II EU-parlement stemt toch niet over export van WW-uitkeringen NIEUWS 13 BORSTKANKER ZELFBEELD Een Italiaanse tv-ster, die twee keer borstkanker kreeg, ontdekte dat dansen haar het gevoel van vrouwelijkheid teruggaf. Wetenschappers in vijf landen, waaronder Nederland, onderzoeken of de danstraining nog meer positieve gevoelens teweeg kan brengen. TOEKOMST KAKAPO Lady's, 90 procent zit in je uitstraling.'' Dat is makkelijk praten voor Shanity Alvares. De docente van dansschool Touchée in Utrecht heeft het lichaam van Beyoncé en draait soepel met haar heupen. Achter haar staan elf dames voor wie het spiegelbeeld de afgelopen jaren confronterend was. Borst kanker gooide hun leven én li chaam overhoop. De vrouwen doen mee aan Dance with Health, een speciale danstraining voor (ex-)borstkan- kerpatiënten. Het idee kwam van Carolyn Smith, een ballroomdan- seres en televisiepersoonlijkheid in Italië, die zelf twee keer borst kanker kreeg. Zij merkte dat dan sen haar niet alleen fitter maakte, maar ook hielp op andere vlakken. Ze voelde zich weer vrouwelijker en zelfverzekerder, zelfs toen haar hoofd kaal werd van de chemo. De tv-ster dacht: als ik hier pro fijt van heb, geldt dat voor veel meer vrouwen. Ze wist de aan dacht van wetenschappers in Rome te trekken en peuterde een subsidie los bij de Europese Com missie. Daarmee werd een onder zoek opgezet in vijf landen, waar onder Nederland, naar het fysieke en mentale effect van een dans- training op borstkankerpatiënten. Steeds beter Wilma van der Veen (46), die on langs voor de tweede keer ziek werd, heeft geen studieresultaten nodig. Na zestien weken trainen weet ze precies waarom deze dansles goed voor haar is. ,,Door de chemo's kon ik me minder goed concentreren, alles gaat langza- zig, maar het voelt toch anders dan een uur buffelen in de sport school." Eens, zegt Monique Daam (57), die de tango danst op rode hakken. ,,Dit is véél leuker dan fitness.'' Zij kreeg drie jaar geleden de diag nose borstkanker. ,,Ik heb even heel hard gehuild. Daarna dacht ik: hup, nu verder.'' Ze werd niet meer de oude. ,,Ik ben snel moe.'' Klachten In 2018 werd bij ruim 17.000 vrou wen borstkanker vastgesteld. Steeds meer vrouwen overleven de ziekte, maar houden klachten over als vermoeidheid, concentra tieverlies, zenuwpijn in handen en voeten, stijve schouders en een verminderd zelfbeeld. Tijdens de dansles wordt dan ook rekening gehouden met de beperkte condi tie van de vrouwen. Er wordt ge danst rondom een klapstoel, waarop ze kunnen uitblazen. In Europa volgen honderd patiënten dezelfde danstraining. Volgend jaar worden de resultaten naar buiten gebracht. Tijdens de sessies in Utrecht haakten twee van de achttien deelnemers af. De één vond het te zwaar, de ander vond er niks aan. ,,En dat mag natuurlijk ook", bena drukt Verkooijen. ,,Dans is niet voor elke borstkankerpatiënt weg gelegd. Prima! We zijn geen roze maffia, ofwel de beweging die vindt dat je als patiënt altijd posi tief moet blijven denken. Een vrouw met borstkanker mag best bang, depressief of somber zijn. Dat is normaal. Die negatieve ge voelens beïnvloeden je prognose écht niet." mer. Pasjes onthouden, bijvoor beeld, lukt voor geen meter, maar door het elke week te doen, gaat dit steeds beter." Haar buurvrouw (47), die liever anoniem blijft, heeft niet alle les sen bijgewoond. ,,Mezelf in de spiegel zien vond ik in het begin heel heftig. Ik zag een vrouw die 5 kilo was aangekomen, minder haar en andere borsten had. Het gaat nu beter, maar de confrontatie met mijn lijf, dat niet meer precies doet wat ik wil, vind ik nog altijd moeilijk." Vandaag is een goede dag. De vrouw danst misschien wel het sierlijkst van allemaal. De dames trekken hoge hakken aan en zwieren met hun rokken. Er wordt gelachen. Ook vanaf de zijlijn, waar Lenny Verkooijen, hoogleraar evaluatie van innovatie (UMC Utrecht), zachtjes meetapt met haar voet. Verkooijen werd door de Foro Universiteit van Rome benaderd om mee te doen aan het Europese onderzoek en toog met twee dansdocenten dol enthousiast naar Italië om dans lessen te volgen. ,,We weten uit eerder onderzoek dat bewegen goed is voor kanker patiënten. Ze worden er fitter van, minder vermoeid en het kan ge voelens van angst en depressie te rugdringen. Ik wil nog niet voor uitlopen op de studieresultaten, maar iedereen kan zich voorstellen dat dans iets toevoegt voor deze vrouwen. Ze zijn heel intensief be- Iedereen kan zich voorstellen dat dans iets toevoegt voor deze vrouwen Mark van Assen Brussel Het voorstel maakt onderdeel uit van een pakket maatregelen om socialezekerheidsstelsels binnen de EU beter op elkaar te laten aanslui ten. Nederland maakt met name bezwaar tegen het oprekken van de periode waarin een WW-uitkering mag worden meegekomen naar het land van herkomst. Als bijvoor beeld een Pool zijn baan in Neder land verliest, mag hij de uitkering volgens het voorstel zes maanden Nederland is bang voor fraude als het voorstel over uitkeringen doorgaat meenemen naar Polen. Nu is dat nog drie maanden. Nederland is bang dat dit uitkeringsfraude in de hand werkt. Aanvankelijk zou er deze week sowieso niet over het voorstel wor- den gestemd, omdat er te veel kri tiek op was. Maar een voorstel van de sociaaldemocraten om er tóch over te stemmen haalde het op het nippertje, mede doordat enkele Ne derlandse Europarlementariërs af wezig waren bij de stemming. Dat zorgde gisteren voor het nodige ru moer. Er werd overigens iets te hard in de bus geblazen, omdat het nog maar de eerste keer was dat er over het voorstel (dat nog tal van andere zaken bevat) gestemd zou worden. In het proces dat volgt kan nog van alles veranderen en aangepast wor den, voordat het voor een defini tieve stemming ter tafel komt. vrijdag 19 april 2019 Dansen tegen de klachten Hanneke van Houwelingen Utrecht M Monique Daam danst graag. ,,Dit is leuker dan fitness.'' FOTO MARLIES WESSELS —Lenny Verkooijen, hoogleraar Het Europees Parlement gaat tóch niet stemmen over een om streden voorstel over het expor teren van WW-uitkeringen. Op het laatste moment is besloten het dossier door te schuiven tot na de komende verkiezingen. De zeldzame kakapo, een papegaai die voorkomt in Nieuw- Zeeland, heeft een recordbroedseizoen achter de rug. Ver wacht wordt dat 75 kuikens volwassen worden. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13