'Geen zorgen over munitie in Oosterschelde' Johan Hessing blijft 'veelvrager' 'Het is gaaf als gasten genieten' 8 ZEELAND Mbo-school Scalda zet vandaag 37 Helden en Heroes in het zonnetje. Azat, Tham en Kim horen bij deze groep bijzondere studenten. SCALDA DAG VAN DE HELDEN EN HEROES^ Volgens haar is de kans dat de mu nitie spontaan ontploft 'praktisch nihil'. De risico's voor natuur, mi lieu en volksgezondheid zijn 'bij zonder klein'. Zij antwoordt dat op vragen van het Zeeuwse Tweede Kamerlid Rutger Schonis (D66) en diens partijgenote Salima Belhaj. Bomexperts, politici en milieuor ganisaties uitten onlangs hun be zorgdheid over de 30 miljoen kilo gram munitie die na de Tweede Wereldoorlog voor de kust van Zie- rikzee is gestort. Verschillende des kundigen zijn het erover eens dat de munitie giftige stoffen gaat lek ken. Onderzoeken Staatssecretaris Visser wijst erop dat sinds 1998 vijftien onderzoeken zijn uitgevoerd naar de risico's van de Nederlandse munitiestortplaat sen. Daaruit zijn geen negatieve ef fecten op het milieu gebleken. Deze worden ook niet verwacht. Het roesten van de munitie ver loopt traag en duurt 300 tot 500 jaar. De metalen en andere stoffen die daarbij vrijkomen worden bo vendien sterk verdund, mede door de stroming. ,,De waterkwaliteit ter plaatse blijkt vergelijkbaar te zijn met die op het reguliere meetpunt in de Oosterschelde bijWissenkerke", aldus de bewindsvrouw. In schelp diervlees is evenmin sprake van te hoge concentraties. Overleg Vorige week hebben alle betrokken partijen overleg gehad. Daarin is af gesproken dat opnieuw wordt be- De waterkwaliteit blijkt vergelijkbaar met die op het reguliere meetpunt bij Wissenkerke keken hoe en hoe vaak de munitie- stort moet worden onderzocht. Dit jaar laat Rijkswaterstaat de water kwaliteit onderzoeken. Ook komt er een overzicht van alle onder zoeksrapporten en Kamerbrieven die over het onderwerp zijn ver schenen. Op 28 maart werd de nieuwe alge mene vergadering officieel geïn stalleerd. Een week later had hij zijn eerste vijf vragen al ingediend. Ter vergelijking: in heel 2018 dienden alle 13 fracties in het waterschaps bestuur gezamenlijk 13 schriftelijke vragen in. De geschiedenis herhaalt zich. De 71-jarige Hessing zit sinds een jaar in de gemeenteraad van Ter- neuzen. Daar viel hij ook meteen op door de vele vragen die hij stelt. Al na enkele weken vroeg de gemeen tesecretaris of het niet wat minder kon, aangezien de beantwoording ambtenaren veel tijd kost. Hessing haalt zijn schouders op. „Rustiger aan doen? Dan kennen ze me nog niet. Ik stel echt geen vra gen alleen maar om het vragen stel len. Ik zit namens de gemeenschap in de gemeenteraad en in het wa- terschapsbestuur. Als mensen mij een probleem voorleggen, dan ga ik erachteraan. En als ik zelf een vraag heb, stel ik die ook." Nadat hij als lijsttrekker voor het waterschap was aangewezen, heeft hij zich grondig voorbereid. ,,Ik heb alle stukken gelezen en bijvoor beeld de begroting 2019 doorgeno men. Daar zitten ontzettend veel onduidelijkheden in. Ik kwam tot twee A4'tjes met vragen. Daar wil ik antwoord op, met het oog op de Rustiger aan doen? Dan kennen ze me nog niet... begroting voor 2020." Ook in de vergaderingen zal hij zich niet onbetuigd laten, waar schuwt Hessing. ,,Dan duren die maar iets langer. Ik hoop dat het waterschap zich realiseert dat ze in hun stukken wat meer toelichting moeten geven, zodat het ook voor de burger duidelijk