g-s EU is veel te soft voor Facebook ACM keurt overname van Arduin goed Romper fijy-ss D66: 'Ongevallen met cruiseschepen zorgelijk' 2 OVERLAST IJZENDIJKE Hondenpoep op straat laten liggen, levert in Zeeland zelden een boete op. In IJzendijke ijvert de dorpsraad al lange tijd voor een 'poepvrij' dorp. De bewoners zijn verdeeld. Commentaar Europese politici zijn boos op Facebook. Juist nu, in de aanloop naar de verkiezingen, maakt de internetgigant het moeilijker politieke boodschappen in heel Europa te verspreiden. Facebook zegt iets te willen doen tegen onheuse beïnvloeding van buitenaf. Dit is theater. Facebook-oprichter Mark Zuckerberg pleit wel voor meer controle op internet, maar ondertussen gaat zijn bedrijf gewoon door met het ver groten van zijn databestanden en krijgt daarmee een steeds sterkere greep op zijn gebruikers. Burgers alleen kunnen weinig doen tegen de groeiende macht van Facebook, Google, Amazon, Microsoft en WeChat. Zij kunnen zich schikken of zich afkeren. Het laatste is pas ef fectief als het massaal gebeurt. Die kans is klein. Maar politici hebben samen als wetgever nog wel de mogelijkheden om deze bedrijven in het gareel te krijgen. De Europarlementariërs die nu moord en brand schreeuwen moeten vooral naar zichzelf kijken. Neem de Belgische liberaal Guy Verhofstadt. Hij vindt dat Facebook er rekening mee moet houden dat de EU één politieke ruimte is. Dat is wel wat laat. Verhofstadt en alle andere Europarlementariërs hadden al veel eerder met strenge wetten moeten afdwingen dat internetgi ganten zich niet in de bestaande domeinen mengen of anderen daarvoor de middelen bieden. Niet in de politiek. Niet in de economie. En zeker niet in het privéleven. De EU pakt Google en Facebook wel aan met boetes, maar het beleid is duidelijk nog veel te soft. Nieuwe regels internetgigant voor politieke boodschappen zijn niet geloofwaardig De ACM ziet erop toe dat bedrijven eerlijk concurreren en beschermt consumentenbelangen. Volgens haar blijft er na de overname van Arduin voldoende concurrentie over. ,,De ACM heeft geen reden om aan te nemen dat de voorgeno men concentratie de daadwerke lijke mededinging op de Neder landse markt of een deel daarvan op significante wijze zou kunnen be lemmeren", zo staat in het besluit. Arduin, dat mensen met een ver standelijke beperking begeleidt, kampte afgelopen tijd met grote or ganisatorische en financiële proble- ALMANAK 'Ik pas wel even een uurtje op', zei opa. Papa en mama moesten even weg en oma had andere plannen. Hij had zelden een luier verschoond, want dat laat hij aan oma over. Maar hoe moeilijk kan het zijn?, dacht hij. Toen de ouders thuiskwamen liep de peuter vrolijk rond, al- men. De Inspectie greep uiteinde lijk rigoureus in bij het behandel centrum in Aagtekerke. Interim bestuurder Gerton Heyne stelde uiteindelijk orde op zaken, met hulp van 's Heeren Loo. Heyne stelde een toekomstplan Er is geen reden aan te nemen dat de mededinging wordt belemmerd op voor Arduin, waarbij het aantal locaties fors wordt teruggebracht en de stichting onderdeel wordt van 's Heeren Loo. Minister Hugo de J onge heeft zoveel vertrouwen in het reddingsplan dat hij er 20 mil joen euro voor beschikbaar stelde. leen in een badjas. By'na was het gelukt om de luier te verscho nen. Opa stond een beetje moe deloos met de kledingstukken in de hand. Hoe krijg je zo'n in gewikkeld pakje dan aan en uit? Schoondochter liet hem de drie drukknoopjes van de romper zien. 'Ooooh, werkt dat zo?' Waarschuwing voor diefstal autoantennes ChristenUnie bezorgd om Bravis ELLEWOUTSDIJK Gevarieerd festival Oeljebroelje Recente ongelukken op de Waal, de Nieuwe Maas en de Westerschelde zijn voor Schonis aanleiding minis ter Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Water staat) om opheldering te vragen. In alle gevallen ging het om riviercrui- seschepen. Op de Westerschelde ging het om het Zwitserse cruiseschip Viking Idun dat begin deze maand met 171 passagiers botste op de tanker Chemical Mar keter. Daarbij vielen vijf gewonden. Schonis wil weten of het klopt dat het aantal riviercruises toeneemt. Hij