werk 'Ik kreeg er 250 euro bij toen ik in dienst kwam' Hoeveel verdien je? 19 Verdient Ayrton genoeg? 2100 Werknemers leren tijdens trainingen het soort agressie te herkennen. „Kenmerkend voor frustratie agressie is dat iemand emotioneel is en zijn zelfbeheersing verliest. Het is niet op jou als persoon gericht, maar op de organisatie.'' Schellekens toont een videofragment, waarin een geïrriteerde vrouw bij de balie staat. Ze zegt: ,,Ik ben een jaar geleden verhuisd en de huisarts heeft mijn gegevens nog steeds niet opgestuurd. Hoe kan dat nou? Wat is het toch een zooitje hier.'' Instrumentele agressie is juist mét emotioneel. ,,Iemand is rationeel en manipulatief bezig en spreekt jou persoonlijk aan. Hij komt soms dichterbij en gebruikt een lage stem." Doktersassistente Asmee Balaich (23) heeft daar ervaring mee. ,,Ik probeer in zo'n situatie in mijn rol te blijven, maar het doet me echt wat. Ik heb weleens iemand bij de balie gehad die mij voor van alles uitschold. Hij eiste zijn morfineapparaat. Een dag later kwam hij terug en zei: als je niet doet wat ik zeg, zal ik eens na de werkdag langskomen om je te laten zien wie ik ben.'' »Stap 2: leer de vaardigheden bij het type agressie Als je weet met wat voor soort agressie je te maken hebt, kun je daarnaar handelen. Daarvoor maak je gebruik van een aantal vaardigheden, die volgens Schellekens iedereen kan verschillende manieren van aanpak door elkaar halen. Schellekens: ,,Als je begrip toont voor iemand die je uitmaakt voor rotte vis, wordt het alleen maar erger. Andersom zeg je ook niet tegen een vrouw met watjes in haar oren: mevrouw, u schreeuwt tegen mij, daar ben ik niet van gediend. Ook kun je beter escalatie proberen te voorkomen. Door te ob serveren hoe mensen zich gedragen in een wachtkamer of cabine, kun je geagiteerd gedrag opmerken en iemand al aanspreken. Daarmee haal je de angel uit een potentieel agressie-incident.'' aanleren. ,,Als je bedreigd wordt, zorgt dat voor een aantal basis reacties die je niet kunt controleren, zoals vechten, vluchten of verstij ven", zegt Boonen. ,,Ik was geneigd om te vluchten, maar door het trainen van mijn vaardigheden weet ik hoe ik de situatie kan oplossen.'' ,,Bij frustratie-agressie toon je eerst begrip en geef je gevoelsreflectie'', zegt Schellekens. ,,Je zegt: ik begrijp dat u boos bent. Ik kan me goed voor stellen dat het vervelend is. Vaak zie je iemand dan al rustiger worden. De volgende stap is het stellen van vragen: waar bent u vastgelopen? Tot slot vat je het verhaal samen en doe je een voorstel: de dokter is weg, hij kan u nu niet zien, maar morgen om 09.00 uur kan ik u als eerste op de lijst zetten. Kunt u daarmee uit de voeten?'' Bij instrumentele agressie benoem je eerst het gedrag, legt Schellekens uit. „Meneer, u noemt mij kutwijf, dat accepteer ik niet. Als u hiermee doorgaat, beëindig ik het gesprek. Of u spreekt op een normale toon tegen mij, dan wil ik het gesprek voortzet ten. Aan u de keuze.'' Balaich: ,,Ik heb tijdens de training geleerd duidelijk mijn grenzen aan te geven, maar ik probeer wel vriendelijk te blijven. Als ik mijn stem verhef, doet de patiënt dat ook. Dan ben je nog verder van huis.'' Soms loopt het echt uit de hand, dan helpt praten niet meer. Boonen: ,,Een man sloeg op zijn vrouw in, terwijl we hoog in de lucht vlogen. Die moesten we vastzetten. Bij KLM leren we daar fysieke technieken voor." Schellekens trainde twee jaar geleden Schipholmedewerkers die achter een balie zitten. ,,Bij hen hebben we er ook glas tussen gezet, omdat ze vaak bespuugd en bijna letterlijk over de balie getrokken worden.'' Tot slot: wat moet je ni'ét doen? 'Een man sloeg in op zijn vrouw, terwijl we hoog in de lucht vlogen. Die moesten we vastzetten' ,,2100 euro bruto per maand. Ik ontvang vakantiegeld en een eurootje of 130-140 benzine- geld per maand. Voor zover ik weet, krijg ik geen dertiende maand. Als ik overuren maak, meestal zo'n drie, vier per week, krijg ik daar doorde weeks 125 procent over uitbetaald en op zaterdag 150 procent. Ik weet het niet precies, maar volgens mij wordt er iedere maand circa 2000 euro op m'n bankrekening gestort." ,,Ik ben tevreden. Ik kan ervan rondkomen en leuke dingen van doen." ,,Nee, ik ben hier via detachering begonnen. Na zo'n zeven a acht maanden ben ik per 1 januari in loondienst gekomen. Ik kreeg er 250 euro per maand erbij, een mooie opsteker." ,,Ik heb er niet aan gedacht. Ik heb eigenlijk niet beseft dat dat kan. Ik heb me nooit verdiept in salaris. Ik ben altijd meer bezig geweest, en dat ben ik eigenlijk nog steeds, met stappen. Met het leven van m'n leven. Festivals, voetbal, uitgaan." ,,Nee, daar hebben we het niet over." ,,Ik zou het wel willen weten, maar aan de andere kant vind ik het niet echt van belang. Ik moet mijn eigen leven zien te onderhouden, vandaar." ,,Ik zou naar m'n chef stappen en zeggen dat ik dat er ook bij wil hebben. Als dat niet kan, zou ik bij een ander bedrijf solliciteren. Ik heb nog nooit in zo'n situatie gezeten. Dus wat ik écht zou doen, geen idee." ,,Geen idee. Zoals je merkt, ben ik niet zo met geld bezig. Ik heb het hartstikke naar m'n zin op m'n werk, dus ik vind het helemaal prima." 'mm-: donderdag 18 april 2019 GO Wat je niet moet doen, is de -ANNE-MARIE BOONEN Vandaag: heftruckchauffeur Ayrton (24). Hij werkt bij een productiebedrijf voor sanitaire voorzieningen. Dat doet hij veertig uur per week. Hij heeft de mbo-opleiding vestigings manager groothandel op niveau 4 afgerond. Wat verdien je? Blij mee? Heb je over je salaris onderhandeld? Waarom heb je niet onderhandeld? Weet je wat je collega's verdienen? Zou je het willen weten? En als je erachter komt dat je collega in dezelfde functie 500 euro meer krijgt? Weet je hoe je je pensioen opbouwt? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveaumbo Branchetransport/opslag/logistiek Werkervaring: vier jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1699 euro bruto. ,,Ik verdien 300 euro meer. Dat vind ik fijn om te horen. Daar kun je veel leuke dingen van doen." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19