£3 e? Wees zuinig op de oude kerken Pulsvissers voelen zich in de steek gelaten Bravis ziekenhuis kiest voor Roosendaal Moderne kunst 2 De brand in de Notre-Dame in Parijs roept de vraag op: hoe is het gesteld met de brandveiligheid van de Zeeuwse kerken? NOTRE-DAME BRAND woensdag 17 april 2019 Commentaar De gedeeltelijke verwoesting van de Notre-Dame komt hard aan. De heftige emoties bij de grote brand, de vast beradenheid om de kathedraal weer op te bouwen en de snelheid waarmee er geld op tafel komt, onderstrepen de grote waarde van het gebouw. Historisch, cultureel, econo misch, hoe je het ook bekijkt, Notre-Dame de Paris is een icoon dat zo snel mogelijk in zijn oude luister moet worden hersteld. Aan de oude kathedralen kleeft overigens een bedenkelijk verhaal. Ze werden gebouwd als ultiem symbool van de macht van de kerk. Ze werden gefinancierd met doortrapte aflaten en onredelijke belastingen. De mensen die het gevaarlijke werk moesten doen, leefden in erbarmelijke omstandigheden. Deze zwarte geschiedenis krijgt weinig aandacht. Nu willen we deze kathedralen vooral zien als bouwkundig hoogstandje, als in drukwekkende schatkamer voor relieken en als voedingsbo dem voor verwondering over wat een sterke cultuur vermag. En natuurlijk als magneet voor toeristen. Als het gaat om de architectonische kwaliteit of om de ex clusiviteit van de relieken, kan geen Zeeuwse kerk in de scha duw staan van de Notre-Dame. Maar ons kerkelijk erfgoed is toch heel belangrijk. Want de waarde zit vooral in de ziel van de kerk, dus in de gedachten van mensen. De vuurzee in Parijs is een goede aanleiding om naar de brandveiligheid van onze ker ken te kijken. In Zeeland zijn nog wel een paar gebouwen waar het een stuk beter kan. Brandveiligheid van sommige Zeeuwse kerkgebouwen kan nog een stuk beter STRAATSBURG Wie mag tot i juli 2021 blijven pulsen en wie moet zijn elektrisch vistuig al (veel) eerder in leveren? Dat is de grote vraag voor de pulsvissers nadat het Europees Par lement gisteren met grote meerder heid instemde met de nieuwe visse rijverordening, inclusief een verbod op de pulsvisserij. In de verordening staat dat van elk land 5 procent van de kotters tot 1 juli 2021 de pulstechniek mag blij ven toepassen. ,,Maar hoeveel sche pen zijn dat precies? Tien, vijftien, twintig? Niemand weet het. We hebben het gevoel tegen elkaar te worden opgezet", zegt Cas Cal- jouw, voorman van de vissers uit Arnemuiden. Caljouw was 's nachts om drie uur vertrokken naar Straatsburg om de stemming bij te wonen. ,,Een verrassing was de uitslag niet. Maar het blijft een enorme teleurstelling. ALMANAK Het vertrouwen in de politiek is weg. Dan doen we zo ons best om te innoveren. De puls is innovatie. Het is schitterend mooi vistuig. Be ter kan niet." Caljouw verwijt met name minister-president Mark Rutte dat hij zich niet heeft laten horen in het debat over de pulsvis serij. ,,Wij vissers voelen ons erg in de steek gelaten." Vooral uit Urk waren vissers en hun sympathisanten naar de Franse stad gereden om hun stem te laten horen. Een Urker kinderkoortje zong in een zaaltje van het parle mentsgebouw. Het heeft allemaal niet mogen baten. Voor eind april heeft het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit een bijeenkomst voor de vissers belegd. De pulsvissers ho pen dan meer duidelijkheid te krij gen over wie tot hoelang mag blij ven pulsen. Een zwembadtrap over de reling van het dakterras. Ervoor, een mini-trampoline met het op schrift 'jumping zone'. De Vlis- singer wist niet precies wat hij moest denken van de opstelling op het balkon van zijn vriendin. ,,Euhmoet ik me ongerust ma ken vanwege dit alles?" infor- meerde hij voorzichtig. ,,Die zwembadtrap is verkocht en hangt daar omdat ie dan niet in de weg staat en die trampo line heb ik gekregen maar daar weet ik wel iemand voor. Hoezo? Wat dacht je dan?" ,,Oh jammer. Vond het wel een interessant kunstwerk." Groei economie in 2018 2,4 procent En dat is marathon twee voor KiKa De Goese Roxanne Ma- chielse (foto) heeft ook haar tweede Big Six-ma rathon uitgelopen voor KiKa. Maandag bedwong zij de straten, het weer en de heuvels van Bos ton. Begin maart liep Ma- chielse al de marathon van Tokio. De bedoeling is om op 28 april Londen, op 29 september Berlijn en op 7 oktober Chicago te lopen. Op 3 november sluit ze de Big Six-tour af met de marathon van New York. Met deze ma rathons loopt de Goese geld bij elkaar voor KiKa (Kinderen Kankervrij). Ze heeft inmiddels 16.675 euro bij elkaar gelopen. 