Eigenaar betaalt ombouwen Stints - - - .«-wmw» k '.^ïftV 5 •-ï v- -V 4 t v. v'i Gökmen Tanis 1 juli voor rechter v- V' -■ 'V' P naar de eilandhoofdstad Funchal. De Portugese gids en chauffeur hebben het ongeluk overleefd en zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Zeker twintig passagiers zijn gewond naar ziekenhuizen vervoerd. Drie van hen zouden in levensgevaar verkeren. ,,Ik heb geen woorden om te be schrijven wat er gebeurd is. Ik kan het lijden van deze mensen niet aanzien'', gruwde burgemeester Fi- lipe Sousa op de lokale zender SIC. Hij bevestigt dat alle toeristen in de bus Duitsers waren. De president van Portugal, Marcelo Rebelo de Sousa, reisde gisteravond af naar Funchal. Van daaruit zal hij de situ atie volgen. Volgens lokale media is het onge luk het ernstigste busongeluk op het eiland sinds 2005. Toen kan telde een toeristenbus, waarbij vijf doden en drie gewonden vielen. Ik heb geen woorden om te beschrijven wat er gebeurd is. Ik kan het lijden van deze mensen niet aanzien Direct na de zomervakantie kan twee derde van de Stints weer de weg op, de rest volgt in het najaar. Dat zegt eigenaar Edwin Renzen van fabrikant Stint Urban Mobility in Putten. Per Stint bedragen de ombouw kosten 3000 euro. ,,De aanpassin gen moeten gebeuren. We houden de kosten zo laag mogelijk'', aldus Renzen. Vorig jaar september botste een trein op een Stint, op een spoor wegovergang in Oss. Vier kinderen kwamen daarbij om het leven. Kort na het ongeluk besloot minister Cora van Nieuwenhuizen (verkeer) de elektrische bolderkar van de weg te halen. Uit onderzoek door TNO W Veel bolderkarren kunnen met ingang van nieuw schooljaar weer de weg op bleek dat de Stint op een aantal on derdelen onveilig was. Dinsdag avond ging de Tweede Kamer ak koord met nieuwe veiligheidseisen voor de Stint. De ombouwkosten zijn volgens Renzen geen commercieel tarief. ,,Er zit een kleine marge op, want ik moet mijn personeel betalen. De klant krijgt er een nieuw voertuig voor terug, meer dan de helft van de onderdelen is nieuw. De overige onderdelen, zoals het chassis, wor den hergebruikt. Ook zit er weer vijfjaar garantie op.'' Branchevereniging Kinderop vang en Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang (Boink) noemen de prijs 'pittig', maar zien geen problemen. ,,Het is zoals het is'', zegt René Loman van Branchevereniging Kinderopvang. ,,Het gaat om veilig vervoer van kinderen. We onderschrijven deze investeringen. Het is aan elke orga nisatie zelf om te bepalen of ze hiertoe bereid zijn. Maar alternatie ven, zoals busjes, kosten ook geld.'' De 37-jarige Utrechter Gök men Tanis, die ervan wordt verdacht een aanslag te heb ben gepleegd in en rond een tram, moet op 1 juli voor het eerst voor de rechter verschij nen. Het gaat nog niet om een inhoudelijke behandeling, maar om een zogeheten pro- formazitting. Zolang het onderzoek naar de aanslag nog loopt en T. in voorarrest zit, moet hij elke drie maanden voor de rechter komen. Die moet steeds op nieuw beslissen over de ver lenging van het voorarrest en onderzoeksverzoeken van de verdediging toe- of afwijzen. Op de pro-formazitting licht het Openbaar Ministerie ook de stand van het onderzoek toe. T. hoeft niet persoonlijk in de rechtszaal te verschij nen, zijn advocaat volstaat. De Utrechter wordt aange klaagd voor meervoudige moord of doodslag met een terroristisch oogmerk, poging daartoe en bedreiging met een terroristisch oogmerk. Bij de schietpartij op 18 maart werden drie mensen doodge schoten en raakten drie ande ren ernstig gewond. Een van hen overleed later alsnog. Herdenken gaat niet over ruzie, maar over het eren van je doden Afgezette president Al-Bashir in de cel De afgezette president van Soedan, Omar al-Bashir, is dinsdagavond naar de Kobar- gevangenis in de hoofdstad Khartoem overgebracht. Dat zeggen twee familiebronnen. Bashir wordt daar vastgehou den onder strenge bewaking. Sinds zijn afzetting vorige week door het leger, zat Al- Bashir onder zware bewaking in de presidentiële residentie in een complex waar ook het ministerie van Defensie is ge vestigd. Bodycam voor agenten Dijsselbloem baas OVV Bevriezing door lachgas donderdag 18 april 2019 GO VBEtRog VOLUUT twi é'yï-'-^éAi v»; ':.y. -- 1 ^rï Hulpverleners proberen te redden wat er kan op de rampplek. foto epa/homem gouveia op Madeira Portugal Madeira Filipe Sousa, burgemeester Cani9o Het ombouwen van ruim driedui zend Stints gaat zo'n 9 miljoen euro kosten. Eigenaren, vooral kinderopvangorganisaties, draaien op voor de kosten. Paolo Laconi Putten UTRECHT De Oorlogsgravenstichting geeft de jaarlijkse dodenher denking op het Nationaal Ereveld Loenen weer een intiemer karakter. KHARTOEM De Canadese Tweede-Wereldoorlogsveteraan Don White is geëerd met een witte tulp die naar hem is genoemd. Pre mier Mark Rutte doopte de bloem gisteren in de Keukenhof in Lisse. White (94), volgens Rutte een 'grandioze kerel', was er zelf niet. Rutte wil met de tulp alle bevrijders eren. foto anp DEN HAAG Agenten krijgen nog dit jaar stan daard een body cam. De ervarin gen met deze ca mera's, die op de politie-uitrusting worden bevestigd, zijn heel positief, zegt minister Ferd Grapperhaus van Justitie. Een proef in sommige plaat sen is goed beval len. Onruststokers schrikken terug of worden in toom gehouden dankzij de apparaatjes. DEN HAAG Jeroen Dijssel- bloem wordt voor zitter van de On derzoeksraad voor Veiligheid (OVV). De voormalige mi nister van Finan ciën en voorzitter van de eurogroep volgt Tjibbe Jou- stra op. DEN HAAG Het gebruik van de partydrug lachgas kan leiden tot be vriezingsletsel. De laatste tijd liepen veertien mensen verwondingen op die overeenkomen met tweede- en derdegraads brandwonden. Het letsel wordt ver oorzaakt door het tussen de benen klemmen van de koude tank met lachgas tijdens het bijvullen van bal lonnen. ERETULP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5