NIEUWS 15 van de grootschaligheid van de plannen Het gaat een lieve 31 miljoen euro kosten Paleis Soestdijk te restaureren. Voor parkherstel is nog eens 12,3 miljoen nodig en 1,4 miljoen voor parkeren. En een onbekend bedrag is nodig voor het aanpassen van de weg voor het paleis langs en natuurverbetering. Politiek, omwonenden en groene organisaties mopperen. De MeijerBergman Erfgoed Groep heeft projecten nodig die geld op brengen. Het bedrijf rekent op in komsten uit paleis en park, een hotel met 120 kamers en een woonwijk. Dit Alexanderkwartier moet gaan be staan uit 98 woningen tussen de 7 ton en 1,2 miljoen, in het groen. De gemeente staat verder 35 evenemen ten per jaar toe, waarvan tien 'met geluid'. Groene organisaties, omwo nenden en de Baarnse politiek zijn hier erg van geschrokken, omdat eer dere plannen kleinschaliger waren. De provinciale regel is: geen steen erbij in het buitengebied. Wel mag dat, logisch natuurlijk, op de plek van gesloopte panden. Maar er geldt, en dat is nauwelijks bekend, een uit zondering voor landgoederen zoals Soestdijk. Daar mag kleinschalig worden bijgebouwd. Mits kan wor den aangetoond dat er een economi sche noodzaak is om met de op brengsten ervan het landgoed in stand te kunnen houden. Daar doet de eigenaar nu een beroep op. Voor de woonwijk wordt dat lastig. Voor het hotel, dat aan de overkant van het paleis op de Parade komt, minder. Want hier blijft zelfs 770 vierkante meter minder bebouwing over, door de sloop van een garage en een manege. Dertig kamers worden in bestaande villa's ondergebracht. De angst dat het hotel een stuk af snoept van het koninklijke Baarn- sche Bos, is ook ongegrond. Het komt er wel naast. Het Baarnsche Bos is een rijksmonument. Daar mag niemand aan komen. De gemeenteraad heeft tot nu toe nog niks besloten of uitgesteld. Het enige wat die heeft gezegd: we wei geren te praten over een 'ruimtelijk kader', een globaal plan. De gemeen teraad was bang dat hij min of meer groen licht zou geven voor de plan nen door dat document als richtlijn te accepteren. Het ligt nu in de bu reaulade bij de wethouder. Wel heeft de gemeenteraad een motie aangenomen met 'kaders'. Er komt nu eerst een 'voorontwerp' voor een bestemmingsplan, inclusief het Alexanderkwartier. Die wijk zou er eerst apart en sneller doorheen worden gejaagd'. Dat gaat nu vijf maanden langer duren, tot eind voor jaar 2020. Het aanvankelijke plan voorzag in nog duurdere woningen, 65 in totaal van een miljoen of meer. De eigenaar zag in dat die niet verkoopbaar zou den zijn. Goedkoper bouwen bete kent dat er veel en veel meer huizen moeten komen om dezelfde op brengst te krijgen. Dat betekent een te grote aantasting van het bos en dat mag daar niet. De eigenaar heeft be nadrukt dat de geschatte opbrengst van 21 miljoen euro keihard nodig is voor het paleisonderhoud. De politiek in Baarn is wel erg blij dat er redding komt voor het deplorabele paleis en wil best meewerken. Maar er is in de motie een voorwaarde ge steld: alleen bouwen op huidig ver steend terrein op de Parade en ook in het Alexanderkwartier. Als deze Baarnse wens strikt wordt uitge voerd, zou dat een streep halen door de opbrengsten die zijn berekend om het paleis te restaureren. Bovendien komen er nog stevige onderzoeken naar het behoud van natuurwaarden en de verkeersafwik keling, en het zou zomaar kunnen dat er daardoor nog veel meer kosten moeten worden gemaakt. Dat vindt de paleiseigenaar niet leuk, heeft hij duidelijk gemaakt. Als Baarn voet bij stuk houdt, ontstaat er een groot probleem. vrijdag 19 april 2019 Helemaal links: de koninklijke familie op het bor des in 1979. Zwart-witfoto rechts: defilé voor de koperen bruiloft van Juliana en Bernhard in 1949. FOTO'S ANP Redding van Paleis Soestdijk wordt een lastige klus Piet van Dijk Baarn Hoe gaat de eigenaar alles betalen? Bouwen in het kostbare groen daar, mag dat wel? De gemeenteraad van Baarn schrapte de behandeling van het plan woensdag. Betekent dit uitstel of afstel? Wie zit er te wachten op peperdure woningen? Het hotel op het ter rein van Paleis Soest- dijk gaat 120 kamers tellen. Weigert Baarn nu de hoofdprijs te betalen voor dit mooie plan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15