NYNKEDEJONG BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS 8 NIEUWS Vanavond maakt Amsterdam kennis met een bevrijde Michelle Obama. Geen beroemdheid trekt zulke volle zalen met een boek. CV VOORBEELDVROUW INSPIRATIE Politiek is voor mij geen effectieve manier om mensen te bereiken Het is tijd om onze mouwen op te stropen woensdag 17 april 2019 Column ^0 @nynke In verband met Pasen hanteren wij gewijzigde sluittijden voor het opgeven van advertenties. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl of neem contact met ons op via advertentieservice@persgroep.nl DE PERSGROEP. Karlijn van Houwelingen Chicago/Amsterdam Laten we u meteen uit de droom hel pen: dat Michelle Obama door de VS en de wereld reist om haar boek Beco ming te promoten, zoals vanavond in Amsterdam, betekent met dat ze de eerste stappen naar een politieke cam pagne zet. Ze is niet van plan zich ver kiesbaar te stellen voor wat dan ook. ,,Nope, nope, nope", was haar ant woord op de vraag of ze presidentiële ambities heeft bij een eerder optre den in Austin, Texas. Michelle en Barack Obama willen ruimte maken voor nieuwe leiders met nieuwe ideeën. ,,We kunnen meer doen als vermenigvuldigers." „Politiek is voor mij gewoon geen effectieve manier om mensen te be reiken'', zei ze. „Helaas zijn we zo verdeeld, dat als je een R of een D achter je naam zet (van Republikein of Democraat, red.), de helft van het land automatisch het gevoel heeft dat ze niet naar je kunnen luisteren en je niet kunnen vertrouwen.'' Juist het feit dat Michelle Obama zich overwegend ver van politieke moddergevechten houdt, maakt haar zo populair. In de VS heeft ze de sta tus van moeder des vaderlands be reikt. Opiniepeilers doopten haar tot meest bewonderde vrouw van Ame- rika.Voor andere schrijvers en be roemdheden bestaat een promotie- toer uit signeersessies in krappe boekhandels en een lezing of twee in een debatcentrum, wie naam heeft gemaakt boekt een paar theaters vol. Obama maakt steevast stops in zalen met zo'n 20.000 stoelen. Het Bar clay's Center in New York (19.000 mensen) vulde ze zelfs twee keer. De New York Times kon geen beroemd heid bedenken die net als zij als een rockster door de wereld trok met een boek. Intiem Vanavond passen 17.000 mensen in de Ziggo Dome - en nog steeds moet het een 'intiem gesprek' worden. Zo'n optreden heeft wat weg van een concert, met muziek, schijnwerpers en beroemde presentatoren. Haar -Michelle Obama -Michelle Obama tournee wordt georganiseerd door Live Nation, de producent die ook shows van Beyoncé en U2 verzorgt. In Amsterdam is de productie in han den van de Nederlandse partner Mojo, normaal gesproken verant woordelijk voor bijvoorbeeld Pink pop en Lowlands. Michelle Obama verdient goed aan haar optredens. De Obama's kregen dankzij onderhandelingen van Was- hingtons 'superadvocaat' Bob Barnett al een voorschot van 65 miljoen dol lar van de uitgever van hun boeken. Dat de duurste tickets voor haar op tredens in de VS nog eens 3000 dollar kostten, zo'n 2650 euro, leverde veel kritiek op. Zulke prijzen rijmen niet met haar slim gecultiveerde gewone vrouwen-imago, of de hoop en ver andering die Barack Obama worste lende Amerikanen beloofde. Overigens hebben andere ex-presi denten en First Lady's het zichzelf ook gemakkelijk gemaakt met boek- contracten en goedbetaalde speeches - de Obama's doen wat in de VS ge woon is. In Nederland houdt Mi chelle het relatief bescheiden. De beste kaarten voor vanavond kostten 480 euro.Voor die prijs zie je de nieuwe Michelle Obama, bevrijd uit het keurslijf van het Witte Huis. Toen ze nog First Lady was, werd ze bekritiseerd als ze het aandurfde een mouwloze jurk te dragen. Bij een van haar optredens in New York ver scheen ze doodleuk met gewaagde glitterlaarzen tot op haar dij. Helemaal vrij van politiek is die nieuwe Michelle Obama niet. Zonder zijn naam te noemen herinnert ze toehoorders in de VS eraan dat er een alternatief bestaat voor de ver- schroeide-aarde-politiek die het tijd perk Trump bracht. Hup, naar de stembus - die boodschap neemt ze mee naar Europa. In Londen zei ze: ,,Het is tijd om onze mouwen op te stropen. Als we niet blij zijn met de staat der dingen, kunnen we in de mocratieën stemmen. We moeten opletten en betrokken zijn en we kunnen onze rechten en vrijheden niet voor lief nemen. Want als wij niet stemmen, doet iemand anders het wel.'' De Notre-Dame stond in brand. Ademloos keken we naar het nieuws, en naar de filmpjes die omstanders op Twit ter zetten en die massaal werden gedeeld. Hun ongeloof en af schuw, hun verdriet om die oude kerk met al zijn kunstschatten die voor hun ogen werd verwoest. Hoeveel zou er overblijven? En natuurlijk waren er een paar roeptoeters die er meteen de on dergang van het avondland van maakten. De ineenstorting van de westerse beschaving. Geen brand die hoogstwaarschijnlijk is ont staan door renovatiewerkzaamhe den, neen, een duidelijk signaal dat onze hele wereld naar de galle- miezen gaat. Het lijkt me zeer vermoeiend om overal een complot in te zien, maar ik ben dan ook een jonge moeder dus sowieso te moe om me zo te laten ophitsen. Wat ik wel zag: de collectieve rouw om het verval van zo'n ico nisch bouwwerk. Niet alleen de Parijzenaars waren ontzet: heel de wereld leefde mee. Daar ging de kerk die had toegezien op dat eer ste weekendje weg met je geliefde. De kerk in de stad waar je ten hu welijk was gevraagd. Of misschien was het de kerk waar je op vakan tie altijd naartoe moest met je ou ders, ook al wilde jij liever naar Disneyland. En anders deed de Notre-Dame je denken aan een plek die voor jou bijzonder is: de Domtoren in Utrecht, de Sint Jan in Den Bosch. Denk je in hoe je je zou voelen als die in lichterlaaie zou staan en voitè: daar zit een knoop in je maag. Dat is wat echte kunst vermag: het laat je huilen om een stapel stenen. Zonder de gebrandschil derde ramen van de Notre-Dame ooit te hebben gezien, kun je je voorstellen hoe het licht erdoor heen moet zijn gevallen. Zonder ooit een stap in die kerk te hebben gezet, kun je je voorstellen hoe de grootsheid van een eeuwenoud gebouw je omringt. Al die mensen die er in al die eeuwen ter kerke zijn gegaan, die er hebben gevierd en gerouwd, die er gezangen zon gen en kaarsjes aanstaken. De Notre-Dame is niet alleen een icoon voor de Fransen. Het is een icoon voor iedereen die weet wat schoonheid is. Niet alleen de Parijzenaars waren ontzet: heel de wereld leefde mee PC Notre-Dame ECHTE MEDIA ECHTE MENSEN ECHTE RESULTATEN Hoera, met z'n allen naar Michelle! II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8