tot 50% korting! II \W€lNlG Daley Blind \j TUI Zeeland is uitzondering JOL weg voor De allerbeste TUl-accommodaties Vandaag bij deze krant Walcheren _\NEKEN- In de provincie Noord-Brabant is een stijging te zien van liefst 53 procent: van 98 naar 150 doden. Brabant heeft met 23.000 kilometer het meest uitge breide wegennet van alle provincies. Maar ook als je kijkt naar het aantal verkeersdoden per gereden kilometer scoort Brabant hoog. Zeeland is een van de vier provincies waar het aantal verkeersslachtoffers vorig jaar juist afnam: van 22 naar 20. Sinds 1996 kwamen alleen in 2012 minder mensen om in het Zeeuwse verkeer. Toen waren het er 16. De cijfers van het CBS wijken af van Deze cijfers maken duidelijk: we moeten met elkaar echt extra stappen zetten die van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ). Dat analyseert elk dodelijk ongeval uitge breid. Als later bijvoorbeeld blijkt dat iemand vóór het incident onwel is ge worden, wordt het uit de statistieken gehaald. Volgens het ROVZ waren er vorig jaar in Zeeland 13 verkeersdoden, een laagterecord. Verkeersminister Cora van Nieuwenhuizen (VVD) is niet verrast door het slechte nieuws dat landelijk het aantal verkeersdoden stijgt. ,,Deze cijfers maken eens te meer duidelijk: we moeten met elkaar echt extra stappen zetten." Er ligt een strategisch plan om de verkeersveiligheid de komende jaren met tientallen landelijke en lokale maatregelen te verbeteren. Een grote zak geld is er echter niet. Zo heeft Van Nieuwenhuizen vorig jaar 50 miljoen euro uitgetrokken om 'dodenwegen', in praktijk N-wegen, veiliger te ma ken. Dat bedrag geldt echter voor héél Nederland. Veel verantwoordelijkhe den en kosten komen in praktijk op het bordje van gemeenten en provin cies. Directeur Peter van der Knaap van SWOV, de belangrijkste adviseur van het kabinet op het gebied van ver keersveiligheid, wil dat het kabinet een deel van het miljardenoverschot op de begroting steekt in maatregelen die de veiligheid vergroten. ,,De ko mende dertig jaar moeten we denken aan 15 miljard.'' Met die zak geld wil de adviseur we gen beter inrichten en meer handha ven. ,,Elk jaar vallen er tientallen do den in 30-kilometerzones, omdat au tomobilisten daar structureel te hard rijden. Op 50-kilometerwegen moe ten aparte fietspaden komen en ber men op provinciale wegen en rijkswe gen moeten veiliger." Veilig Verkeer Nederland spreekt van 'een forse dreun voor de verkeers veiligheid en diep triest voor wie het overkomt'. Ook deze organisatie vindt dat bij de kabinetsplannen ook geld hoort. ,,Maar wij zijn positief over de nul-ambitie van dit kabinet." Het streven van minister Van Nieu- wenhuizen op de lange termijn blijft helder, laat ze nog weten: nul ver keersslachtoffers. ,,Dat betekent dat nu heel snel de schouders eronder moe ten." P8&9 -^£>,scover yw Drumspektakel in Terneuzen kan zijn vader evenaren met dit Ajax Tham Cao (17) uit Yerseke wil niets liever dan werken in de horeca. Ze viel twee keer in de prijzen bij wedstrijden voor vaktalenten. Daarom wordt Tham vandaag als held in het zonnetje gezet op mbo-school Scalda.zeeland 8 donderdag 18 april 2019 Nieuwsmedia Prijs €2,60 5 5 5 530" Boek snel opTUI.nl of bij je reisadviseur. Fors meer doden in verkeer In Nederland zijn vorig jaar 678 mensen omgekomen in het ver keer. Dat zijn 65 verkeersdoden meer dan in 2017, een stijging van 11 procent. Het betreft de grootste stijging sinds 1989. Opvallend is de toename in Noord-Brabant, maar ook in Gelderland loopt het aantal doden op. Edwin van der Aa, Marcia Nieu- wenhuis, David Bremmer Rotterdam -Cora van Nieuwenhuizen, minister FOTO MARCELLE DAVIDSE Warm en droog C lenteweer pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1