is benieuwd naar de oorzaken van de ongelukken en vraagt de mi nister of ze het met hem eens is dat de situatie zorgwekkend is. Volgens hem moeten de hulpdiensten in veiligheidsregio's als Zeeland, waar veel riviercruiseschepen doorheen varen, in hun planning rekening houden met calamiteiten. Hij wil de garantie dat daarop voldoende wordt geoefend. De stank van uitwerpselen over valt je als je naar het hondenpoep veldje bij de supermarkt in IJzen dijke loopt. Als het aan de dorps raad ligt, worden dit soort open bare hondenwc's opgeheven. Met vlaggetjes in drollen en grote bor den liet die hondeneigenaren vo rig jaar weten dat ze uitwerpselen moeten opruimen. Met de actie wilden de dorpsraadsleden de ge meente laten zien dat de opruim- plicht overal zou moeten gelden, ook op hondenpoepveldjes, waar uitwerpselen nu wel achtergelaten mogen worden. Dorpsraadbestuurder Bea Log- tenberg, die zelf iedere dag haar hond uitlaat in het dorp, ergert zich enorm aan de veld jes. ,,Als de ge meente zulke veldjes toestaat, moeten ze we kelijks iemand sturen om de poep op te rui men. Op deze manier is de stank te erg", zegt ze. De actie van de dorpsraad heeft wat geholpen, maar is nog niet genoeg. ,,Op het parkje waar we deze actie hielden is duidelijk te zien dat mensen zich er meer bewust van zijn. Hier wordt het vaker opge ruimd." In 2018 zijn er in de gemeente Sluis geen boetes uitgedeeld voor het niet opruimen van hondenpoep. Het gemeentebe stuur ziet meer in het plaatsen van afvalbakken en dispensers met zakjes, laat een woordvoerder we ten. Of die ook in IJzendijke ko men, is nog niet duidelijk. Volgens de gemeente is het moeilijk om hondeneigenaren te betrappen. ,,Op locaties waar, voor zover ons bekend, de overlast groot is probe ren wij extra toezicht uit te oefe nen. Voordat we kunnen beboe ten, moeten overtreders op 'heter daad' worden betrapt. Mocht een hondenbezitter poep niet oprui men, dan wordt hij of zij in eerste instantie altijd verzocht de over last met een zakje weg te nemen." donderdag 18 april 2019 Stichting Arduin mag in handen komen van zorggroep 's Heeren Loo. De Autoriteit Consument Markt (ACM) stemt in met de overname. Rolf Bosboom Middelburg - Autoriteit Consument Markt Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het politieteam Zeeuws- Vlaanderen waarschuwt voor de diefstal van auto antennes in Terneuzen- West. Meerdere meldingen zijn binnengekomen vanuit de Plantaanstraat. Tijdens een bijeenkomst voor be woners uit Terneuzen- West, onder meer de wij ken Triniteit, Lievenspol- der en Oude Vaart, in buurthuis De Kameleon kwamen dinsdagavond de diefstallen ook ter sprake. De politie roept op aangifte te doen of, als dit niet lukt via inter net, voor een afspraak te bellen naar 0900-8844. THOLEN De ChristenUnie op Tho- len maakt zich zorgen over de verhuizing van het Bravis Ziekenhuis naar Roosendaal. De partij laat dat weten in schriftelijke vragen aan het college van B en W. ,,Onze fractie betreurt deze keuze van het be stuur van het Bravis Zie kenhuis. Wij delen de zor gen van veel van onze in woners. Denk hierbij aan lange aanrijtijden, verbin ding openbaar vervoer, fi levorming op de A58." CU wil onder meer weten 'welke acties het college nog gaat ondernemen richting de Raad van Be stuur van het ziekenhuis. Op cultuurfestival Oelje broelje deze zomer in Ellewoutsdijk treden onder andere ensemble Vier, Ingemusic, JP en Lonneke de Klerk en de mannen van Company of Sinners en Wood works op. Naast gevestigde namen is er ook dit jaar weer ruimte voor jong Zeeuws talent in Fort El lewoutsdijk. Het gratis festival Oeljebroelje is een initiatief van de cul turele raad van Borsele en wordt op 11 augustus gehouden in het fort even buiten Ellewouts- dijk. Dorp wil De Kamerfractie van D66 vindt het zorgwekkend dat in één maand tijd drie ongelukken zijn gebeurd met riviercruisesche pen. Het Middelburgse Kamerlid Rutger Schonis wil dat de veilig heid van riviercruises wordt ver beterd. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Koen Florusse IJzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30