II 9 Ontwerp een logo zeldzaam, maar bijna allemaal zijn ze teruggegaan naar hun kinderen. De man over wie je het over hebt, hebben we teruggebracht naar Thailand, waar we met hem een rechtszaak hebben gevoerd tegen het visserijbedrijf waar voor hij slavenarbeid had verricht. Hij kreeg omgerekend 6000 dollar salaris terug. Voor vijfjaar hard werken. We zijn nog bezig de rest te vorderen, maar dat is erg moeilijk. De eigenaar van de boot zegt dat hij hem niet kent." Patima zegt dat haar werk niet mo gelijk zou zijn geweest zonder steun van de EU. ,,Ik heb met vertegenwoor digers van de EU gepraat en Brussel heeft druk gezet op de Thaise regering. Dat heeft erg geholpen, vooral toen Thailand een gele kaart kreeg voor de misstanden in de visindustrie. Dat lag erg gevoelig, want het imago van het land staat op het spel. In het verleden durfden de vissers niet te praten. Nu wel. We sporen ze op en maken helden van ze. Onze belangrijkste medewer ker is een ontvoerde visser die zijn arm is kwijtgeraakt in een katrol. Nu leidt hij een team van tien man en is hij be zig om via een vakbond van vissers te vechten voor de rechten van ande ren." Premier Patima is inmiddels bekend in Thai land. Vorig jaar werd ze voor haar werk zelfs genomineerd voor de Nobelprijs. Hoogtepunt voor haar was een bezoek van de Thaise premier aan haar stich ting. Voor het eerst praatte de premier persoonlijk met door Patima bevrijde ex-slaven. ,,Het was goed dat hij kwam. Hij is een uur gebleven. Zijn bedoelin gen zijn goed en er is inmiddels een wet aangenomen die de vissers be schermt. Vastgelegd moet worden hoe lang ze op zee blijven, hoe vaak ze aan land mogen. Dat soort dingen, want dat bestond allemaal niet. Nu gaat het nog om de naleving van de wetten en dat valt niet mee. Ook de minister staat tegenover een machtige industrie." Een vraag blijft. Waarom benoemt ze niet de bedrijven, de supermarkten die Thaise 'slavenvis' verkopen. Het zou ons, consumenten, een middel ge ven om de daders te treffen. Patima glimlacht. Ze kent de boosdoeners maar de lijst is lang. Te lang zelfs. ,,Daarom doen we het anders. We gaan voor een positieve strategie. Straks prijzen we de bedrijven die zich wél aan de regels houden." In het verleden durfden de vissers niet te praten. Nu wel. We sporen ze op en maken helden van ze Patima. Dat veranderde toen zij voor zichzelf een missie ontdekte op een moment dat haar eigen leven voorbij leek. Op haar 20ste kreeg ze kanker. Ze was ten dode opgeschreven, maar ze overleefde. Ze adopteerde een kind en op een dag hoorde ze het verhaal van een visser over het verzwegen kwaad in de machtige Thaise visindustrie. 300.000 mensen werken voor de op twee na grootste visexport ter wereld. Maar een deel van het grote geld stinkt en wordt verdiend dankzij slavenar beid. Met haar kleine organisatie LPN voert Patima al jarenlang strijd. In het begin wilde niemand naar haar luiste ren. ,,De vissers durfden ook niet te spreken. Ze waren bang. Er waren dreigementen. Ik ben zelf ook geïnti mideerd door mensen van beveili gingsbedrijven en door kapiteins. Een tje heeft zijn pistool getrokken toen we vissersslaven wilden bevrijden. Op zeker moment geloofde ik er niet meer in. Ik werd depressief." Redding Inmiddels heeft ze niet alleen de mis standen aan de kaak gesteld en is er een documantaire gemaakt over haar werk; ze heeft ook bijna drieduizend mensen gered. Trots toont ze haar lijstje: 1818 Thai, 1000 Birmezen, 100 Cambodjanen en 50 Latianen. Alle maal jongens en mannen met een ver haal als Tun Lin. Soms werd dat extra dramatisch als een opgespoorde visser een nieuw leven was begonnen op een Indonesisch eiland. Dramatisch zijn de beelden als Patima aanklopt bij een In donesisch gezin waarvan de Birmese vader ooit in Thailand was ontvoerd. Hij schaamt zich voor wat hem is overkomen, maar gaat mee met Pa tima en belooft zijn vrouw en kinde ren terug te komen. Heeft hij dat ge daan? ,,Ja", zegt Patima. ,,Dit soort gevallen van een nieuw leven zijn dinsdag 16 april 2019 GO sundance Story Ol Slavorv VI Spa... A Beelden uit de documentaire Ghostfleet over het werk van Patima. FOTO'S SUNDANCE slaven van de visindustrie Op visproducten zijn diverse logo's te zien. Zo is er dolfijnvrien- delijk gevangen tonijn en zijn er di verse ecologische keurmerken om te voorkomen dat de zee wordt geplun derd. Patima denkt aan een logo waarbij de consument weet dat zijn vis niet is verkregen door slavenarbeid. Ze zoekt nog naar ideeën en is af hankelijk van vrij willigers. Ontwerpen voor een logo kunnen worden opge stuurd naar: bob.van.huet@ persgroep.net A Patima: ,,We gaan voor een positieve strategie.'' FOTO GETTY IMAGES -Patima Tungpuchayakul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9