1 1 H m 1991 1940-45 7 ml Miljoenen voor herbouw kerk stromen binnen 2019 1845 Beschadigd 1 1 Het houten dak met spits en veel 1 kunstschatten 1; zijn verloren gegaan. DONATIES van de oude ka thedraal. Toen die op 11 juni 1194 samen met een groot deel van de stad in vlammen opging - volgens de chroniqueurs regende het twee dagen en nachten lang brandende balken, gloeiend puin en gesmolten lood - was één ding zeker: het hemd van de Heilige Maagd was er niet meer. Maar ziet, in de wondere wereld van de middeleeuwen was niets onmogelijk, het hemd kwam ongeschonden boven water. En de in woners van Chartres die de ramp overleefd hadden, begrepen het sig naal: de Moeder Gods verlangde een onderkomen dat recht deed aan haar hoge status. Uit die overtuiging werd de kathedraal van Chartres geboren. Ook elders sloeg het vuur toe. De kathedraal van Senlis viel in 1504 ten prooi aan de vlammen. Nu schoten - Senlis was immers een oude konings- stad - Lode- wijk XII en Frans I te hulp. Zij redden de kathedraal met de opbrengst van de belasting op de zoutwinning. De torens van Chartres en Bourges werden door de bliksem getroffen en in as gelegd. Chartres treuzelde zo lang met de herbouw dat het intussen Renais sance geworden was. De toren die uiteindelijk werd gebouwd, is mis schien wel de mooiste van Frankrijk. Slordigheid Het moet gezegd dat het lang niet al tijd de natuur was die de brand ver oorzaakte. Soms was ook van slordig heid sprake, bijvoorbeeld bij restaura ties. En een enkele keer zelfs van boos opzet. In de woelige dagen van de Franse Revolutie overleefde de Notre- Dame van Parijs ternauwernood een aanslag van het gepeupel. De kathe draal werd van al haar schatten be roofd; gouden en zilveren heilige vaten werden afgevoerd naar de munt en ten bate van de oorlogskas omgesmolten. Binnen en buiten het gebouw woedde een beeldenstorm. De schitterende Galerij der Koningen aan de voorgevel werd aan diggelen geslagen en op de Kolenmarkt tot een muur verwerkt. Uiteindelijk werd het gebouw gered door Napoleon, die had besloten dat hij binnen haar muren tot Keizer zou worden gekroond. Met het oog daarop kreeg de kathedraal overigens niet veel meer dan een schoonmaakbeurt. In 1871, toen Parijs in de greep van De Commune verkeerde, balanceerde de Notre-Dame opnieuw op de rand van de afgrond. De Communards had den in het schip van de kerk een gigan tische brandstapel opgericht en met petroleum overgoten. Het wachten was op het sein van het stadsbestuur dat de brand erin mocht. Dat sein kwam niet. Het was een spannende thriller die tot opluchting van de zwij gende meerderheid goed afliep. De Notre- Dame bestaat 850 jaar en dat wordt groots gevierd met onder andere een speciale postzegel. In 1804 laat Napoleon Bonaparte, 'de kleine korporaal', zich er tot keizer kronen. Renovatie De kerk wordt opnieuw hersteld. woensdag 17 april 2019 GO Arc de Triomphe Eiffeltoren Notre Dame Arc de Triomphe Eiffeltoren Notre Dame Maandag ca. 18.15 uur Brand breekt uit. Vermoedelijk door renovatie aan het dak 22.50 uur Fagade, inclusief orgel gered 19.53 uur Rond 03.00 uur De 500 brandweer lieden hebben de brand ondercontrole. Torenspits stort in 20.07 uur Gehele dak stort in II H Franse miljardairs en bedrijven buitelen zo'n beetje over elkaar heen om de Notre- Dame te redden. Concern L'Oréal, de vermogende familie Bettencourt Meyers en de Bettencourt Schuel- ler Stichting doneren zo'n 200 miljoen euro voor de wederopbouw. Het luxe-goederencon cern LVMH en de fami lie van LVMH-oprichter Bernard Arnault komen met eenzelfde astrono misch bedrag. De Franse oliegigant Total draagt 100 miljoen euro bij en Frangois-Henri Pinault, baas van een bedrijf dat merken als Gucci en Saint Laurent bezit, geeft ook 100 miljoen euro. Uit de hele wereld wordt hulp aangeboden voor het restauratiewerk. Presi dent Macron wil dat de kerk over vijf jaar is herbouwd. Uit Nederland komt het opmerkelijkste aanbod. Violist André Rieu wil de 700 ton staal done ren die hij voor het decor van een van zijn shows gebruikte. ,,Daar kunnen de restauratie steigers van worden gemaakt.'' 15 april. Kort voor zeven uur 's avonds breekt er brand uit. Pas in de loop van de nacht weet de brandweer het vuur eron der te krijgen. In 1845 is de kerk dringend aan renovatie toe. De Franse architect Eugène Viollet-le-Duc herstelt de beschadigin gen uit de Franse Revo lutie. Hij plaatst een nieuwe 'flèche', een spitse toren, op het dak. Tijdens de Tweede Wereldoorlog raakt het gebouw zwaar be schadigd. De kerkklok blijft wel heel en geeft in de nacht van 24 au gustus 1944 aan dat de bevrijders niet ver weg zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7