Marjan Berk De mooiste busreizen effeweg.nl NIEUWS 17 Indonesië vandaag naar de stembus r Blauwe vogels dus, schaars en goddelijk Ik sluip op blote voeten voor zichtig naar het Kalenbergse keukenraam. Op blote voeten, want vogels hebben niet alleen scherpe ogen maar aan hun ge hoor mankeert ook niets. Ook in de koude nachten die we nog steeds hebben zijn de mezen blij met pindaslingers en vetbollen. In de keukenvensterbank ligt het vogelboek van Kester Freriks, waarin je kan lezen naar welke vogel je kijkt. Maar deze ochtend kijk ik alleen maar. Ik sta doodstil en zie hoe de mezen de mussen wegjagen. Die houden zich dan even schuil in de uitbottende takken van de jasmijn struik, tot de brutale mezen tijdens hun smulpartij een gaatje laten val len. De roodborst scharrelt op de grond, tevreden met alle pitten die uit de door de mezen betokkelde zaadbollen vallen. mijn warme bed met De Scharrelaar, spiksplinternieuw vogeltij dschrift. De vogel die naar deze naam luistert woont niet in onze contreien, lees ik. Je moet ervoor op reis naar zuidelijke streken. Of naar de Amsterdamse Ar- tis Bibliotheek, de negentiende- eeuwse natuurboekerij in het cen trum van Amsterdam, waar de conservator het in halfleder ge bonden boek met de 27 door John Gerrard Keulemans ge schilderde scharrelaars op een kussentje voor me neer legt. noteerde ooit: 'Mijn wereld als 7-jarige was compleet. Al les was goed. God had alles tot ons genoegen geschapen. Daarom was het niet verwonderlijk dat de afbeel ding van mijn favoriete vogel uit die tijd, de scharrelaar, mij de adem be nam. Ik wist zeker dat God er de hand in had gehad. Pas zeven jaar ge leden, toen Darwin mijn paradijs van een 7-jarige allang had verstoord en ik een film maakte in het wreedste oord ter wereld, Darfur - streek van moord, martelingen en slavernij - zag ik eindelijk de vogel van mijn dromen. Ongeveer om de anderhalve kilometer zat er één langs de onver harde wegen in een kale boom op een prooi te wachten. Een flintertje schoonheid in een desolate wereld.' 'Blauwe vogels dus. Schaars en god delijk', schrijft Saskia van Loenen. 'Maar blauw blijft schaars voorhan den. En van wat schaars is geniet een mens het meest.' In de maanden waarin haar zoontje haar confron teerde met de blauwe scharrelaar in dat boek sleten de blauwe kleurpot loden aanmerkelijk sneller dan de overige negenenveertig in de grote kleurdoos. Er is nog een boek dat mij nieuws gierig maakt: De nieuwe gids voor de niet bestaande vogels van Europa van O.C. Hooymeijer. Voor het onder zoek naar de bij deze ontdekte vogels behorende 'Volksvogelwijsheden' heeft de schrijver vele tandeloze, zeer bejaarde bewoners van veelal het platteland geïnterviewd, teneinde de vaak bijna in vergetelheid geraakte spreuken te kunnen behouden voor het nageslacht. O.C. Hooymeijer stu deerde af aan de Kunstacademie in Rotterdam. In zijn werk stond de mens altijd centraal. Met de start van zijn project The Great Exotic Birdshow heeft de mens plaatsge maakt voor de vogel. Indonesië beleeft vandaag een enorme krachttoer. Ruim 193 miljoen mensen kiezen een president, een parlement en lokale bestuurders. Vijf vragen over de grootste verkiezingen ooit op één dag. In tegenstelling tot de verkiezin gen voor nationale en lokale volks vertegenwoordigers (met 8000 kan didaten!) is de race om het president schap overzichtelijk. Er zijn maar twee kandidaten, dezelfde als in 2014: zittend president Joko Widodo (57) en Prabowo Subianto (67). Allebei hebben ze een 'running mate', een