II NIEUWS 3 'Ik hoopte op een heel groot pak slaag, maar fucking hell: wat een niveau!' CRISTIAN0 Gejuich in cafés van steden waar de Ajax-haat groot is. Complimenten op sociale media, vreugde in app- groepen. Is heel het land plots voor de Amsterdammers? Aartsrivalen spreken zich uit. Hij zat er helemaal klaar voor, thuis op de bank. Ras-Hagenees en ADO Den Haag-fan John van Zweden had wel zin om te zien hoe Ajax zou afgaan in Turijn. De Europese zegetocht had nu wel lang genoeg geduurd. Verlies voor Ajax is voor een aanhanger van een van de rivalen soms net zo lek ker als zelf winnen. Een kwestie van voetbal-leedvermaak: ,,Ik hoopte op een heel groot pak slaag, dat ze met 6-1 naar huis gespeeld zouden worden of zo. Maar dan ga je kijken, en fucking hell: wat een niveau! Ik mag het niet zeggen na tuurlijk, maar wat heb ik zitten ge nieten gisteravond. Die jonge gas- sies spelen zo vrij, geen poespas, zitten niet onder de tatoeages. Zo'n De Ligt die de Italianen naar huis kopt, daar krijg je kippenvel van!" Verbazing De wonderbaarlijke bekering van Van Zweden gisteravond op Twit ter ('Ik krijg het bijna m'n strot niet uit, maar dit is wel een heel goede prestatie') wekte grote ver bazing bij zijn volgers, die Van Zweden kennen als iemand die niet te beroerd is om af te geven op '020'. De afkeer van Ajax zit zo on geveer standaard in de pap tijdens de voetbalopvoeding bij gezinnen in Utrecht, Den Haag, Eindhoven terdam-Zuid was het volgens de Schaal van Van Roosmalen dus een beetje bizar, toen er gister avond dertig tot veertig ras-Feyen- oorders in supporterscafé Nieuw Feijenoord zaten te kijken hoe 'ze' (Ajax wordt liefst niet bij naam ge noemd, het is 020, ze, hen of dat) het ervan af brachten. „Eigenlijk wil ik geen commentaar geven'', zegt John, uitbater van het café, aan de telefoon. ,,Dan ga ik alleen maar lelijke dingen zeggen. Maar goed: we hebben hier wel gekeken, ja. We hopen natuurlijk dat ze ver liezen.'' Niet klappen Het begint dus goed voor de klan ten van Nieuw Feyenoord als Cris- tiano Ronaldo na een krap halfuur de 1-0 maakt. Als de partij kantelt, Ajax gelijk komt en in de tweede helft de 2 -1 scoort, blijft de sfeer gelaten. ,,We gaan hier niet zitten klappen. Er is respect voor de pres tatie, daarover moet je eerlijk zijn. Juventus had geen schijn van kans in de tweede helft. Ik heb er ook eentje gefeliciteerd hoor, hij is van hier tegenover. Werkt daar in een winkel. Het is een van de weinige goeie Ajacieden die ik ken, eentje die normaal doet, niet zo'n grote bek heeft.'' Om vervolgens, net als veel an dere concurrenten, breeduit te verhalen over de risico's van Ajax' winst. Over het grote financiële gat dat de Amsterdammers nu slaan met de rest van het land. Over de KNVB die de club voor trekt. Over de arrogantie van de Amsterdammers, over het mooi- weerpubliek, samengevat over zo'n beetje alles wat er in de Johan Cruijff Arena gebeurt. Van Zweden gaat de volgende wedstrijd waarschijnlijk weer kij ken. ,,Bij die winst tegen Real heb ik me nog rustig gehouden ja, maar kom effe op: 1-4 tegen Real Madrid, in Bernabeau. Dat is toch ook wat? Het is gewoon een wal gelijk hoog niveau wat die pure ventjes op de mat leggen. Het eindstation is de finale, hoor. Ik zou niet weten welke club hen nu makkelijk kan stoppen.'' of Rotterdam. Maar wat dan als die 'arrogante kwallenclub' - Van Zweden: ,,Zo noem ik ze ja, het is gewoon een griezelclub' - plots de sterren van de hemel speelt, Euro pese topclubs over de knie legt? Dan strijden clubliefde, Ajax-haat en nationaal chauvinisme om voorrang. In de hofstad werd gisteravond in een paar cafés in het centrum luid gejuicht toen Ajax de win nende treffer maakte, gerelati veerd met teksten als 'als een Ne derlandse club wint, tja, dan is dat toch mooi'. In Eindhoven stopte de PSV supportersvereniging iets eerder met vergaderen. ,,D'r zei den wel een paar van ons: we kun nen nu afronden, dan kunnen we die wedstrijd kijken'', vertelt Mi chael Deelen, medewerker van de vereniging. Eenmaal thuis zag Deelen hoe Ajax een van de topfa vorieten voor de eindzege uit het toernooi speelde. ,,Dan spring ik niet van de bank, maar als voetbal liefhebber deed me dat wel goed, ja." In Wormer, waar 's lands be kendste Vitesse-fan en schrijver/ columnist Marcel van Roosmalen Walgelijk hoog niveau wat die pure ventjes op de mat leggen woont, werd ook gejuicht voor de Amsterdammers. Van Roosmalen: ,,Als Nederlander moet je hier ge woon van genieten. Dan is het toch alsof het Nederlands elftal speelt? Het is echt heel provinciaal als je dit succes niet gunt.'' In Rot- n:mniu:iM"ui EL AJAX ECHA A Ook het buitenland geniet mee fatTO/PORt donderdag 18 april 2019 Heel Holland geniet van Ajax, maar dat toegeven kost moeite Niels Klaassen Rotterdam - John van Zweden, ADO-fan Ajax feest met dolgelukkige fans na de spraakmakende overwinning op Juventus. FOTO LOUIS VAN DE VUURST Kijk op de site bij /video naar de aankomst van de spelersbus in Amsterdam. CTRL ALT DE LIGT icmiwunauiu. irisMr. 1IIII .11™ idealista móntatelo De verrichtingen van Ajax spatten van de voorpagina's van de internationale sportkranten. 'Kleinkinderen van Cruijff', kopt de Portugese A Bola. 'SS*, - eppmStylHMD®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3