DE NOTRE- DAME 1163 1431 1793 1804 6 B* NOTRE-DAME VERWOEST Tijdlijn 1163-2019 ii I ii Kerken en kathedralen zijn in de loop der eeuwen uitgebrand en ingestort, maar even zo vaak weer herbouwd. Denk in eigen land aan de Rotterdamse Sint-Laurenskerk. Maar ook voor Frankrijk is de ramp in Parijs geen unicum, weet Cas van Houtert. Als president Emmanuel Macron, staande voor de smeulende Notre- Dame, plechtig belooft dat de grotendeels ver woeste kathedraal herbouwd zal wor den, dringen zich twee vragen op. Ten eerste: wat bedoelt hij precies? En ten tweede: mocht het zo zijn dat hij de trots van Frankrijk in haar volle glorie wil hertellen, kan dat dan? Is het in bouwtechnisch en financieel opzicht haalbaar? Om met de tweede, belangrijkste vraag te beginnen: het antwoord is ja. Waar een wil is, is een weg. Dat is geen slag in de lucht maar een bewezen feit. Er zijn veel voor beelden uit een ver verleden om dat te bevestigen. En minstens één dat jong genoeg is om ons ook vandaag nog te overtuigen. De beroemde kathedraal van Reims, ook een Notre-Dame, werd in het begin van de Eerste Wereldoorlog door het oprukkende Duitse leger in brand gestoken en aan flarden ge bombardeerd. Frankrijk had dat min of meer over zichzelf afgeroepen. Het Franse opperbevel had het verstandig geoordeeld één van de twee torens van de kathedraal als uitzichtpost in te richten. Van daaruit ontving de Franse artillerie instructies waarop zij haar geschut moest richten. De Duit sers hadden dat snel in de smiezen en gaven de kathedraal de volle laag. Ge zegd werd dat de brand zo hevig was dat de waterspuwers gloeiend lood uitbraakten. Wat restte was een gi gantische puinhoop die zo'n deernis wekkende aanblik bood, dat de foto's ervan dienst gingen doen in de anti- Duitse oorlogspropaganda. Gezalfd Na de oorlog waren er velen die niet in een herstel geloofden. Wat een hard gelag was, want in de kathedraal, huisde de ziel van Frankrijk. Op één na alle Franse koningen waren hier gezalfd en gekroond. Net als in de Notre-Dame van Parijs dus. Er gingen veel stemmen op om de ruïne in stand te houden en voortaan als mo nument voor de gevallenen te be schouwen. Zoals dat 25 jaar later in Berlijn met de Kaiser-Wilhelm-Ge- dachtniskirche zou gebeuren. Er kwam gelukkig een tegenbeweging op gang die zich sterk maakte voor al geheel herstel. Zij werd geleid door Henri Deneux die niet alleen strijd baar, maar ook deskundig was. Hij stond te boek als de beste bouwkun dige van Reims. Hij wist kapitaal- krachtige medestanders in Frankrijk en ook in het buitenland te mobilise ren, tot in Amerika toe. Hij was dus ook de juiste man om het karwei te or ganiseren en tot een goed einde te brengen. Wie vandaag de dag door de kathedraal wandelt, kan met eigen ogen constateren dat hij een geweldig werk heeft geleverd. Toch was hij er niet vies van mo derne, onorthodoxe middelen te ge bruiken, zoals gewapend beton en staalconstructies. Maar die zijn niet zichtbaar en zelfs voor hypergevoelige zielen niet voelbaar. Een geluk was dat Deneux kon beschikken over de dien sten van een plaatsgenoot, de glazenier Jacques Simo, die de kunst verstond de kostelijke glas-in-loodramen te restau reren en waar nodig door replica's te vervangen. Niet van echt te onder scheiden. Rockefeller Het moet gezegd dat Deneux en het Franse volk de klus nooit bevredigend zouden hebben kunnen klaren als niet op gezette tijden in de Franse havens een schip-met-geld had afgemeerd. Verzonden door een Amerikaanse mil jardair met een warm hart, John David Rockefeller. Het lijkt erop dat vuur in de geschie denis van de Franse kathedralen niet is weg te denken. Sterker nog, veel kathe dralen zijn als het ware uit de as van hun voorgangers geboren. Dat is bij voorbeeld het geval met de befaamde Notre-Dame van Chartres, weer zo'n mythisch bouwwerk waarin het hart van Frankrijk klopt. Chartres was al in de vroege middel eeuwen een pelgrimsoord van belang, niet in de laatste plaats omdat de stad in het gelukkige bezit was van het hemd dat Maria, de Moeder Gods, op haar blote huid had gedragen. Het pronkstuk werd bewaard in de crypte f Eerste steen Historisch unicum: in 1431, tijdens de Honderdjarige Oorlog, laat de Engelse koning Hendrik VI zich in de kerk kronen. Beeldenstorm m woensdag 17 april 2019 Vanzelfsprekend word de Notre-Dame volledig herbouwd Cas van Houtert Eindhoven M Van Houtert is oud-hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad en auteur van enkele boeken over de middeleeuwen. FOTO TON VAN DE MEULENHOF Restauratiewerk aan het dak, vorig jaar juni (b). Gisteravond is de haan van de ingestorte toren terug gevonden (m). Uit de kerk veiliggestelde kunstschatten stonden gis teren in het stadhuis (o). FOTO'S AFP In 1163 wordt op het Ile de la Cité in Parijs de eerste steen gelegd. Het duurt nog bijna twee eeuwen voor de Notre-Dame (Onze Lieve Vrouwe), ge wijd aan Maria, af is. De kerk is een van de eerste met luchtbogen aan de buitenkant. Die bogen worden toe gevoegd als blijkt dat de smalle, hoge muren - populair in de tijd van de gotische bouw - extra steun nodig hebben. Prent omstreeks 1450. FOTOJEANFOUQUET In 1793 raast een beeldenstorm door de Notre-Dame. Veel kunstwerken worden gestolen en vernield, ook de 28 beelden van de koningen van Juda op de westgevel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6