vice-president. Widodo gooit Ma'ruf Amin (76), een vooraanstaand leider van de moslimgemeenschap, in de strijd. Subianto doet een beroep op Sandiaga Uno (49), eigenaar van een groot zakenimperium. Het verschil in afkomst tussen zittend president en uitdager is groot. Prabowo be hoort tot de oude politieke en mili taire elite. De ex-generaal (Special Forces) is getrouwd met de dochter van wijlen dictator Soeharto. Wi dodo komt uit de lagere midden klasse. Hij exporteerde ooit meubels. Joko Widodo koestert zijn af komst als gewone man. De strijd te gen armoede en ongelijkheid vormt voor hem een groot thema. De afge lopen vijfjaar maakte hij veel werk van het verbeteren van de infrastruc tuur en investeerde in snelwegen, bruggen en havens. Ook sneed hij in de bureaucratie, zorgde voor lage prijzen voor brandstof en cement en voor meer controle over de eigen grondstoffen. Terwijl Widodo opti mistisch is over de toekomst van In donesië, zegt Prabowo dat die op in storten staat. Het land zou te afhan kelijk zijn van buitenlandse investe ringen, vooral uit China. Hij wil de economie aanzwengelen met een belastingverlaging van 8 procent. Jazeker. Widodo is een gema tigd moslim. Zijn tegenstanders ver wijten hem dat hij geen 'echte' mos lim is. Hij wordt er zelfs van beschul digd 'anti-islam' te zijn, een ernstige aantijging in een land waar ruim 90 procent van de bevolking moslim is. Om te bewijzen dat hij wel een goed moslim is, ging Widodo op pel grimstocht naar Mekka en koos hij als running mate de militante mos limleider Ma'ruf Amin. Zo propa geert Amin fatwa's tegen religieuze minderheden en mensen met een 'verkeerde seksuele geaardheid'. Vol gens mensenrechtenactivisten heb ben die geleid tot dodelijk geweld. De peilingen in Indonesië zijn niet erg betrouwbaar. Boven dien is er een groot aantal (nieuwe) jonge kiezers. Beide kampen hebben daarom intensief campagne gevoerd op sociale media. Eind maart wezen peilingen uit dat Widodo opnieuw zal winnen. Hij stond op 54 procent van de stemmen, Prabowo op 35 pro cent. De verwachte opkomst is 75 procent van het electoraat. Televisiezenders zullen na het sluiten van de stembussen de eerste prognoses brengen, maar ook die moeten met een korreltje zout wor den genomen. Gezien de omvang van Indonesië en van de verkiezin gen duurt het ten minste enkele da gen voordat alle stemmen zijn geteld. De zevende president van Indonesië zal op 20 oktober worden beëdigd. Beierse Woud Rondreis Noorwegen Geheimen van de Balkan Istrie, Brijuni en Rovinj va. 399,- va. 699,- va. 799,- va. 399,- Boek zonder aanbetaling woensdag 17 april 2019 GO Scharrelaa De ochtendkou jaagt mij terug in Redmond O'Hanlon, schrijver, Klus van jewelste tot in elke uithoek Hans van Zon Rotterdam/Jakarta IWie zijn de kanshebbers voor het presidentschap? 2 Wat zijn de belangrijkste verkiezingsthema's? Een helikopter brengt stembiljet ten naar Papoea. Elders komen ze per wagen, boot of te paard. Dozen en nog eens dozen vol. FOTO'S AFP, EPA, REUTERS 3 Speelde religie een rol in de campagne? 4 Wat zeggen de peilingen? 5 Wanneer hebben we een winnaar? Barcelona en de Spaanse kustQ Ontbijten diner Vertrek: apr,jun, aug, sep, okt ALL incLusive Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Ontbijten diner Vertrek: apr,jun,juL, aug, sep Ontbijt en diner Vertrek: apr, mei, sep, okt Ontbjjten diner Vertrek: aprjul, aug, sep, okt 8 dagen 10 dagen 15 dagen 8 dagen GRATIS DRANKJES TIJDENS DINER ALL INCLUSIVE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17