ntried O Amhali clean beter dan ooit 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Wanneer ben je de ideale presentator van het achtuurjournaal? Ik ben geneigd om te zeggen: als je autoriteit uitstraalt en tegelijkertijd nagenoeg onzichtbaar bent. Dus: zonder haperen de autocue leest, duidelijk articu leert, niet struikelt bij het verplichte loopje door de studio, en vooral geen blunders maakt bij de kruisgesprekken met correspondenten. Het gaat immers om het nieuws, niet om wie het leest en- welke schoenen die persoon aanheeft. Maar mijn eigen definitie zit me vandaag behoor lijk in de weg. Hoe kan ik nou zeggen dat ik onder de indruk ben van Winfried Baijens als vervanger van de zieke Rob Trip terwijl ik dan dus eigenlijk beweer dat hij degelijk en kleurloos is? Dat vind ik namelijk helemaal niet. Ik vind hem juist iets hips en spannends aan het NOS Journaal toevoegen, zonder dat het afbreuk doet aan de hierboven op gesomde eisen óf aan het serieuze imago van wat nog altijd de belangrijkste nieuwsuitzending van ons land is. Winfried is eigenlijk nog het best te vergelijken met de leren jurk van Annechien Steenhuizen. Wat net iets anders is dan de strakke coltruitjes van Dionne Stax. flauwe vergelijkingen: ik meen het wel degelijk se rieus. Hij droeg met opvallend gemak de uitsla genavond bij de recente Provinciale Statenverkie zingen, terwijl zijn voorbereidingstijd kort moet zijn geweest. Hij laveerde strak en toch soepel langs de politieke duiders, getelde stemmen en in gehuurde cabaretiers, zoals hij dat in het achtuur journaal doet langs reportages over de zwartgebla kerde Notre-Dame, groepsverkrachtingen in Rot terdam en afgelaste paasvuren. Baijens heeft op zijn 41ste al een staat van dienst om U tegen te zeggen, met daarop onder meer het Jeugdjournaal, NOS op 3 en de dagjournaals. Maar het rare is dat hij afgelopen jaren een beetje van mijn radar was verdwenen. Dan dook hij hier weer eens op als presentator bij North Sea Jazz, dan ver ving hij weer eens Jurgen van den Berg op Radio 1. Voor een buitenstaander leek er weinig lijn in te zitten. Tot nu. Natuurlijk hoop ik van harte dat Rob Trip snel weer gezond is en op zijn post terugkeert tot aan zijn welverdiend pensioen. Maar als ik de baas was van het NOS Journaal zou ik Winfried Baijens on dertussen koesteren, zeker nu de commerciële concurrenten op rooftocht zijn. Quote van de dag Ik houd nu weer van mezelf, of in elk geval meer dan dat ik deed donderdag 18 april 2019 Beyoncé met nieuw album Kraantje Pappie bij Groots jr. Hij kijkt verbaasd de zaal in, Najib Amhali,tijdens zijn voorstelling Waar was ik? Een bulderlach rolt door de zaal. ,,Dat was echt héél hard,'' zegt Amhali ver bouwereerd. Alsof hij niet kan geloven dat hij het nog steeds kan; honderden mensen tege lijk aan het lachen maken. In Waar was ik? zien we Am- hali als een raskomiek, die vak kundig speelt met zijn im mense improvisatietalent en zijn vaardigheden met type tjes, accenten en mimiek. Soms is zijn humor heel erg lach-of- ik-schiet, dan weer slalomt hij op komische en behendige wijze om heikele maatschap pelijke thema's heen, zoals het integratiedebat en de zwarte- pietendiscussie, door op origi nele wijze de veelzijdigheid van deze kwesties te belichten. Amhali vertelt waar hij was, de afgelopen jaren: in de ene na de andere afkickkliniek om van zijn verslavingen aan drank, drugs en gokken af te komen. 'Ik was een kliniekclown,' merkte hij eerder op in deze krant, een grap die de voorstel ling heeft gehaald. Amhali spaart zichzelf niet, voelt dat hij zijn fans moet uit leggen waarom hij vorig jaar 120 voorstellingen afzegde en wil bovenal zijn gasten raken met verhalen die ze herken nen. Het zijn rauwe, moedige en ontwapenende momenten in een show die door de grote grapdichtheid nooit in een therapiesessie ontaardt. Kijk om je heen en merk op dat be zoekers de handen van hun partner stevig vastpakken en weet: het is begrepen. We zijn de zender van schoonheid en troost, waar je even auditief kan detoxen Maar voor ik straks zelf de draad kwijt ben in de Nu zou me dat eigenlijk niet moeten verrassen. —Actrice Sophie Turner, be kend uit Game of Thrones, vertelt in de podcast van Dr. Phil hoe ze herstelde van depressies. MUZIEK Beyoncé lan ceerde gisteren onaangekon digd het album Homecoming. Op Netflix ver scheen tegelij kertijd de gelijk namige film. Beide zijn een registratie van haar optreden in 2018 op festi val Coachella. MUZIEK Kraantje Pappie treedt 12 juni op bij de kinderedi tie van Groots met een zachte G, de concert reeks van Guus Meeuwis. Hij or ganiseert voor het eerst een ju nior-editie van zijn befaamde concerten in het Philips Stadion. 3 ■u GO CABARET Najib Amhali - Waar was ik? Gezien: Carré, Amsterdam, 16/4 Jeroen Schmale Klassie ifr —Hans Haffmans, radio presentator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24