Vuur en vlam Dijkversterking vergt meer tijd ISD-maatregel geëist tegen Vlissinger (35) 2 JAN VAN DAMME Column Uit de Zierikzeesche Courant van dinsdag 9 oktober 1832: Eene zware ramp heeft onze stad getroffen; de groote of St. Lievens Monsterkerk is in den afgeloopen nacht geheel in assche gelegd. Dit schoone gebouw, gedenkteeken der grijze oudheid, als een meesterstuk van bouwkunde door deskundigen bewonderd, met het prachtige orgel en kunstig bewerkte gestoelten werd in minder dan 7 uren tijds, door eenen hevigen brand aan de zuidwestzijde van het kerkdak aangetast, eene prooi der vlammen, welke de geheele stad met verwoesting bedreigden. Ongeacht de spoedig aangebragte hulp heeft men, behalve het zilver werk, slechts weinig kunnen redden; ontzettend woedden de vlammen, eene algemeene schrik en verbijste ring verspreidden zich alom, doch maakten weldra plaats voor den roemvollen ijver der ingezetenen; waaraan wij onder den Goddelijken zegen het behoud der belendende ge bouwen te danken hebben. Treurig staart het oog op dit too- neel van verwoesting, daar waar het geroemde sieraad der stad prijkte, zijn het thans de bouwvallen van het kunstgewrocht, welke luide de ver gankelijkheid van al het zigtbare pre diken. Journal de Gand van 24 augustus 1823: De geheele Christenheid en alle vrienden der kunsten hebben met de grootste smart de ongelukkige ramp vernomen, welke in julij ll. de oude prachtige St. Pauluskerk te Rome heeft getroffen, welke geheel is afge brand. Alle publieke en bijzondere gebou wen zijn onophoudelijk aan dezelfde verwoesting blootgesteld, ter zake van de komforen der loodgieters, op de daken en zolders werkende, zoo tot het leggen van nieuwe goten, als tot het stoppen van scheuren, hetgeen niet dan door middel van vuur en brandend soldeersel kan gedaan wor den Zou er dan niet een geschikt middel bestaan om digte en sterke go ten te bekomen, zonder het gebruik van soldeersel en vuur? Ontzettend woedden de vlammen, eene algemeene schrik en verbijstering verspreidden zich alom DE STELLING Vandaag: Ik moet zuiniger zijn met drinkwater Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters POOLSE WERKNEMERS VAAK UITGEBUIT Arrestatie in zaak inbraak scholen HË Tholenaar (60) bestolen van auto RILLAND A58 bij Rilland twee nachten dicht De uitvoering van de projecten, waaronder de verhoging van de dijk bijHansweert, schuift daardoor vaak één tot twee jaar op. Dat blijkt uit de nieuwe planning van Water schap Scheldestromen. Oorzaak zijn vooral de nieuwe veiligheidsnormen, waaraan alle dijken en duinen in 2050 moeten voldoen. Voorheen moesten alle dijken berekend zijn op een storm met een kracht die eens in de 4000 jaar voorkomt. Nu wordt er gekeken naar de ge volgen voor het gebied erachter. Hoe groter bijvoorbeeld de kans is dat er veel mensen verdrinken, hoe strenger de eisen. De dijken moeten nu allemaal opnieuw worden getoetst. Dat blijkt complexer dan verwacht en het 'instrumentarium' daarvoor is nog in ontwikkeling. De ervarin gen in Hansweert, het eerste grote project dat op stapel staat, hebben geleerd dat de voorbereiding meer tijd en menskracht vergt dan ver wacht. De planning is daarom aangepast. De dijkversterking in Hansweert zou aanvankelijk eind 2022 zijn ge realiseerd. Nu wordt rekening ge houden met begin 2025. Ook an dere projecten schuiven op. De dijk nabij de kerncentrale staat nu voor 2023 op stapel (was 2022) en het res terende deel in de Zak van Zuid- Oorzaak zijn vooral de nieuwe veiligheidsnormen Beveland voor 2025/2026 (was 2023/2024). Verder staan op de planning: de haven bij Sint-Anna- land (nu voorzien in 2022), de kop van Ossenisse (2026/2027), Sloeha- ven/Buitenhaven bij Vlissingen (2026/2027), de keersluis in de Vis sershaven in Vlissingen (2026/2027), het Kanaal door Zuid- Beveland (2026/2027) en het ooste lijke deel van Zuid-Beveland (2027/2028). De 35-jarige Vlissinger H. B. vond het maar niks, die ISD-maatregel (twee jaar in een instelling voor veelplegers) die officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk