3 'Jean-Marc is absolute held' NOTRE-DAME VERWOEST De vuurzee in het dak van de Notre- Dame is een nachtmerrie voor de brandweer. De hoogte maakt het moeilijk om de vlammen te bedwingen. De schade beperken is dan het enige antwoord. II et was ongetwijfeld I een goedbedoeld I advies van de Ame- 1 rikaanse president I Trump. ,,De grote I brand in de Notre- I Dame is afschuwe lijk om te zien. Misschien kunnen blusvliegtuigen helpen om het vuur uit te krijgen. Er moet snel worden gehandeld!'' twitterde hij, terwijl zo'n vierhonderd brand weermensen met waterslangen sleepten en de belangrijkste kunstschatten uit de vlammenzee probeerden te redden. Lector brandpreventie René Ha gen is blij dat de Franse brandweer gewoon het eigen plan heeft ge trokken. Want blusvliegtuigen in zetten, zou een heel 'dwaas idee' zijn geweest. Ze kunnen welis waar duizenden liters water mee nemen en dat had de vlammen ze- ker gedoofd, verwacht hij. ,,Maar door het massale gewicht dat naar beneden komt, was het gebouw waarschijnlijk ook bezweken.'' Daar komt bij dat mikken van uit een vliegtuig of helikopter moeilijk is. ,,In natuurgebieden is het geen probleem als de waterzak een paar meter naast het doel opengaat. Maar in een stad kan dat desastreus uitpakken'', zegt Ha gen. De inzet van blusvliegtuigen was dus geen goed idee om de vlammen te doven. Maar wat wel? Grote hoogte De tragiek van de brand in de No- tre-Dame is dat een eenmaal uit slaande brand bijna niet te bestrij den is, weet Hagen. Vooral de hoogte maakt het ongelooflijk moeilijk vlammen te doven. De goot begint pas op zo'n 60 meter. ,,Dat haal je niet met ladders.'' Hoogwerkers komen wel in de buurt. Maar daarvan heb je er heel veel nodig om genoeg water op het dak te kunnen spuiten. ,,Ook dat red je niet.'' Om een idee te krijgen hoeveel water er nodig is, verge lijkt Hagen de vuurzee in Parijs met de situatie in Scheveningen afgelopen oud en nieuw toen 65 meter hoge torens van pallets in vlammen opgingen. Om die brand uit te krijgen, zouden er zo'n hon derd waterkanonnen nodig zijn geweest. De vlammenzee in Parijs was nog groter. ,,De Franse brandweer lieden hebben alles op alles gezet om de twee torens te behouden. Dat is ze gelukt en het beste wat ze in deze situatie hebben kunnen doen.'' Dat het vuur in het dak be gon, lijkt uiteindelijk ook de red ding van het gebouw. Vlammen willen altijd omhoog, niet naar be neden. ,,Het dak is weliswaar com pleet verwoest en dat is tragisch genoeg. Maar daardoor nam de kans toe dat de muren en de con structie het wel zouden redden. Dat lijkt nu te zijn gebeurd.'' Is er dan helemaal niets opge wassen tegen branden in eeuwen oude iconische monumenten? Ja wel, weet Hagen. Sprinklerinstal laties. In Nederland worden som mige monumenten in de houten kap uitgerust met zo'n blusvoor- ziening. Dat is bijvoorbeeld ge daan in de Domkerk in Utrecht. Daar zijn ook sensors aangebracht, zodat de brandweer precies weet KUNST GERED in welk deel van de kerk het vuur woedt. Volgens Hagen ontstaan de meeste branden bij monumenten tijdens werkzaamheden, iets dat hier mogelijk ook een rol heeft ge speeld, blijkt uit de eerste bevin dingen van de openbaar aanklager van Parijs. Het onderzoek richt zich onder meer op laswerkzaam- heden aan de houten structuur van de kathedraal. Er zijn geen aanwijzingen voor opzet. Procedures Volgens een leidinggevende van het steigerbedrijf Europe Echafau- dage zijn de veiligheidsprocedures nageleefd en was er niemand van de werknemers op de werf bij de start van de brand. Het Openbaar Ministerie maakte bekend dat er vijftig men sen bezig zijn met het onderzoek. Volgens officier van justitie Remy Heitz waren er vijf bedrijven werkzaam op de renovatiewerk plaats. De eigenaren en werkne mers van deze bedrijven werden gehoord in de nacht van maandag op dinsdag. Experts, architecten en de brandweer doen onderzoek in de nasmeulende kathedraal. Met warmtecamera's worden eventu ele brandhaarden opgespoord en de kerk wordt aan alle kanten ge koeld. Het onderzoek neemt waar schijnlijk nog weken in beslag. woensdag 17 april 2019 Het vuur op grote hoogte plaatst de brandweer voor flinke problemen. FOTOEPA Franse brandweer stond voor een onmogelijke klus Raymond Boere Rotterdam/Parijs PARIJS Jean-Marc Fournier, aalmoezenier bij de Parijse brandweer (foto), bedacht zich nauwelijks, ging de bran dende Notre-Dame in en stelde verschillende kunst schatten veilig. Zijn moedige optreden wordt geroemd. Fournier 'toonde geen angst', vertelt een medewerker van de hulpdiensten aan het Britse Sky News. ,,Hij ging meteen naar de relieken en redde deze. Hij moet dagelijks met leven en dood omgaan, hij kent geen angst, hij is aan absolute held."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3