Ajax groots Miljoenen gedoneerd voor de Notre-Dame II Brand heeft enorme ravage veroorzaakt in Parijse kathedraal JOL Na 22 jaar weer in halve finale Champions League Walcheren Het leeuwendeel van dat bedrag komt van Franse bedrijven en on dernemers die de 850 jaar oude kathedraal zo snel mogelijk willen herbouwen. Zo dragen de families rond cosmeticaconcern L'Oréal en het luxebedrijf LVMH ieder 200 miljoen euro bij en heeft oliegi gant Total 100 miljoen toegezegd. Ook particulieren doneren mas saal. Er zijn inmiddels al meer dan vijftig crowdfundacties. De reddingsacties beperken zich niet tot Frankrijk. Cultuur minister Van Engelshoven (Cul tuur) heeft Parijs de expertise van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed aangeboden. Ook Rus land en het Vaticaan bieden speci alistische hulp aan. De burge meester van Parijs, Anne Hidalgo, heeft een grote internationale conferentie voor donateurs en deskundigen aangekondigd. De Franse hoofdstad stelt zelf zo'n 50 miljoen euro beschikbaar. Na een eerste inspectie in de na- smeulende kerk lijkt de brand minder verwoestend dan experts op voorhand dachten. De fresco's, kapellen en het grote orgel hebben het volgens Laurent Prades, erf goeddirecteur van de Notre- Dame, gered. Zelfs de drie grote glas-in-loodramen zijn niet ver nietigd, maar mogelijk wel door de hitte beschadigd. Het hoofdal taar is wel zwaar toegetakeld. Dat werd geraakt toen de torenspits instortte. De haan van de spits is opmerkelijk genoeg al tussen het puin teruggevonden. De Notre-Dame zal na herbouw nog mooier zijn dan vroeger Uit het eerste onderzoek van de openbaar aanklager van Parijs blijkt dat er geen opzet in het spel was. Het lijkt waarschijnlijk dat de brand tijdens werkzaamheden aan het dak ontstond, misschien tijdens het lassen. Een brand weerman zou al na het eerste brandalarm onder het dak hebben gekeken, maar niks hebben ge zien. Na het tweede alarm was het vuur te groot om te doven. Macron zei gisteravond in een tv-toespraak dat hij hoopt dat de restauratie al binnen vijf jaar af is. ,,De Notre-Dame zal na herbouw nog mooier dan vroeger zijn.'' Ex perts zeiden eerder dat ze schatten dat het tien tot vijftien jaar zal du ren. woensdag 17 april 2019 Af en toe zon en kans op een (onweers)bui. Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 5 5 5 530" P22 Nauwelijks een dag na de de sastreuze brand in de Notre- Dame wordt Parijs overstelpt met steunbetuigingen, hulp en opvallend grote donaties. Na de oproep van de Franse presi dent Macron geld in te zamelen voor de wederopbouw, stroomde in rap tempo maar liefst 700 miljoen euro binnen. Eefje Oomen Rotterdam/Parijs Een beeld van de ravage in de Notre-Dame in Parijs. FOTO GETTY —President Macron P3 t/m7, ZEELAND2 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: 16°C Prijs €2,60 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1