'Zeeland moet kenniskansen verzilveren' ZEELAND 3 de waterstralen recht naar bene den, nu spuit het tegen het dakbe schot. Verder zijn in de gewelven onder het dak spoelgaten gemaakt zodat het water er niet op blijft staan en de gewelven onder het ge wicht van het water inzakken." Eigenaar Wim Jacobse van de Monumenten- wacht zegt dat de echt grote monu mentale kerken in Zeeland voor zien zijn van een sprinklerinstalla tie en vaak ook nog een brandmeld- installatie. Dat helpt om een begin nende brand in de kiem te smoren. De Monumentenwacht kan zelf geen maatregelen ter voorkoming of bestrijding van brand voorschrij ven. De verantwoordelijkheid ligt bij de eigenaar. Die moet een afwe ging maken tussen de kosten en de risico's. Jacobse: ,,Wij hebben wel een signaalfunctie, dus als wij wat zien geven wij dat door. En we hel pen bij het testen van brandmel ders, zoals in de kerk van Tholen. Daar kunnen de beheerders zelf niet bij de melders komen." Sprinklerinstallaties in kerken gaan niet automatisch spuiten. ,,In de zomer wordt het erg warm on der het dak. Je wilt niet dat ze gaan werken, ook als er geen brand is", verklaart Hamelink. De sprinklers moeten worden ingeschakeld door de brandweer. In Hulst pompt een grote dieselpomp het water onder grote druk in de buizen van de sprinklerinstallatie. Dat water komt uit een ondergronds reservoir bij de basiliek. Het bedieningspa neel van de installatie stond vroe ger dichter tegen de basiliek aan. Die is bij de vernieuwing op grotere afstand van de kerk geplaatst zodat de brandweer er altijd veilig bij kan komen. Dat is bijvoorbeeld niet het geval bij de Koor- en Nieuwe Kerk in Middelburg. Daar zit de aansluiting en de bediening van de sprinkler installatie onder in de Lange Jan, de toren die tussen de twee kerken in het Abdijcomplex. ,,Als het een- In een monument gaat de monumentale waarde boven de brandveiligheid maal brandt gaat het heel hard. Dan mag je hopen dat we wel veilig de sprinkler kunnen aansluiten om daar water in te zetten", zegt brand weerman Kees Overdulve. Overdulve was officier van dienst op nieuwjaarsdag 2015, toen de kerk van Hoek in de as werd gelegd. ,,Toen heb ik beleefd wat voor emo tionele waarde een kerkgebouw heeft. Mensen zijn er gedoopt, ge trouwd, hebben er afscheid van dierbaren genomen. Je zag mensen hevig emotioneel aangeslagen staan kijken. Dat raakte mij ook als brandweerman." Brandwerende deur Ook de brandweer kan niet afdwin gen dat bijvoorbeeld een sprinkler installatie in een kerk wordt aange bracht. Het zijn oude gebouwen waarvoor andere eisen gelden dan voor nieuwbouw. ,,Wij adviseren de eigenaren wel om bepaalde voorzieningen aan te brengen, zo als detectie en sprinklers." Een aan tal kerkgebouwen heeft dus een sprinklerinstallatie, maar nog lang niet allemaal. De status van Rijksmonument, en dat hebben meer dan honderd kerken in Zeeland, maakt voor de eisen van brandveiligheid niets uit. Sterker nog, een monumentensta tus kan een optimale brandpreven tie in de weg zitten. Overdulve: ,,Als wij bijvoorbeeld een deur brandwerend willen heb ben in een monument, prevaleert de monumentale waarde boven de brandwerendheid. Wat wij wel kunnen doen is eisen stellen aan veilig gebruik, zodat mensen bij brand op tijd de kerk kunnen verla ten." Kortsluiting en blikseminslag in de houten dakconstructie vormen het grootste risico. Bij het blussen heeft de toren(spits) de bijzondere aandacht van de brandweer. Over- dulve: ,,Als die naar beneden valt, en dat hebben we in Hoek gezien, heb je een hoop schade.'' De komende jaren is het vooral zaak de daad bij het woord te voe gen. Er zou onder meer een Zeeuws instituut of netwerk voor funda menteel en toegepast onderzoek moeten komen. Dat staat in het rapport De slimme kracht van Zee land 2.0: van woorden naar daden van de Wetenschappelijke Raad van Zeeland (WRZ). Voorzitter Ton Brandenbarg overhandigde het gis teren aan commissaris van de Ko ning Han Polman. Het rapport is een vervolg op het advies De slimme kracht van Zeeland, dat de WRZ precies vijf jaar gele den presenteerde. Dat was een na drukkelijke oproep om te investe ren in de kennisinfrastructuur van de provincie. De WRZ heeft onder- zoeksconsultant N el Verhoeven ge vraagd in kaart te brengen wat er sindsdien is gebeurd en hoe de ad viezen van toen kunnen worden aangescherpt. Er is veel tot stand gebracht, vindt Verhoeven. Zo is Campus Zeeland in ontwikkeling, komt er een Joint Research Center, wordt University College Roosevelt uitgebreid met een technische opleiding, beschikt de HZ over diverse lectoraten en heeft het Roosevelt Institute for American Studies nieuw elan ge- kregen. Verhoeven prijst de vele 'slimme combinaties' die zijn ge maakt, onder meer op het gebied Het gaat erom de expertise van buiten in Zeeland te laten neerslaan van zorg en toerisme en onderwijs en bedrijfsleven. Zij beveelt aan om door te gaan op de ingeslagen weg. Het is zaak om te zorgen voor meer structureel geld, beter samen te werken, nog meer ambitie te tonen en vaker over de Zeeuwse grenzen heen te kijken. Ook zijn inmiddels wel heel veel overlegstructuren ontstaan. Dat moet compacter en selectiever. Alle betrokkenen moeten 'van woorden nu daden maken', vindt zij. Arbeidsmarkt De WRZ onderschrijft haar advie zen. „Zeeland staat er goed voor", zei Brandenbarg bij de presentatie. ,,Er is al veel gebeurd. Nu moeten we dat verzilveren." De raad pleit ervoor vooral in te zetten op kli maatverandering gekoppeld aan energietransitie, maar ook op de krappe arbeidsmarkt. ,,De vraag is: hoe kun je de jongeren de opleiding geven die past in Zeeland, zodat ze hier ook blijven?" Een Zeeuwse universiteit wordt algemeen als on haalbaar gezien. Wel dringt de WRZ erop aan om de mogelijkhe den te onderzoeken van een onder zoeksinstituut op het gebied van onder meer waterveiligheid, ener gietransitie en alternatief voedsel. Wetenschappers worden dan tijde lijk hierheen gehaald om onder zoek te doen en onderwijs te geven. Samen met de Zeeuwse kennis instellingen en het bedrijfsleven zou zo een - al dan niet fysiek - in stituut kunnen ontstaan. Daarbij noemde Brandenbarg de Wadden academie als vergelijkbaar voor beeld. ,,Het gaat erom de expertise van buiten in Zeeland te laten neer slaan." woensdag 17 april 2019 1 januari 2015, de kerk in Hoek staat in brand, de spits stort in. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE kerken wél brandveilig? -Kees Overdulve, brandweer Zeeland is op de goede weg om een kennisprovincie te worden. Toch kan - en moet - het nóg beter. Rolf Bosboom Middelburg -Ton Brandenbarg, voorzitter WRZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35