II baldErman.nl Voor fantastische reizen! NIEUWS 13 Ondanks overschrijdingen geen boetes voor fabrikanten Vleesfraude: twee jaar cel Straf geëist tegen vlogger Vier op de tien sigaretten stoten bij tests te veel nicotine, teer of koolmonoxide uit. Maar omdat er een marge geldt bij deze tests worden er nauwelijks boetes opgelegd. LELYSTAD Tegen een 22-jarige vlogger uit Al- mere, voorheen bekend als Snapking, is voor de recht bank in Lelystad drie maanden jeugddetentie geëist, waarvan twee voor waardelijk. Tim van T. zou naaktfoto's van een min derjarig slachtoffer naar haar klasgenoten en fami lieleden hebben gestuurd. De zitting tegen de man vond plaats achter geslo ten deuren. De verdachte was nog minderjarig toen de feiten zouden zijn ge pleegd. Snapking zou het slachtoffer ook hebben ge dwongen mee te werken aan seksfilmpjes. vindt de stichting te hoog en alleen een boete voor Lexington te weinig. ,,Het is alsof je 145 km per uur rijdt waar je maar 130 km mag en de po litie de overschrijding eerst vast stelt en vervolgens haar schouders ophaalt'', zegt Phon van den Biesen, advocaat van de stichting. Het is alsof je 145 km per uur rijdt en de politie vervolgens de schouders ophaalt De resultaten van de test zijn opval lend, omdat de uitstoot van de siga retten werd gemeten volgens de in middels omstreden ISO-methode. Bij die methode komen de gemeten waarden sowieso lager uit dan bij een nieuwe 'Canadese' meet methode die nauwkeuriger is. Sjoemelsigaret De lagere scores worden onder meer veroorzaakt door kleine gaat jes in het filter van sigaretten waar door de uitstoot met lucht wordt verdund bij de testen: de sjoemelsi garet. In de praktijk komt die lucht er niet bij omdat rokers de gaatjes met hun vingers dichtdrukken. Het RIVM heeft al laten weten liever de Canadese methode te ge bruiken. Toen het instituut een test deed met de nieuwe methode ble ken de gemeten waarden bij hon derd merken twee keer zo hoog te liggen als door de fabrikanten werd opgegeven. Utrecht De rook van een sigaret mag in Ne derland 10 milligram teer, 1 mg ni cotine en 10 mg koolmonoxide uit stoten. Alle sigarettenmerken ge ven aan dat ze zich daaraan houden. Maar van de ruim 100 sigaretten die het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) in 2017 testte, kwamen 43 sigaretten bij een of meer van die waarden hoger uit. Het leidde uiteindelijk maar in één geval, bij het merk Lexington, tot het opleggen van een boete. Dat blijkt uit documenten die vandaag gepubliceerd worden, na een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur. De Stichting Rookpreventie Jeugd deed dat ver zoek bij de NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit), die de tabakswet moet handhaven. Eén boete Uit de documenten blijkt dat naast Lexington onder meer merken als Camel Original en Lucky Strike Original Red in een eerste RIVM- meting niet voldeden aan de wette lijke normen. De overschrijdingen varieerden van 10,1 mg teer tot wel 12,9 mg teer bijna 30 procent meer dan toegestaan) en 11,6 mg koolmo noxide. Alleen Lexington kreeg uiteinde lijk een boete opgelegd. De hoogte daarvan wordt niet bekendge maakt. De andere merken werden niet aangepakt door de NVWA. Dat komt omdat de waarden in de eerste en in de daaropvol gende controlemetingen in meerdere gevallen wel bo ven de wettelijke normen vallen, maar niet buiten de ingestelde marge. ,,Voor sigaretten geldt een tolerantie van 20 procent voor teer en nicotine en 25 procent voor koolmonoxide. Pas wanneer de gemeten waarden daarboven uitkomen, wordt opgetreden met een maatregel'', aldus een woord voerder. Handhaven De Stichting Rookpreventie wil dat de NVWA wél gaat handhaven en boetes oplegt aan merken die zich niet aan de wettelijke normen hou den. Een marge van 20 procent Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Moezel, Trier en Koblenz 7 dagen Verrassend Denemarken 10 dagen West-Schotland en het eiland Skye 10 dagen Geilo, in het hart van Noorwegen 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen woensdag 17 april 2019 GO PARIJS De Nederlandse vleeshandelaar Johannes F. is door een rechter in Parijs veroordeeld tot een celstraf van twee jaar we gens oplichting en fraude. Gesjoemel met paarden- vlees mondde in 2013 uit in een schandaal in Europa. Een Franse beklaagde, Jacques Poujol, kreeg ook twee jaar cel, maar ander half jaar is voorwaardelijk. Twee andere verdachten, van wie een Nederlander, kregen een jaar voorwaar delijk. Het proces ging over systematisch gesjoemel met paardenvlees uit Roe menië en Canada dat als rundvlees werd verkocht. Veel sigaretten viezer dan toegestane norm -Phon van den Biesen, advocaat FOTOGETTY IMAGES Cyril Rosman De overschrijdingen varieerden van 10,1 mg teer tot wel 12,9 mg teer, bijna 30 procent meer dan toegestaan. v.a. sLechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 13 mei/3,24 juni 7 15 juli 12,26 aug /16 sept/7 okt Vertrekdata: 18 mei 71,15,29 juni 7 13,27 juli 710,24 aug 7 7 sept. Vertrekdata: 4,18 mei 71,15,29 I Vertrekdata: 20 mei 710,24juni 7 juni 713juli 717 aug 7 7,28 sept I 8juli 7 5 aug 716,23 sept Vertrekdata: 29 apr/20 mei 710 juni /I juli/19 aug/9,30sept/21 okt Vertrekdata: 18mei71,15,29juni/ 13,27 juli 710,24 aug 7 7,21 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13