'Delftse caféschutter had gratie moeten krijgen' 1k einekeit Bier 7 Rotterdamse moeder met dochtertje vast in Turkse cel De familie van een Rotterdamse vrouw (31) die met haar baby vastzit in Turkije is de wanhoop nabij. De vrouw was lid van een in Nederland legale Koerdische organisatie. Turkije verdenkt haar van terreurbanden. ,,Het is op zijn zachtst gezegd een nachtmerrie'', klinkt het met een snik in de stem. De zus van de gear resteerde moeder had zich zo voor genomen om niet meer emotioneel te worden, maar het lukt niet. Het is dag dertien nadat ze een veront rustend appje kreeg vanuit Istan- boel. 'We worden aangehouden', stond er. De Rotterdamse had er net een stedentrip op zitten en was met haar vijf maanden oude baby dochter op de weg terug. Lang leefde bij familie in Neder land de hoop dat alles op een mis verstand zou berusten. De vrouw had de afgelopen jaren al meerdere keren stedentripjes naar Istanboel gemaakt en was zonder problemen thuisgekomen. Maar nu haar advo caten er na bijna twee weken nog niet in zijn geslaagd om de vrouw uit de gevangenis te krijgen, is het voor familie in Nederland moeilijk de hoop op een snelle, goede afloop niet te verliezen. De vrouw heeft in de vrouwen gevangenis van Istanboel inmid dels bezoek gehad van haar moeder en echtgenoot. Daar deelt ze een cel met enkele andere gedetineerden. ,,Ze houdt zich goed. Maar het mag duidelijk zijn dat je met zo'n kleine Wi'jS absoluut niet in een gevangenis te recht wilt komen'', zegt de zus. Onduidelijk is hoe lang de situa tie gaat duren. Turkije verdenkt de vrouw ervan banden te hebben met een terroristische organisatie. Uit de verhoren maakt hij op dat ze wordt vastgehouden omdat ze lid is geweest van de Raad van Gemeen schappen uit Koerdistan, DemNed, en enige tijd vicevoorzitter is ge weest van een Koerdisch Cultureel Centrum in Rotterdam. DemNed en het Koerdisch Cul tureel Centrum hebben volgens de Turkse autoriteiten directe banden met de PKK, een organisatie die door Turkije wordt bestempeld als terroristisch. Nederland vindt dat er niets mis mee is. De organisaties zijn hier volledig legaal. DemNed laat ook geregeld publiekelijk van zich horen. Leden demonstreerden bijvoorbeeld voor de vrijlating van de leider van de PKK en tegen Turkse aanvallen in de regio Sinjar. De nu opgepakte Rotterdamse is in het verleden ook bij demonstraties van Koerden aanwezig geweest. Dat Erdogan kritiek op hem of zijn regime niet duldt, is al een paar jaar duidelijk. In 2017 opende het Turkse consulaat een 'kliklijn' om We kunnen ons niet mengen in de rechtsgang in Turkije melding te maken van mensen die zich negatief over hem uitlaten. Meerdere Nederlanders zijn tijdens een bezoek aan Turkije opgepakt, maar de Rotterdamse had volgens haar zus niet het gevoel dat zij ge vaar liep. ,,Ze was lid van DemNed in 2015 en 2016, voordat dit allemaal speelde. Ze is daarna nog vier keer in Turkije geweest. Toen gebeurde er niets. We dachten altijd dat de lange arm van Erdogan nep was, maar we komen er nu achter dat die wel degelijk bestaat.'' Om die reden wil de familie niet dat haar naam in de krant komt. ,,We weten niet welke consequentie dat heeft op het proces.'' De zus zet alles op alles om de Rotterdamse terug naar Nederland te krijgen. Ze hopen op steun van het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar de zus is teleurgesteld in wat het departement heeft on dernomen. Er is alleen consulaire bijstand. Zo is medische zorg voor de baby - die lijdt aan een lucht weginfectie - inmiddels mogelijk. Maar juridisch kan het ministerie niets betekenen, aldus een woord voerster. ,,We kunnen ons niet mengen in de rechtsgang, maar er alleen op toezien dat advocaten hun werk kunnen doen.'' De zus had meer daadkracht ver wacht. Toen journalist Fréderike Geerdink in 2015 onrechtmatig werd aangehouden, ondernam de minister volgens haar wel actie. ,,Mijn zus lijkt slachtoffer te wor den van de net herstelde diplomatieke banden tussen Nederland en Turkije.'' Dat verzoek had de staat niet mo gen weigeren, vindt de rechter. Het gerechtshof had namelijk eerder een positief advies gegeven over het gratieverzoek van Y. (kleine foto). Volgens de kortgedingrechter had de staat dat advies van het hof, dat 'leidend' is, alleen in bijzondere omstandigheden mogen negeren. Die omstandigheden zijn er niet, aldus de rechter. De afwijzing zou in strijd zijn met het Europees recht en met afspraken die eerder zijn ge maakt met Y. en de tbs-kliniek. Y. probeert al jaren onder de levens lange celstraf uit te komen. In 2001 werd Y. vanuit de gevan genis overgeplaatst naar een tbs-kliniek. In rechtszaken wist hij af te dwingen dat hij op verlof mocht. Sinds enige tijd mag hij ook on der toezicht buiten de kli niek wonen, bij zijn gezin. Voor Cevdet Y. is dat niet vol doende. Hij wil weer helemaal vrij man zijn, zodat hij met zijn vrouw kan terugkeren naar Turkije. Drie weken geleden eiste zijn advo caat in kort geding bij de Haagse rechtbank dat hij gratie krijgt. De advocaat van de staat stelde dat het leed bij de nabestaanden van de schietpartij nog steeds erg groot is: voldoende reden om het gratiever zoek af te wijzen. Ook zou er nog een 'matige kans' zijn dat de Y. op nieuw in de fout gaat. Met die argumenten is de rechter het echter niet eens. Uit rapporten zou blijken dat de kans op herha ling klein is. Ook het feit dat Y. nu al buiten de kliniek mag wonen, en dus al een grote mate van vrij heid kent, speelt voor de rechter een rol. De staat moet nu een nieuwe beslissing nemen over het gratieverzoek. donderdag 18 april 2019 GO 'Aanhouding van mijn zus is een ware nachtmerrie' Raymond Boere Rotterdam —4. Vi' De vrouw die in een cel in Istanboel vastzit, woonde in Nederland de monstraties bij van Koerdi sche organisa ties. FOTO REGIO15 - Woordvoerster ministerie van Buitenlandse Zaken Cevdet Y. (63), de man die in 1983 zes mensen doodschoot in het Delftse café 't Koetsiertje, had volgens de rechter gratie moeten krijgen. De Nederlandse staat wees eerder dit jaar het gratieverzoek van de tot levens lang veroordeelde Y. af. Bart Lelieveld Den Haag In café 't Koetsiertje schoot Cevdet Y. zes mensen dood. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7