+3,4% +13% 18 ECONOMIE WERKTIJD INNOVATIE Perpetual Guardian uit Nieuw-Zeeland werd begin 2018 wereldnieuws. Voor hetzelfde salaris hoefden werknemers nog maar vier dagen te werken, in plaats van vijf. Nu geldt het bedrijf als een lichtend voorbeeld. Flow Traders Aalberts TomTom Heineken Snellaadstation in Engeland Fastned opent zijn eerste elektrische snel laadstation in Engeland. Het station staat in Sunderland. Fastned maakte onlangs be kend naar de beurs in Amsterdam te willen. Het bedrijf wil zo geld ophalen voor verdere uitbreiding in Europa. Inval bij Amazon in Italië De Italiaanse mededingingsautoriteit stelt een onderzoek in naar Amazon. De web winkelreus zou externe verkopers voordeel tjes aanbieden als ze ook gebruikmaken van logistieke diensten van de techonderne- ming. Volgens de Italiaanse marktwaak- hond AGCM is dat concurrentievervalsing. De financiële opsporingsdienst is bij een aantal dochterondernemingen van het Amerikaanse bedrijf binnengevallen. Jet Airways in problemen Voor het Indiase Jet Airways dreigt een fail lissement. Jet, een partner van Air France- KLM, zou het personeel niet meer kunnen betalen. Piloten dreigden dit weekend nog met stakingen, maar zagen daar later van af. De maatschappij cancelde eerder al haar in ternationale vluchten, waardoor wereldwijd duizenden passagiers strandden. Lada's te vies voor de EU Lada's worden niet langer naar de Europese Unie geëxporteerd. De Europese milieu normen zijn te streng voor de auto's van Avtovaz, de grootste autofabrikant in Rus land. Afgelopen jaar zijn nog zo'n 38.000 Lada's buiten Rusland verkocht. Het meren deel hiervan ging naar de landen uit de voormalige Sovjet-Unie. Lada's worden al sinds 1971 verkocht in Europa. GOEDFOUT Een jaar na de op merkelijke stap is topman Andrew Barnes van Perpe tual Guardian overtuigd van zijn gelijk. Vier dagen werken voor vijf dagen loon wérkt. De productie van zijn me dewerkers is zelfs gestegen, vertelt hij aan te telefoon. Aanvankelijk verklaarde ieder een hem voor gek. Maar: ,,Het geeft je tijd om op te laden en met je gezin bezig te zijn. Er is zelfs een vierdagenbaby van gekomen, grappen we weleens: Een van onze werknemers zag voorheen haar man, een chef-kok, bijna nooit, want hij werkte 's avonds en zij werkte overdag. Niet lang nadat we de kortere werkweek introdu ceerden, bleek ze zwanger.'' Niet alleen het privéleven van de werknemers verbeterde, de ar beidsproductiviteit nam volgens Barnes ook nog eens toe. „Mensen zijn gemotiveerder en halen meer voldoening uit hun werk.'' Wie had dat een jaar geleden kunnen bevroeden? Barnes zelf herinnert zich nog maar al te goed hoe het personeel van Perpetual Guardian geschokt reageerde op zijn revolutionaire voorstel: ,,Ik weet nog dat mensen stilvielen van verbazing. Daarna klonk er wat applaus, en wilden ze weten wat dan het addertje onder het gras was. Maar dat was er niet, legde ik uit. Toen dacht iedereen vooral dat ik gek was geworden.'' De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er misschien geen addertje onder het gras zat, maar dat er wel aan een belangrijke voorwaarde moest worden voldaan: ,,Om de proef te laten slagen, moesten we een manier vinden op de produc tie zo te verhogen dat men nog steeds de juiste resultaten kon be halen.'' Barnes en zijn team pakten de handschoen op en bogen zich over de vraag hoe er effectiever gewerkt kon worden. „Op een werkdag doen werknemers ook veel dingen die niet echt met werk te maken hebben: surfen op het internet en bij de koffieautomaat kletsen over de laatste aflevering van die ene serie. Leuk, maar niet echt nuttig.'' Kort vergaderen Alle gebruikelijke activiteiten op de werkdag werden gerevalueerd. ,,Vergaderingen planden we zo kort mogelijk in.'' Ook werd er voor gezorgd dat werknemers zon der onderbrekingen konden wer ken. ,,Als jij lekker aan je werk zit en iemand stoort je, dan duurt het even voor je er weer goed in zit. We gingen daarom met vlaggetjes werken. Zet je die op je bureau neer, dan geef je aan dat je nu even niet gestoord wil worden.'' Productie gaat boven alles. Het bedrijf betaalt werknemers voor wat ze leveren, niet voor de tijd die zij op hun bureaustoel zitten, al dus Barnes. ,,Als je eerder klaar bent, ga dan lekker naar huis. Sommige personeelsleden gaven aan dat ze dan liever toch vijf dagen werken, maar dan minder uren. Zo hadden ze na werk tijd om de kinderen van school te halen. Ook prima.'' De regeling is vooral gunstig voor werkende moeders, stelt hij. ,,Als zij normaal gesproken werk en gezin willen combineren door minder te werken, betalen ze daar een prijs voor in de vorm van min der loon. Maar waarom moet ik haar minder willen betalen? Het gaat mij erom dat het werk af is, en O Het handelsvo lume was vol gens analisten van KBC Securi ties echter erg sterk. m De specialist in industriële pro ducten en syste men was koplo per bij de hoofd fondsen. Het navigatiebe- drijf profiteerde van een advies verhoging door Kepler Cheu- vreux. woensdag 17 april 2019 FASTNED WIL VERDER UITBREIDEN 'CONCURRENTIEVERVALSING WEBREUS' FAILLISSEMENT DREIGT MILIEUNORMEN HIER TE STRENG In het artikel over elektrische auto's is gisteren een fout geslopen. De elektri sche Hyundai Kona kost geen 20.500 euro maar 41.000 euro. De bierbrouwer bungelde onder aan de AEX. Priscilla van Agteren Rotterdam/Wellington Topman Andrew Barnes van Perpetual Guardian. Vier dag buffelen voor vijf dagen loo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18