Gratis ID-bewijs even op de plank gelegd II Zonnepark welkom voor twintig jaar 7 woensdag 17 april 2019 GASTHUIS SENIOREN BLIJKEN SCHILDERTALENTEN Stiekem zijn ze best een beetje trots, de drie bewoonsters van woonzorgcentrum het Gasthuis in Goes. Sinds dinsdag hebben de dames in één van de gangen hun eigen expositie. Je bent nooit te oud om te leren. Daar zijn Ina Janse (74), Marijke Schoone (73) en Maria van Dansik (66) het levende bewijs van. De drie bewoonsters van woonzorgcen trum het Gasthuis in Goes ont dekten hun schildertalent pas op latere leeftijd, maar dat is aan hun werk niet af te zien. Neem Ina. Toen de zondagse schildermiddagen vorig jaar van start gingen, durfde de 74-jarige nog geen penseel aan te raken. „Ze kwam er wel bij zitten, maar dronk alleen wat", zegt welzijns- coach Jacqueline Cabboort. Na we ken van toekijken kwam het mo ment waarop Ina voor het eerst met penseel en verf in de weer ging. Het leverde een fraai schilde rij op van een kruik met daarin een uitbundige bos blauwe bloempjes. Jacqueline spurt naar het appartement van haar cliënt om het kunstwerk te halen. „Ik was zó verbaasd dat ik dit kon", zegt Ina, als ze met een mengeling van trots en schroom haar aller eerste schilderij laat zien. „En dat gevoel heb ik nu nog steeds als ik ernaar kijk." Die verbazing zagen welzijns- coach Jacqueline en vrijwilliger Bap Vanthoor ook bij de andere vrouwen. „Om die reden hebben we de tentoonstelling de naam 'De Verwondering' gegeven", zegt Bap. Zij begeleidt de schildermid- KRUININGEN Fritesfabrikant LambWeston/Meijer en uien- bedrijf Wiskerke Onions uit Kruiningen mogen samen een zonnepark van twaalf hectare aanleggen aan de Kamperweg. De gemeenteraad van Reimers- waal heeft gisteravond wel een nieuwe voorwaarde voor mede werking gesteld: het park krijgt een vergunning voor maximaal twintig jaar. Twee weken geleden bleek al dat alle partijen enthousiast zijn over het plan van de twee be drijven. Met het zonnepark wil len ze hun productie verduur zamen en daarmee voldoen aan de steeds strengere eisen van hun afnemers. Omdat de zon- nepanelen goed worden inge past in het groen en het park ook wordt gebruikt om zoet wa ter op te slaan, willen de par tijen graag meewerken. Daarbij speelt ook dat het om belang rijke werkgevers gaat. Arwin Otte (SGP) wil voor komen dat landbouwgrond on nodig lang wordt opgeofferd voor het opwekken van groene stroom. Daarom kwam hij met het voorstel om de vergunning voor maximaal 20 jaar te ver strekken. ,,We weten niet welke ontwikkelingen de komende ja ren zullen plaatsvinden. Mis schien zijn er andere manieren om energie op te wekken of ver bruiken we dan veel minder energie." De Christenunie was de enige partij die tegen deze in hun ogen 'betuttelende' voor waarde stemde. Volgens raads lid Huib Bouwman spreekt er weinig vertrouwen uit richting bedrijven die fors willen inves teren. Marien Weststrate van Leef baar Reimerswaal had zijn twij fels over de bewering van de be drijven dat er een schimmel in de grond zit waardoor de akkers minder gewassen opbrengen. Hij voorspelt dat veel meer grondeigenaren bij de ge meente aankloppen die plotse ling met slechte landbouw grond zitten waar ze wel een zonnepark op willen aanleggen. Willem Adriaansens Kapelle ,,Voor ons heeft de armoedebestrij ding prioriteit", liet de wethouder weten. ,,Ik kom daarom met een in tegraal overzicht van alle regelingen in het minimabeleid. Wellicht dat het gratis ID-bewijs dan niet alleen beperkt blijft tot j ongeren, maar dat ook ouderen ervoor in aanmerking kunnen komen." In Goes en Borsele werd eerder al een regeling aangenomen waarbij jongeren uit gezinnen met een be steedbaar inkomen van minder dan 130 procent van het geldend sociaal minimum een ID-bewijs vergoed krijgen. In navolging daarvan kwam de PvdA in Kapelle ook met zo'n voorstel. Verwoord in een mo tie. ,,Maar omdat ik voel dat we er geen meerderheid voor gaan krij gen en omdat de wethouder heeft toegezegd met een voorstel te ko men dat wellicht breder is, dienen wij die motie niet in", aldus PvdA- fractievoorzitter Cobie van Zetten. dagen en liet de drie deelnemers het afgelopen jaar kennismaken met verschillende stijlen. „Ik heb leren improviseren", licht Marijke toe. „In het begin werkte ik veel met voorbeelden, maar tegen woordig schilder ik wat er in mijn hoofd opkomt." Inspiratie deden de vrouwen op tijdens bezoekjes aan andere exposities. Zo ging het gezelschap naar het Zeeuws Mu seum, naar het Panaroma Walche ren en naar de thematentoonstel ling 'Stilte' in de Grote of Maria Magdalenekerk. Aan de muren in het Gasthuis is vanaf vandaag tot eind juni het In het begin werkte ik veel met voorbeelden, nu schilder ik wat in mijn hoofd opkomt eindresultaat tot nu toe te zien: tientallen schilderijen met kleur rijke bloemenpracht, abstracte Zeeuwse landschappen en geome trische figuren. Iedere maker heeft zo zijn persoonlijke favoriet. Waar Marijke weg is van de geometri sche schilderijen, is Maria juist fan van de doeken met bloemen. Toch krijgen de lievelingskunstwerken geen plekje in de eigen kamers. De dames zouden het heel leuk vin den om hun schilderijen na de ex positie in het Gasthuis ook op an dere locaties tentoon te stellen. „In het Stadskantoor bijvoorbeeld", droomt Marijke hardop. „Maar he laas zit dat al tot 2022 vol." Een nieuwe eigenaar behoort ook tot de mogelijkheden. „Ons werk is te koop", zegt Maria trots. „En nee, dat vind ik niet lastig, want ik weet dat het in dat geval naar ie- mand gaat die er ook van geniet." Terwijl de dames in de tentoon stellingsgang poseren voor de foto, kijkt welzijnscoach Jacqueline met tranen in haar ogen toe. „Sta ik hier gewoon een beetje te snotte ren", zegt ze. „Het zijn blije tranen hoor; ik vind het heel mooi om te zien hoe het schilderen deze drie onzekere vrouwen een stukje ei genwaarde heeft gegeven." Penseel geeft vrouwen stukje trots Ellen Smaardijk-Jobse Goes Er komt nog geen gratis ID-be- wijs voor jongeren uit arme ge zinnen in Kapelle. Een PvdA- motie daartoe haalde het gister avond in de gemeenteraad niet. Wel beloofde wethouder Anne- beth Evertz rond oktober met een ander, mogelijk ruimer, voorstel te komen. -Marijke Schoone Kijk op de site bij /video Goese senioren blijken schildertalenten In deze gang van het Gasthuis in Goes zijn tot eind juni tientallen schilderijen te zien van bewoonsters (vlnr) Marijke Schoone, Ina Janse (met haar eerste schilderij) en Maria van Dansik. foto marcelle davdse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60