100.000 euro is het doel. Vlissingen Mensenhandel in beeld in CineCity V' -■ ,,Het eerste wat ik dacht toen ik op televisie de Notre-Dame zag bran den? Hebben ze daar geen sprink lerinstallatie?", zegt Piet Hamelink. In Hulst staat hij bekend als Piet Ba siliek, daarbuiten wellicht ook. Ha melink was een jaar of tien geleden nauw betrokken bij de vernieu wing van de brandbeveiliging van de Sint-Willibrordusbasiliek, die in diezelfde tijd gekozen werd tot de mooiste kerk van het land. Brand in een kerk komt zeer zel den voor. Maar als het gebeurt, staat de brandweer voor een moeilijke taak om het vuur in de oude houten constructies en vaak op grote hoogte onder controle te krijgen. De houten dakconstructie is het kwetsbaarste deel van een kerk. Niet alleen vanwege de aard van het materiaal, maar ook omdat de brandhaard moeilijk bereikbaar is. Bij de vernieuwing van de sprink lerinstallatie in de basiliek was alle aandacht dan ook op het dak ge richt. ,,Bij de oude installatie gingen ROOSENDAAL Het nieuwe Bra- vis-ziekenhuis komt in Roosendaal op locatie Bulkenaar rechts van de bocht in de A58 vlak voor knoop punt De Stok. Vanaf 2025 wordt alle spoedeisende en complexe klini sche ziekenhuiszorg op deze nieuwe hoofdlocatie geconcen treerd. Er blijft wel een polikliniek in Bergen op Zoom. In Tholen en Woensdrecht wor den nieuwe vormen van zorg inge richt in samenwerking met de huisartsen. De huidige poliklinie ken in Steenbergen, Etten-Leur en Oudenbosch blijven vooralsnog bestaan, maar worden wel meege nomen in het totaalplaatje, zegt be stuurder Bianka Mennema. Maandenlang waren Bergen op Zoom en Roosendaal in competitie als plek voor het nieuwe ziekenhuis dat de twee bestaande moet ver vangen. De locatiekeuze werd gis terochtend bekendgemaakt door Bravis-bestuurders Hans Ensing, Bianka Mennema en voorzitter Ri chard Pal van de medische staf. De huidige ziekenhuizen zijn meer dan 50 jaar oud. Alle zorg on der één dak levert voordelen op. Medisch specialisten en andere zorgverleners kunnen er beter en efficiënter samenwerken. Met de bouw van het nieuwe ziekenhuis is een slordige 350 miljoen euro ge moeid. Het huidige ziekenhuis in Roosendaal wordt in 2030 verlaten. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De economie in Zeeland laat over 2018 een groei zien van 2,4 procent boven de Westerschelde en 1,1 procent onder de Westerschelde. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek gisteren publi ceerde. Het landelijk ge middelde ligt op 2,7 pro cent. De landelijke groei lag iets lager dan in 2017. Zeeland noteert een be scheiden groei ten op zichte van andere provin cies. Alleen in Drenthe en Friesland groeide de eco nomie nog minder. In Groningen kromp de eco nomie, vooral door lagere aardgaswinningen. BOSTON Voor bioscoop CineCity in Vlissingen is tot 16 mei de fototentoonstel ling 'Open je ogen voor mensenhandel' te zien. Ook tijdens het Bevrij dingsfestival zal de ex positie nog te zien zijn. Fotograaf Ernst Coppe- jan fotografeerde dertig slachtoffers van men senhandel in opdracht van CoMensha, het lan delijke Coördinatiecen trum tegen Mensenhan del. Ook werden hun verhalen opgeschreven. De Zeeuwse gemeenten en de provincie maken deze tentoonstelling mogelijk. Zijn ónze Theo Giele Hulst FINISHED THE boston MARATHON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34