Verstrikt in hysterie Niet griezelig genoeg 7 De Cock zwalkt door Amsterdam Ik kies voor werk waar mijn hart sneller van gaat kloppen BAANTJER HET BEGIN gespeeld mogen worden, heeft Torenstra een duidelijke mening. ,,Ik vind het pertinente onzin. Mijn hele beroep bestaat eruit dat ik mensen speel die ik zelf niet ben. En wat maakt het uit of iemand door een piemel of een vagina opgewonden raakt? Bovendien, het is een speel film. Als homo's of transgenders film willen gebruiken om iets over hun emancipatie duidelijk te maken, moeten zij maar een documentaire maken.'' In Singel 39 komt het goedgetrainde lichaam van Torenstra, die daarmee veel indruk maakte in de kickboksse- rie Vechtershart, een paar keer duide lijk in beeld. Voelt hij zich soms niet geëxploiteerd? ,,Ik vind het lastig. Het is ook gênant, maar mijn hele vak is eigenlijk gênant. Ik kijk dan ook liever niet maar mezelf. Soms kom ik in een scenario wel eens een scène tegen waarin staat: Jurre drukt zich op in zijn onderbroek. Dan denk ik: moet dat nou? Maar ik zet het van mij af. Mijn conditie houd ik op peil met boksen en kitesurfen. Maar ik ben echt niet de enige Nederlandse acteur die er goed uitziet hoor. Tygo, mijn tegenspeler in Baantjer, mag er ook zijn.'' Verleiding De agenda van Torenstra lijkt over vol, twee speelfilms, de Baantjer- serie, een documentairereeks over verborgen geschiedenissen, het toneelstuk Art, waarmee hij 's avonds op tournee is. Is het niet wat veel? Torenstra, getrouwd met program mamaakster Sophie Hilbrand en vader van twee kinderen: ,,Ik kies voor werk waar mijn hart sneller van gaat kloppen. Ik val vaak voor de ver leiding. Soms zegt Sophie: zou je dit wel doen? Er zijn zo veel fascine rende dingen te doen in mijn vak, maar soms moet ik meer beseffen dat er thuis ook iets fascinerends op mij zit te wachten.'' Wonder Park Kinderen laten zich nauwelijks beknotten als het op fantasierijke avonturen aankomt. Pas later klopt de realiteit aan. De moeder van de creatieve June moedigt haar dochter hartstochtelijk aan haar magische pretpark, gerund door knuffeldieren, zo lang moge lijk springlevend te houden. Vlie gende vissen of een achtbaan van limonaderietjes? Alles kan in Wonder Park Dan wordt Junes moeder ziek. Het meisje denkt nauwelijks nog aan haar fantasiepark, tot grote te leurstelling van familie en vriend jes. Pas als June plots zelf terecht komt in haar pretparkfantasie, keren levenslust, fantasie en crea tiviteit terug; alleen met deze karaktereigenschappen zal ze het park in gevaar open kunnen houden. Hoewel het basisidee van deze Nickelodeon-animatiefilm speels en sympathiek is, gebeurt er zo veel in zo'n korte tijd dat de helft aan de jonge doelgroep voorbij zal gaan. Meegekomen ouders wor den helaas nauwelijks getrakteerd op volwassen grappen of ver wijzingen. Wel op een overdosis kauwgombalkleuren en bij vlagen hysterische actie die op de zenu wen werkt. The Curse of La Llorona Fans van The Conjuring Universe zitten waarschijnlijk te springen om het nieuwste hoofdstuk uit dit bovennatuurlijke filmuniver- sum; eerdere spin-offs als Anna- belle en The Nun kwamen immers goed uit de verf. Misschien door dat er steevast gekozen wordt voor acteurs die méér in hun mars hebben dan de scream queen uithangen. Daarnaast is men in staat klas sieke horrorelementen naadloos te integreren in sfeervol geprodu- ceerde films. Denk aan druppe lende kranen en klapperende deuren. Het enige nadeel in dit geval: The Curse of La Llorona is niet griezelig genoeg. De opbouw van dit spookver haal is dermate klassiek dat bijna elke scène zich laat raden. De acteerprestaties en mooie gothic shots creëren evenwel een fijn- duistere kijkbeleving. Een sociaal werkster (Cardellini) in het Los Angeles van de jaren 70 wordt samen met haar kinderen opge jaagd door een gruwelijke ver schijning met kwade bedoe lingen: de huilende vrouw. Wie is ze, en hoe kom je van haar af? - M.N. jaren 80 tijdens de kroning van Beatrix. ,,Ik heb die periode niet be wust meegemaakt, maar heb mij erin verdiept. Dat was een hectische peri ode. Amsterdam veranderde in een soort oorlogszone. De actiebereid heid was enorm, zeker als je het met nu vergelijkt. Problemen met woon ruimte zijn er nu ook. Een onsje meer actiebereidheid onder de huidige ge neratie studenten mag van mij wel.'' Kitesurfen Over enkele weken is Torenstra in een totaal andere speelfilm te zien: de liefdesfilm Singel 39, waarin hij een homo met een kinderwens speelt. Over de discussie, vooral in Amerika, dat deze rollen niet door hetero's donderdag 18 april 2019 GO 44 ANIMATIE Regie: Dylan Brown. Hoofdrollen: Jennifer Garner en Matthew Broderick In het pretpark Wonder Park wordt de fantasie van June wer kelijkheid. FOTO PARAMOUNT PICTURES - Marieke Nieuwdorp HORROR Regie: Michael Chaves. Met: Linda Cardellini, Raymond Cruz POLITIETHRILLER Regie: Arne Toonen. Hoofdrollen: Walde- mar Torenstra, Tygo Gernandt en Lisa Smit. A Waldemar Torenstra (rechts) met zijn tegen speler Tygo Gernandt. FOTO WILLIAM RUTTEN Sommige acties van De Cock (gespeeld door Waldemar Toren stra) komen nogal ongeloofwaardig over. Zijn relatie met de zus (Lisa Smit) van zijn du bieuze politiepartner Montijn (Tygo Ger nandt) doet hem een aantal merkwaardige beslissingen nemen die zijn positie er niet sterker op maken. De zwalkende De Cock draagt deze film, bedoeld als opmaat voor een nieuwe Baantjer-televisie- reeks die later door RTL wordt uitgezon den. De producent omschrijft het hele project als 'het reboo- ten van het merk Baantjer.' Het is af wachten of deze De Cock net zo geliefd gaat worden als zijn veel oudere voor ganger. -A.Z. Waldemar Toren stra in Baantjer het begin. FOTO MARTIJN VAN GELDER dwaald in een poel des verderfs? Of ook corrupt zoals een aan tal van zijn collega's? De politiechef weet niet goed wat hij met Jurre de Cock aan moet. Hij is niet de enige. Ook de scena risten tobben overdui delijk met de 39-jarige politieman die enkele tegenstrijdige paden bewandelt in het Amsterdam van 1980, enkele dagen voor de kroning van Beatrix. Het is een periode vol tumult en complot theorieën over moge lijke aanslagen. Verslaafden, krakers, de penoze en geweld dadige drugsdealers lopen elkaar in de weg. ,,Wie ben jij eigenlijk, Jurre uit Urk?'' Halver wege Baantjer Het Begin stelt de politie chef van Bureau War moesstraat de vraag bijna als een verwijt aan het groentje uit de provincie. Is de pas enkele weken in Amsterdam werkzame recher cheur een wijs neus, een doortas tende speur der, een roman tische zot, een ridder ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51