Euro peaan, dus ik voel me medeschuldig. Maar dat betekent niet dat ik een heel volk van de kaart laat vegen dat er helemaal geen schuld aan heeft.'' ,,Ja, maar dat moet dan maar. Ik vecht voor recht. Ik krijg boze brieven en soms rottige opmerkingen als ik door de stad loop. Dat is niet leuk, maar dat offertje is het waard als je vecht voor de goede zaak. Bovendien krijg ik ook veel steunbetuigingen.'' ,,Er is in 2012 al een biografie over mij verschenen. Daar heb ik niks aan toe te voegen.'' vrijdag 19 april 2019 GO 'Het mag niet dat Palestina van de kaart wordt geveegd' Joris Gerritsen Nijmegen U kunt het niet laten om u met de Palestijnse zaak te bemoeien. Gaat die u nog steeds zo aan het hart? U schrijft dat het ingrijpen een ere- plicht is. Wat bedoelt u daarmee? Dus dat bedoelt u ook met de ere- plicht om in te grijpen. Dries van Agt Vandaag komt uw boek uit. Wat denkt u dat er mee gebeurt? Ja, maar u heeft het over een plicht in te grijpen. Dat is wel las tig. Wat is voor u de verklaring dat Eu ropa zo toekijkt? U strijdt wel voor de Palestijnen. Hebt u die gevoelens van schuld gevoel dan niet? Het is een controversieel onder werp. Heeft u geen last van nega tieve reacties? Er zullen mensen zijn die zeggen: 'Maak u niet zo druk op uw leeftijd. Ga uw memoires maar schrijven.' Dries van Agt: ,,De staat Israël is zover gekomen door zich op alle gebieden te ver grijpen aan het inter nationale recht.'' FOTO BERT BEELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16