8 NIEUWS IND stuurt moordenaar terug THAISE VISSERIJ MISSTANDEN Patima is een hedendaagse heldin. Ze stelt de slavernij aan de kaak die in de Thaise visindustrie nog welig tiert en wist bijna drieduizend mensen te redden uit de klauwen van de vismaffia. De mensenrechtenstrijd- ster was onlangs in Nederland voor een documentaire. GRONINGEN De Immigratie- en Naturali satie Dienst (IND) mag de moordenaar van de 96-jarige Amsterdamse 'oma Toni' te rugsturen naar zijn geboorte land Irak. De 29-jarige Vino H. verblijft in een tbs-kliniek. De IND heeft terecht zijn ver blijfsvergunning ingetrokken, bepaalde de rechtbank in Groningen gisteren. Ook mocht de IND hem een in- reisverbod van tien jaar op leggen. H. stapte eind januari naar de bestuursrechter, om dat hij zijn uitzetting wil voorkomen. H. werd in 2016 door het gerechtshof veroor- deeld voor moord, maar kreeg vanwege volledige ontoereke ningsvatbaarheid alleen tbs met dwangverpleging opge legd. Wanneer de IND hem uitzet, is nog niet bekend. Over individuele gevallen geeft de dienst geen informa tie. Het slachtoffer werd in de Amsterdamse wijk De Pijp meermalen door H. gestoken. De vrouw liep achter haar rol- lator en was onderweg naar huis. Ze overleed drie weken later aan haar verwondingen. H. verklaarde dat hij de vrouw had aangevallen uit wraak op zijn gewelddadige vader. We kunnen niet toestaan dat ons huis wordt gebruikt voor spionage Ecuador over de spionage- pogingen van Julian Assange vanuit de ambassade. FVD en Denk bij EU-verkiezingen Forum voor Democratie (FVD) en Denk doen mee aan de verkiezingen voor het Eu ropees Parlement. Ze voldoen aan alle voorwaarden, stelt de Kiesraad. Zestien partijen doen mee. Naast FVD en Denk zijn dat D66, CDA, PVV, VVD, SP, PvdA, Chris- tenUnie-SGP, GroenLinks, de Partij voor de Dieren, 50Plus, Jezus Leeft, De Groenen, van- deRegio Piratenpartij en Volt Nederland. Disneyland weert rietjes Het pretpark Dis neyland Parijs doet plastic rietjes nu al in de ban. Vanaf donderdag komen daar biologisch af breekbare exem plaren van papier voor in de plaats. Het populaire the mapark, dat jaar lijks zo'n 15 miljoen bezoekers trekt, produceerde vorig jaar 19 ton afval. Disneyland Parijs recyclet al papier, glas en andere materialen. 'Eerste top Kim-Poetin' De Noord-Kore- aanse dictator Kim Jong-un en de Russische presi dent Vladimir Poe- tin ontmoeten elkaar waarschijn lijk volgende week voor het eerst op een gezamenlijke top. Peuter in put stierf al snel De Spaanse peu ter Julen overleed kort nadat hij in ja nuari in een boor put was gevallen. Hij stierf al na en kele minuten, stel len forensische artsen in hun slot conclusie. Ze slui ten uit dat red dingswerkers met pikhouwelen me deverantwoordelijk kunnen zijn voor de dood van het jongetje. Dat was eerder wel geop perd. Hij dacht een avondje te gaan stappen in Bangkok. Een meisje bood hem een drankje aan. In een film volgt nu zo'n scène waarin alles gaat draaien. Meestal geen goed teken. Ook niet voor Tun Lin (toen 14 jaar oud). Toen hij wakker werd, schommelde zijn bed. Niet om dat hij nog dronken was, maar omdat hij zich op volle zee bevond. Gevangen op een vissersschip. Het duurde even voordat Tun Lin uit Burma zich reali seerde wat er was gebeurd. Ze hadden hem bedwelmd, ontvoerd en onder tussen was hij ook verkocht. Tun Lin was eigendom geworden van een kapi tein en werd gedwongen veertien jaar als slaaf te werken op een fabrieks- schip dat zelden afmeerde. Zonder Patima Tungpuchayakul (44) zouden we nooit meer wat van Tun Lin hebben gehoord. Maar de kleine Thaise wist hem, en inmiddels bijna drieduizend lotgenoten uit Burma, Cambodja, Laos en Thailand op te sporen en ze ook weer in contact te brengen met hun familie. Een exoti sche versie van Spoorloos, maar dan met tegenwerking van criminelen en corrupte ambtenaren. De dappere Thaise was onlangs in Nederland waar de over haar werk gemaakte documen taire Ghost Fleet de publieksprijs won tijdens het Movies that Matter Festival in Den Haag. Ellende Slavernij anno 2019. Het bestaat. Vooral op zee en op een schaal van mensenel lende die we ons nauwelijks kunnen voorstellen. Jongens worden grijze mannen aan boord, waar ze soms twintig jaar moeten werken. Zelden of nooit komen ze terug aan land. Tenzij ze ledematen zijn kwijtgeraakt bij be drijfsongevallen, of ontsnapten. In het laatste geval krijgen ze een maffia van kapiteins, mensenhandelaren en cri minelen achter zich aan die miljoenen verdient aan illegale handel in mensen en vis. ,,Het begint ermee dat de vis sersvloten onvoldoende mensen vin den", vertelt Patima. Twintig jaar geleden waren er nog wel vissers. De meeste boten visten in de wateren rond Thailand en na de vangst keerden ze huiswaarts. Maar die eens zo rijke visgronden van de Golf van Thailand zijn inmiddels zo geplunderd dat de kapiteins steeds verder weg op de scholen jagen. „Vroe ger visten ze rond Indonesië, maar dat mag niet meer. Nu gaan de Thaise bo ten naar de kusten van India, Somalië, Madagaskar. Vissers willen geen jaar op zee blijven. Daarom worden be manningen gevormd door slaven." Slaven die door hun familie vaak dood werden gewaand, want decennia kwam er geen nieuws van hen. Als ze Vissers willen geen jaar op zee blijven. Daarom worden bemanningen gevormd door slaven het zware werk niet meer aankonden, werden de slaven gedumpt op een In donesisch eilandje met het dringende advies daar te blijven en niemand te informeren over hun verblijfplaats. De mensenhandel houdt niet van getui gen. Anderen die ontsnapten, moesten zich verstoppen. Op de eilanden lieten politiemensen zich gemakkelijk om kopen door visserijbaronnen. Geen haan die nog naar ze kraaide, vertelt dinsdag 16 april 2019 President Moreno van DEN HAAG WALLENGEBODEN Op de Amsterdamse Wallen worden na jaren van vrijheid, blijheid de teugels wat strakker aangetrokken. De sekswer- kers achter de ramen filmen of fotograferen, is verboden, evenals het gebruik van alcohol. foto maarten brante PARIJS SEOUL/MOSKOU MADRID GO Patima redt de Bob van Huët -Patima Tungpuchayakul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8