■KB 9 Er zijn veel zure mensen, maar Michelle blijft altijd positief Het is zo belangrijk dat vrouwen een mentor hebben Ik heb het gevoel dat ik Michelle echt ga ontmoeten Die daadkracht, die vol harding. Dat vindt Hen- riëtte van Dort zo bijzon der aan Michelle Obama. De basis daarvoor werd al gelegd door Obama's moe der, die ook in de slechtere buurt van Chicago zorgde dat haar slimme dochter goed onderwijs kreeg. ,,Ze legde zich niet neer bij het systeem.'' En dat deed ook de dochter niet. Obama vocht om te veranderen, worstelde met tegenslag, maar kwam altijd weer boven. Dat inspireert Van Dort, die in het verleden zelf 'gewoon' in loon dienst was, maar nu haar eigen bedrijf heeft. Daar ziet ze ook directeuren van bedrijven, die soms vast lijken te zitten door de omstandigheden waarin ze moeten werken. Hen helpt ze te kijken naar wat wél kan. ,,Zo kom je voor uit. Doorgaan, gediscipli neerd zijn, niet opgeven.'' Soms lukt dat vrouwen slechter dan mannen. ,,Zij zijn meer gericht op ande ren, laten hun loopbaan meer door hun omgeving bepalen. Ik zeg: ga, bewan del dat pad, ook als het niet altijd leuk is, ook als het tegen de stroom in is.'' Van Dort weet ook: nie mand kan die boodschap zo goed overbrengen als Michelle, de vrouw die zo wel competent als warm is, en zo goed laat zien hoe een vrouw een leider kan zijn. ,,Het is belangrijk dat vrouwen een mentor heb ben. Dat heeft Michelle verder geholpen, nu wil ze dat voor anderen zijn.'' Het was aftellen, ze kon haast niet wachten, maar vanavond is het dan toch zo ver. Iris van Lunenburg ontmoet haar grote voor beeld, haar inspiratie, haar held: Michelle Obama. De presentatrice en columnist heeft gejuicht toen ze een kaartje had bemachtigd om naar de 'intimate con versation' te gaan. ,,Het is zo hoopgevend om een rolmodel te hebben dat op mij lijkt. Michelle Obama is een voorbeeld voor alle vrouwen en meisjes, maar donkere in het bijzonder. Natuurlijk zijn ook andere vrouwen zoals Linda de Mol een inspiratie voor me, maar niet zoals Mi chelle, of Oprah Winfrey.'' Van Lunenburg denkt vaak aan Obama's levens motto 'When they go low, we go high'. ,,Er zijn veel zure mensen, zeker op so ciale media, maar zij blijft altijd positief. Ze is warm, liefhebbend, heeft klasse. Dat geeft inspiratie, om mezelf uit te spreken en om te gaan met kritiek. Toen ik een tv-programma maakte over gemengde re laties tussen mensen met een andere kleur of een ander geloof, konden som mige mensen daar echt niet mee omgaan. Naast leuke reacties kreeg ik ook nare berichten. Het is pit tig die te ontvangen, maar Michelle Obama laat zien dat je dicht bij jezelf kan blijven om daarmee om te gaan. Netjes blijven, je niet laten meesleuren, dat deed Michelle ook toen zij zo veel over haar heen kreeg.'' toen haar man aan kwam zetten met kaartjes voor de lezing van Michelle Obama. ,,Ik heb het vaker gehad, dat ik moest huilen om iets dat later beteke nisvol bleek. Die kaartjes deden iets met me.'' Hoge verwachtingen dus, voor vanavond. En dat terwijl ze in eerste instan tie niet eens in de smiezen had dat mevrouw Obama naar Nederland zou ko men. ,,Met kerst had ik wel het boek gevraagd, aan mijn kinderen. Ik kreeg een boekenbon, omdat Be coming 'niet te vinden' zou zijn.'' Lachend: ,,Zelf had ik het natuurlijk in een minuut geregeld.'' Wat haar raakt aan het verhaal van Michelle? ,,Ze is krachtig zonder haar emoties te verliezen. Sterk en kwetsbaar tegelijk. Ze wilde geen presidents vrouw worden, maar heeft daar het beste van ge maakt. Dat spreekt me als psycholoog enorm aan.'' Ze wil maar zeggen: nie mand moet bij de pakken gaan neerzitten. Vanavond zit Van der Maarel in de Ziggo Dome op een bijzonder plekje: de tweede rij. Heel dichtbij dus. ,,Ik wil niet dat het alleen gaat om informatie overdracht. Ik wil haar voelen, in haar energie ko men. Ik heb echt het idee dat Michelle Obama een vriendin zou kunnen zijn. Ik heb eigenlijk het gevoel dat ik haar echt ga ont moeten.'' woensdag 17 april 2019 De 'Becoming: An Intimate Conversation With Michelle Obama'-tour deed deze week al de Britse hoofdstad Londen aan. foto wreimage/mike marsland Carla van der Wal Leoniek van der Maarel begon zomaar te huilen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9