Straatmuzikant Marin krijgt nieuwe accordeon 7 MUSEUM OPGEKNAPT Niks leukers op vakantie dan het bezoeken van een kneuterig, lokaal museum. Brusea is er zo een. Na een kleine metamorfose gaat de visserij verzamelplaats vandaag weer open. Ruim 200 scouts bij Paaskamp eg je Bruinisse, dan zeg je mossels. Of vooruit, visserij. Dat is dan ook het thema van het mu seum in de Oudestraat. Wie binnenstapt, staat gelijk met zijn snufferd op het mosselzaad en levensechte pop Wolfert met zijn plaksnor. Even goed opletten en je weet van voor tot achter hoe het zwarte goud uiteindelijk in de pan belandt. Het museum stikt van de curio- sahoekjes. Een kast met opgeviste mammoetkaken (,,de linker én de rechter, dat hebben ze zelfs in Na turalis niet!"), een opgezette rot gans (,,die krengen vreten vier kilo mossels op een dag, als je niet uit kijkt") en zeesterren met niet vijf maar vier armen. Of zeven. Bij Brusea is niets te gek. Mosselkotter Er is een op maat gemaakte mos- selkotter bij gekomen. De BRU85, aangeboden door een dame in Al phen aan den Rijn. ,,Haar man za liger heeft de kotter gebouwd, om dat zijn grootvader garnalenvisser in Scheveningen was", vertelt be stuurslid Lennard Maas. ,,Hoe die dan bij Bru kwam? Géén idee. Hij kan het niet navertellen. Maar wij zijn blij met het schaalmodel." Behalve de kotter zijn er nieuwe bijzondere schelpen en er wordt gespaard voor een scheepssimula- tor in de stierkasse, ofwel stuur hut. De collectie van het museum is niet heel uitgebreid, maar wel heel anders ingedeeld. Vrijwilli gers, waaronder Geerard LaGrand hebben weken met kwasten en verfblikken rondgelopen om het gebouw op te frissen. Van het zwaard van een oude hoogaars is een tafel gemaakt. En zo ziet het museum er toch weer heel anders uit dan vorig sei zoen. Het bestuur hoopt er in elk geval ook meer bezoekers mee We hebben in Bru een historie die we moeten koesteren binnen te halen, want drieduizend is écht te weinig. Om daar iets aan te doen zijn speurtochten voor kinderen uitgezet en is een educa tief programma voor scholen op gesteld. Ook kunnen kinderen er voortaan hun verjaardag vieren, compleet met schelpenknutselen, bolusbakken en natuurlijk mos sels eten. De eerste feestjes waren 'een groot succes'. Selfiespot De oudheidskamer naast het vis serijmuseum is nog zoals die was. Zoals die al ruim tweehonderd jaar is. Het poppengezin, ook al le vensecht, is alleen uitgebreid met een stel kinderen. Eén van de bed- stees is getransformeerd tot selfie- spot, met een setje klederdracht om het plaatje compleet te maken. Aan de voorgevel wordt vandaag een bord met de nieuwe naam 't Vissersuus geschroefd, door nie- mand minder dan gedeputeerde Jo-Annes de Bat. Het is slechts één van de initiatieven om de schijn werpers te richten op Bru en Bru- sea in het bijzonder. Koesteren Oud-marketeer Maas tikt zijn vin gers blauw met brieven aan tour operators om Bruinisse te promo ten. „Iedereen weet, met al die ver dwijnende mosselbedrijven, dat het niet zo best gaat op Bru", zegt Maas. ,,Maar we hebben een histo rie die we moeten koesteren. Die we willen laten zien. Als Brusea dragen wij daar een belangrijk steentje aan bij." KAPELLE Ruim 200 scouts van 5 tot 88 jaar slaan komend paas weekend hun tenten op in Ka- pelle. Scouts uit heel Nederland komen naar het terrein van Rid der van der Maelstede aan het Bospad. Kapelle is één van de ze ven locaties in Nederland waar een zogenoemd HIT wordt geor ganiseerd. HIT staat voor hikes, interessekampen en trappersex pedities. Bij een hike loop, fiets, rij of vaar je een route. De inte ressekampen variëren van een Expeditie Robinson-kamp tot een technisch kamp. Wie van een echte fysieke uitdaging houdt, kan kiezen voor een trap persexpeditie. komst. ,,Anders lag de Hohner on gebruikt op zolder. Zonde", lacht de Zierikzeese straatmuzikant. ,,Deze speelt ontzettend lekker." Marcel Modde Zierikzee In zijn armen pronkt een parelmoer gekleurde accordeon. „Precies de zelfde als die ik hiervoor had en ka pot is gegaan. Die was alleen zwart." Ongebruikt Dolgelukkig is Marin met het ca deau van een inwoner uit Zierikzee. Het instrument was van zijn schoonvader uit Dordrecht, die is overleden. Na het lezen over de ka potte accordeon bracht een tele foontje naar de familie snel uit- Reserve Hij wijst op een grote koffer achter zijn trolley met geldbakje. ,,Ik heb net toevallig zondag ook zelf een andere gekocht. Een buitenkansje! Ik wist dit nog nietMaar die is dan voor mijn vader", refereert Marin aan de oude Vasilev die ver derop in de Zierikzeese binnen stad het winkelend publiek ver maakt. ,,Zijn accordeon is heel zwaar. Deze is beter voor hem. Nu hebben we er één op reserve voor als er weer een keer iets kapot gaat. Ik ben heel gelukkig nu. Iedereen heel erg bedankt voor alle steun!" woensdag 17 april 2019 SD 'Dit hebben ze zelfs in Naturalis niet!' Wendy Wagenmakers Bruinisse - Lennard Maas, vrijwilliger Brusea Marin Vasilev kan weer breeduit lachen. „Moet je kijken hoe mooi! Een echte Hohner. Een van de beste die er is." Marin met zijn nieuwe instrument. foto marcel modde Vrijwilligers Geerard LaGrand (l) en Lennard Maas in de tuin van Visserijmuseum Brusea. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58