is. Dan hoef ik geen vragen te stellen." Scalda viert de Dag van de Helden en Heroes voor de vijfde keer. Met het evenement wil de mbo-school studenten met bijzondere verha len of prestaties in het zonnetje zetten. ,,Ze zijn een voorbeeld voor anderen. Ze laten zien dat je met je opleiding je dromen en ambities kunt waarmaken", zegt Sabine Mabesoone, woordvoer der van Scalda. ,,Deze studenten tonen moed en gaan door, on- danks hindernissen. Dat heeft een uitstraling naar andere stu denten." De helden en heroes worden vandaag in een limousine naar het Scalda-gebouw aan de Edisonweg in Vlissingen gereden. Daar wor den ze geëerd en mogen ze hun verhalen aan het publiek vertellen. Vanwege het vijfjarig jubileum zocht Scalda ook uit hoe het nu met de helden en heroes van vo rige jaren gaat. Zo richtte Roy Ave- zaat een datingsite op voor men- sen met een beperking. Dena Hu- egen, die een spierziekte heeft, volgt de opleiding juridisch admi nistratief medewerker. Ze wilde graag bij de politie werken. Ze heeft al een eerste stap gezet, want ze loopt stage bij de politie in Ter- neuzen. Saddigha Ghulamhossein Hos- seinali uit Afghanistan kan einde lijk naar de toekomst kijken, om dat ze onlangs, na negen jaar on zekerheid, een verblijfsvergun ning heeft gekregen. Avonden lang oefende ze thuis op het openen van oesters. Ze bleef extra uren op school om te trancheren, flamberen en fileren. Tham Cao (17) uit Yerseke wilde per se bij de beste studenten van Nederland horen. Dat lukte: de studente hotelmanagement won de bronzen medaille tijdens het Nederlands kampioenschap voor jonge gastheren en gastvrouwen. Samen met haar medestu dente Noa Tanghe (18) uit Oost burg deed Tham ook mee aan Future Talents, de belangrijkste gastronomische wedstrijd van Nederland. Ook daar won ze de bronzen medaille. Wat ze later wil gaan doen? „Ik weet het nog niet. Ik wil in elk geval naar de hogere hotelschool, en daarna een eigen zaak openen. Of mis schien wil ik me specialiseren in kaas, wijn of cocktails. „Ik vind het onwijs gaaf om kaas te proe ven: er zijn wel duizend verschil lende soorten. Het is ook heel in teressant om te zien hoe kaas ge maakt wordt." Tham volgde ook workshops bij gerenom meerde cocktailexperts, zoals Hannah van On- gevalle van cocktail bar The Pharmacy en Tanja Spuesens van restaurant Pure C. „Ik heb een passie voor ho reca", zegt Tham. „Ik vind het heel gaaf om ervoor te zorgen dat gasten genieten." Tham heeft ta lent. Dat zag Claudia Brevet, gastvrouw van driesterrenres taurant Inter Scaldes, vorig jaar al tijdens de horecawedstrijd Food- lab Zeeland. ,,Ik heb al een jaar een bijbaan in het restaurant", zegt Tham trots. Ze begon met het serveren van water en brood, maar inmiddels staat ze elk weekend als gastvrouw in het restaurant. ,,Het is echt fantastisch. Ik leer er superveel. Ik vind het heel gaaf bij Inter Scaldes ervaring op te dat ik de kans heb gekregen om doen." donderdag 18 april 2019 GO Staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) maakt zich geen zor gen over het bommenkerkhof in de Oosterschelde. Rolf Bosboom Zierikzee -Barbara Visser, staatssecretaris Defensie Het waterschap zal weten dat Johan Hessing (50PLUS) uit Axel is toegetreden tot het alge meen bestuur. Hij bestookt de organisatie met schriftelijke vra gen. Rolf Bosboom Middelburg -Johan Hessing Deze mbo'ers zijn Cornelleke Blok Tham Cao foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36