gisteren tegen hem eiste. Wat die maatregel inhield wist hij niet precies, maar met een wo ning, liefst in Bergen op Zoom én een bezoek aan de tandarts, zou hij beter zijn geholpen, vond hij. Maar natuurlijk dachten de aanklager en de reclassering, die dat advies had uitgebracht, daar anders over. ,,We hebben alles gedaan wat mogelijk is, maar het is heel lastig om met meneer te werken en hem te hel pen, maar hij wil kennelijk ook niet worden geholpen", zei de reclasse- ringsmedewerkster. ,,Hijhoudt zich niet aan afspraken, doet waar hij zelf zin in heeft en eigenlijk is er veel geprobeerd, maar niets is ge lukt en hij wil niet meewerken." B., met een indrukwekkend strafblad, moest zich verantwoor- den omdat hij vorig jaar op 18 maart, tegen middernacht, een ruit van een auto had ingeslagen en de bestuurder van die auto met een mes had gestoken. Voor B. was het 'een foutje', en voor het slachtoffer op het verkeerde moment op de verkeerde plaats. B. wilde een land genoot met wie hij een conflict had een lesje leren en dacht dat die in de auto zat. Dat was overigens moei lijk te zien omdat het slachtoffer een capuchon over zijn hoofd had getrokken en het gezicht moeilijk zichtbaar was. B. sloeg met een hamer een zij ruit in en toen de bestuurder naar hem begon te trappen en B. een mes(je) in zijn hand hield, raakte het slachtoffer gewond. Of dat kwam door het trappen of door ste ken werd niet duidelijk. Mede door een DNA-match kon B. worden aangehouden. Omdat beide fami lies goed bevriend waren had het slachtoffer geen aangifte willen doen. B. is ook druk doende met het betalen van een schadevergoe ding. Uitspraak 30 april 2 of 3 dagen luxe 4*-Bilderberg hotel op de Veluwe incl. ontbijt woensdag 17 april 2019 Men had gewaarschuwd, in het Reageer op pzc.nl Gisteren: Hoe meer toeris ten, hoe gezelli ger 518 stemmen HEB JE EEN NIEUWE FLESSENOPENER MEESENOMEN EN NIEUWE GRASMAAIER EN STOFZU1SER MIDDELBURG Een 39-jarige man uit Utrecht is gisterochtend aangehouden op verden king van diefstal uit scho len in diverse plaatsen, waaronder Middelburg. Scholen in Middelburg, Arnhem, Apeldoorn, Er- melo en Velp werden vanaf augustus vorig jaar doelwit van dieven, die de gebouwen binnenliepen en karren vol tablets, lap tops en computerappara tuur meenamen. In totaal werd voor tonnen buitge maakt. De werkwijze was eenvoudig: ze liepen de scholen binnen, namen de kostbare apparatuur mee en vertrokken met de buit. RILLAND Een 60-jarige man uit de gemeente Tholen is maandagavond slachtof fer geworden van een ge welddadige diefstal waar bij zijn auto en persoon lijke spullen zijn meege nomen. Dat gebeurde tussen 21.00 en 21.30 uur in de buurt van een par keerplaats aan de Bra bantse kant van het Schelde-Rijnkanaal, vlak bij de Kreekraksluizen. Het slachtoffer werd door vier mannen ge dwongen zijn autosleutel af te geven, waarna het viertal er met zijn auto vandoor ging. De politie is op zoek naar de gesto len auto. Het gaat om een witte Ford Transit Con nect met kenteken 5-VVV-86. Rijkswaterstaat voert van woensdag 24 april 21.00 uur tot donderdag 25 april 06.00 uur en van donderdag 25 april 21.00 uur tot vrijdag 26 april 6.00 uur onder houdswerkzaamheden uit op de A58 ter hoogte van Rilland. De weg is tijdens het werk in de richting Bergen op Zoom afgesloten tussen afrit Yerseke en knoop punt Markiezaat. Ver keer wordt via afrit 33 Yerseke omgeleid over de N289. De omleidings route staat met gele borden aangegeven. Weggebruikers moeten rekening houden met langere reistijd. De voorbereiding van de nieuwe Zeeuwse dijkversterkingspro jecten vergt veel meer tijd dan verwacht. Rolf Bosboom Middelburg Ad Roos Middelburg Hotel De Bllderberg V 1 of 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer V1 of 2 x uitgebreid ontbijtbuffet V Welkomstdrankje in B's Bar V Vrij gebruik zwembad en sauna V Tip: dagje shoppen in Arnhem hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur C. 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2