EUWS 11 Probleem met rem of gaspedaal mogelijk oorzaak Madeira i Minister niet vervolgd Rook afvalput nader bekeken Naar EU-Hof om pulsvisserij ---J "r- v "s Marlies van Leeuwen Cani$o Het Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf gisteren een persconferentie in het plaatselijke ziekenhuis. De lijkschouwer denkt tot zaterdag nodig te hebben voor de identificatie van de 28 lichamen, 11 mannen en 17 vrouwen, die op de plaats van het ongeval zijn gebor gen. In het ziekenhuis overleed gis teravond nog een vrouw aan haar verwondingen. Ilse Everlien Berardo, een Duitse pastoor die werkt op het Portugese eiland, heeft met overlevenden ge sproken. ,,Ze waren in shock'', zegt ze. ,,De autoriteiten op Madeira zijn direct op zoek gegaan naar mensen op het eiland die Duits spreken. Want al worden de gewonden uit stekend verzorgd, het is ook belang rijk om aandacht te krijgen in je moedertaal.'' De Duitse minister van Buiten landse Zaken, Heiko Maas, is naar Madeira gevlogen om de overleven den bij te staan. Een team van dok ters, psychologen en andere des kundigen vliegt uit Duitsland mee. Een Duits militair medisch vlieg tuig is beschikbaar om gewonden naar hun thuisland te vervoeren. Oorzaak Intussen komen de speculaties over de oorzaak van het ongeval op gang. Het lijkt erop dat de ervaren chauf feur, de 60-jarige Jose Sousa, de zij kant van de bus bewust tegen een muur aan heeft gestuurd om het voertuig te vertragen. Over een lengte van 50 meter zijn beschadi gingen te zien, schrijft Diario de No- ticias. Het zou erop duiden dat er iets mis was met de remmen of dat het gaspedaal was vastgeklemd. De autoriteiten onderzoeken of me chanische problemen de oorzaak zijn. Het huis dat de rollende bus tegenhield, is zwaar beschadigd. De bus stortte uiteindelijk van de helling naast de weg in het dorpje Cani^o. Zeker twee keer rolde de bus over de kop voordat hij werd We willen alles duidelijk krijgen over de feiten en oorzaak van het ongeluk gestopt door het huis. De Duitse krant Bild beschrijft hoe het busdak werd opengescheurd. De passagiers werden als poppen uit het voertuig geworpen. De overlevenden lagen op de groene helling. Inmiddels zijn alle lichamen geborgen en is het wrak weggehaald. De Duitse toeristen in de bus, al len tussen de 40 en 60 jaar, waren op het bloemeneiland op weg naar een restaurant om een typisch Ma- deiraans diner te nuttigen toen het noodlot toesloeg. Onder de gewon den zijn ook twee Portugezen, on der wie de chauffeur. Zijn verwon dingen lijken mee te vallen. De lo kale gids Carlota Mendes Gomes (30), die de groep van Duitse toeris ten begeleidde, leek er slechter aan toe, maar na een operatie is haar toestand stabiel. In een schriftelijke verklaring bracht het busbedrijf SAM condo leances over aan de nabestaanden. ,,We willen met diepe toewijding en absolute vastberadenheid alles duidelijk krijgen over de feiten, oorzaken en verantwoordelijkhe den van het ongeval.'' Het bedrijf belooft volledig met onderzoeken van de autoriteiten mee te werken. De Duitse bondskanselier Merkel zei bedroefd en geschokt te zijn. Ze zei te hopen dat de gewonden en hun families 'herstellen van fysiek en psychologisch trauma' en be dankte de hulpverleners voor hun inzet. m n@sw mmsi vrijdag 19 april 2019 AMSTERDAM Minister Kajsa Ollongren (Binnen landse Zaken) wordt niet vervolgd voor uitspraken die zij heeft gedaan over politicus Thierry Baudet. De leider van Forum voor Democratie eiste vervol ging voor laster en smaad. Hij vond dat Ollongren hem had afgeschilderd als ra cist tijdens een Ien Dalesle- zing begin 2018. Het hof wijst erop dat Ollongren haar uitlatingen heeft ge daan als politica in het kader van het publieke debat. Het hof verwacht geen veroordeling. DEN HAAG Er is geen hard bewijs voor gezondheids klachten door de rook van burnpits, kuilen in de open lucht waar tijdens missies afval wordt verbrand. Dat concludeert Defensie op basis van tientallen rappor ten. Er hebben zich 278 mi litairen bij het burnpits- meldpunt opgegeven. Van hen zegt 28 procent ge zondheidsklachten te heb ben. In totaal geeft 71 pro cent van de melders aan zich zorgen te maken. Een instituut gaat de zaak on derzoeken. Ook wordt de gezondheid nu structureel in de gaten gehouden. DEN HAAG Nederland vecht het naderende ver bod op pulsvissen waar schijnlijk aan bij het Hof van Justitie van de Euro pese Unie. Zo'n besluit mag volgens landbouw- en vis serijminister Carola Schou ten alleen worden geno men op basis van de best beschikbare wetenschap pelijk adviezen. Daarvan is nu geen sprake omdat het onderzoek naar pulsvissen nog loopt. De voorgeno men gang naar het EU-hof zal de getroffen vissers niet direct soelaas bieden. Zo'n beroepsprocedure kan jaren duren. Tientallen Nederlandse vissers die in pulstechniek hebben geïn vesteerd, worden de dupe van het verbod. ab^mmj^Ssm/fmêèJt>-> '■/PmsK- Hulpverleners brengen slachtoffers in veiligheid Jw v iSfiW nadat een bus van de weg is geraakt en naar beneden is gestort. FOTO AFP 'Chauffeur probeerde via muur af te remmen' Negen mensen die woensdag gewond raakten bij het buson geval op Madeira hebben het ziekenhuis verlaten. Van de ne gentien mensen die nog in het ziekenhuis liggen, worden er vier behandeld op de intensive care. In totaal kwamen 29 Duitse toeristen om het leven. -busbedrijf SAM Bin g 1 - 'Y A mén-; -j i ,,1 J De bus sloeg twee keer over de kop en kwam tegen een huis tot stilstand. FOTO AFP Beschadigingen aan een muur langs de weg. FOTO AP De helling waar de bus verongelukte. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11