Brandbrief: sneller verbod op asbestdaken 7 HUISWERK PLEZIER De eindtoets bezorgt sommige groep 8'ers slapeloze nachten. Daarom gaf meester Erik zijn leerlingen bijzonder huiswerk mee: kijk je favoriete serie en eet een ijsje. De 27 groep 8'ers van IKC Het Sterrenpalet in Ei bergen konden hun ogen niet geloven toen ze hun huiswerk vorige week kregen. Een briefje met alleen maar leuke dingen die ze na school tijd moesten doen: rust lekker uit, doe leuke dingen met je vrienden, maak een grap voor je familie. ,,Dit zou ik wel vaker willen", merkt Tibbe droogjes op. Meester Erik Wolterink (29) geeft zijn leerlingen voor het vierde jaar op rij 'leuk' huiswerk mee in de week voor de eindtoets. ,,Er ligt toch best wat druk op die Cito. Ik wil de kinde ren vooral laten ontspannen'', ver klaart hij. En dus hadden de scholie ren afgelopen week een sterk wapen in handen om hun ouders te over bluffen: ,,Mam, de tv mag echt nog niet uit. Kijk, ik moet mijn huiswerk doen.'' Meester Erik kauwde het zijn leerlingen vorige week lachend voor. Want ook al hebben de groep 8'ers hun schooladvies al lang op zak en staan ze allemaal ingeschreven op een middelbare school, sommige vinden die eindtoets nog steeds su- perspannend. ,,Er zijn erbij die een hogere score willen halen, zodat ze alsnog een hoger advies krijgen'', legt meester Erik uit. Sinds het advies van de groep 8- leerkracht leidend is, kan een goede score op de eindtoets alleen nog hel pen om een hoger niveau te halen. Scoort een leerling slecht op de eind toets, dan heeft dat geen consequen ties. Wolterink: ,,Ik zeg ook tegen Er ligt toch best wat druk op die Cito. Ik wil de kinderen vooral laten ontspannen mijn leerlingen: doe je stinkende best, meer kun je niet doen. Het kan zijn dat dit jouw moment niet is, maar wij hebben jou acht jaar lang gezien en weten beter." En dus schrijft deze meester onder aan zijn huiswerkbriefje: 'Onthoud. Meester Erik mag zich druk maken, niet jij. Je bent top en ik ben nu al ontzettend trots op je!' De boodschap lijkt aan te komen bij de leerlingen van IKC Het Ster renpalet. Van de meeste leerlingen heeft hij inmiddels gehoord dat ze er serieus mee bezig zijn om zo veel mogelijk punten af te vinken. De scholieren hebben al een eind ge fietst, buiten gespeeld, zijn samen met vrienden naar de kermis ge weest. En een favoriet: ze hebben lek ker gesnoept en ijs gegeten. Overi gens moesten ze wel, want de op dracht was niet niet geheel vrijblij vend. De groep 8'ers moeten hun briefje vandaag inleveren. ,,Het is huiswerk hè", zegt Wolterink. Meester Erik kwam een jaar of vier TOETS geleden op het idee door een andere leraar die hierover berichtte op Face- book. Wel heeft hij er zijn eigen sausje over gegooid. ,,Ik vind het leuk als ze een spel doen met hun familie. En 'ga naar buiten en geniet van het weer' heb ik toegevoegd. Dan zitten ze tenminste niet de hele tijd in de zenuwen over die toets.'' Al geeft Wolterink toe: er zitten ook best wat koele kikkers in zijn klas die zich niet zo druk maken. Zo ook Thomas. Nee, zin heeft hij niet in de eindtoets. Maar het moet nu een maal. ,,Ik voel me er rustig onder. We zijn goed voorbereid. En ik heb de laatste week wel iets rustiger aan ge daan door het huiswerk van meester Erik", vertelt hij. Al heeft hij nog niet het hele lijstje afgewerkt. ,,Ik moet ei genlijk nog een grap voor mijn fami lie verzinnen.'' Deze oproep staat in een brandbrief van een groep gedeputeerden, wet houders en belangenorganisaties zoals Bouwend Nederland. De Tweede Kamer nam afgelopen ok tober al het voorstel aan voor een verbod van asbest op daken met in gang van 2025. Het plan zit nu in de pijplijn bij de Senaat. Het voorstel moet daar snel worden behandeld, vinden de briefschrijvers. ,,Naarmate het verbod later (of helemaal niet) wordt ingesteld, blijft de hoeveelheid vrijkomende vezels in de leefomgeving toene men'', zeggen de initiatiefnemers. En dat is gevaarlijk; het inademen van asbestvezels kan longkanker, longvlieskanker, buikvlieskanker of stoflongen veroorzaken. Een ander probleem: de huidige onduidelijkheid over het verbod remt de aanpak van asbestdaken op dit ogenblik af, menen de initiatief nemers. Twijfelende eigenaren wachten nu af en marktpartijen aarzelen met investeringen. Bedrij ven en overheden die de asbestda- ken al actief willen aanpakken, zit ten op hun handen. Bestuurders en belangenclubs willen dat er snel een definitief fonds wordt opengesteld, zodat ei genaren hun dakvervanging kun nen financieren. De klus is prijzig en kan oplopen tot ruim 20.000 euro per dak. Een subsidiepot met daarin 75 miljoen euro voor asbest sanering, is inmiddels uitgeput. Peperduur Critici willen juist dat de ban op as bestdaken - die peperduur kan uit pakken voor particulieren omdat zij de belastingvoordelen voor on dernemers niet hebben - in de prullenmand gaat. De Rotterdamse politiek vraagt de Eerste Kamer niet in te stemmen met het voorstel. Als de senaat dit wel doet, moeten dui zenden woningeigenaren in de stad hun dak asbestvrij maken. Ook voor Vereniging Eigen Huis is het huidige wetsvoorstel 'onac ceptabel'. ,,Huiseigenaren krijgen geen hulp, kunnen de sanering en vervanging van het dak niet betalen en worden aan hun lot overgelaten. De meest gehoorde problemen gaan over het gebrek aan kennis en organisatie bij overheid en ge meenten en het gebrek aan ade quate financiering." Een woordvoerder laat weten dat de Eerste Kamer 'ernaar streeft' het voorstel voor een verbod op asbest- daken te behandelen voordat de nieuwe senaat in juni aantreedt. dinsdag 16 april 2019 GO Ontspannen richting Cito Ellen van Gaalen Eibergen —Meester Erik Wolterink Ruim 178.000 groep 8-leerlingen in het basisonder wijs storten zich deze week op de eindtoets. Inmid dels zijn er vijf ver schillende toetsen die de basisscho len gebruiken. Min der dan de helft van de leerlingen maakt de Centrale Eindtoets, de voor malige Cito. De IEP en Route 8 zijn twee alternatieve toetsen die hard groeien. Het ruimen van asbestdaken is een duur klusje. foto pim mul De Eerste Kamer moet haast maken met een kabinetsvoor stel om daken met asbest na 2024 in Nederland te verbieden. Eigenaren, bedrijven en overhe den mogen niet veel langer in onzekerheid zitten. En uitstel is ook slecht voor het milieu. Edwin van der Aa Den Haag Groep 8 van IKC het Sterrenpalet voldoet graag aan de opdrachten op het huiswerkbriefje van meester Erik. foto eric brinkhorst •utüANü^ ASBEST - GEEN IuluAN^-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7