'De orgelpijpen van tin smelten waar je bij staat' II Stalen draden hielden losse stenen bij elkaar Uil 5 De brand brak rond 19.00 uur uit in het middenschip, waar renovatie werkzaamheden plaatshadden. Het vuur greep daarna razendsnel om zich heen in de vroeggotische kathe draal. In korte tijd stond de ranke vie ringtoren op het middenschip in lichterlaaie. Die stortte even later in. Het vuur sloeg daarna over naar een van de twee karakteristieke stompe torens. Volgens de woordvoerder van de kathedraal stond het volledige dak in brand. ,,Er blijft niets meer van over'', zegt hij tegen het Franse dag blad Le Parisien. ,,We moeten hopen dat het gewelf, dat de kathedraal be schermt, niet zal instorten.'' Philippe Villeneuve, de architect en werfleider van de renovatiewer ken, is in shock. ,,Het is een cata strofe. Ik moet erom huilen. Ik kan me geen ergere ramp voorstellen.'' Hij beklemtoont dat er geen arbei ders aanwezig waren op het ogenblik dat de brand uitbrak. Rookwolken President Macron lastte direct een geplande tv-toespraak af en haastte zich naar de rampplek. De brand zorgde voor enorme rookwolken bo ven de stad. Veel inwoners gingen kijken. De politie riep mensen op het gebied te mijden en de brandweer de ruimte te geven. Parijs mobiliseerde vierhonderd brandweermannen. Volgens een woordvoerder konden er geen blusvliegtuigen worden in gezet, omdat anders het gebouw zou kunnen instorten. De kathedraal op ïle de la Cité, in hartje Parijs, is met jaarlijks twaalf miljoen bezoekers een van de groot ste toeristische trekpleisters van de Franse hoofdstad. Maurice de Sully, de toenmalige bisschop van Parijs, ontwierp de kerk. De eerste steen werd in 1163 gelegd. In 1845 werd een grote restauratie uitgevoerd. De kerk bestaat uit vijf 'schepen'. Uniek zijn de gebrandschilderde ra men en de twee karakteristieke stompe torens. Er worden ook drie relikwieën van Christus bewaard: de doornenkroon, een stuk uit het kruis en een van de nagels waarmee Chris tus gekruisigd zou zijn. Het is een catastrofe. Ik moet huilen. Ik kan me geen ergere ramp voorstellen Jos Koldeweij, hoogleraar kunstge schiedenis van de Radboud Univer siteit Nijmegen, vreest het ergste voor de kerk. ,,Het is een nationaal symbool van Frankrijk'', zegt Kolde weij. ,,De hele 12de-eeuwse dakcon structie met zware, eikenhouten bal ken is verloren. Dat is ongekend. De kans dat de middentoren dwars door de gewelven heen is gestort, is erg groot. Dat is helemaal een drama.'' De kans is groot dat daarbij ook het deel aan de oostkant is verwoest, zegt Koldeweij. ,,Het koor aan de oostkant is het meest heilige deel van de kerk. Je mag hopen dat ze op tijd een aantal dingen hebben kunnen weghalen.'' Aan de westgevel zit een bijzonder orgel met 7000 pijpen. Dat is waar schijnlijk ook verloren: ,,De hitte is gigantisch. De orgelpijpen zijn van tin, dus die smelten waar je bij staat. Het beeldhouwwerk, reliëfs, glas in lood. Dat is allemaal verloren als het gewelf instort.'' PARIJS De restauratie van de No tre Dame was al lang een probleem. Dat de kerk in verval was geraakt was bekend. Wie het monument van dichtbij bekeek, kon dat duide lijk vaststellen. Hier en daar hielden stalen dra den de stenen bij elkaar, of ontbrak er een beeldje. Enkele ornamenten werden zelfs weggehaald, uit schrik dat ze plots naar beneden zouden vallen. De Franse staat, die eigenaar van het gebouw is, ging aan het eind van 2017 op zoek naar geldschieters. Ze kon de noodzakelijke restaura tie, waarvoor minstens 150 miljoen euro nodig was, niet alleen betalen. Daarom sloot de overheid een over- eenkomst met de stichting Vrien den van de Notre-Dame. Als die elk jaar 2 miljoen euro aan giften kon den aantrekken, zou de staat zijn jaarlijkse bijdrage verdubbelen om zo de restauratie sneller te kunnen uitvoeren. Toeristen Na de terreuraanslagen in Parijs van 13 november 2015 zakte het aantal toeristen dat de kathedraal bezocht sterk. In 2015 bezochten 13,6 miljoen mensen de Notre-Dame. Een jaar eerder waren dat er nog meer dan 14 miljoen. De laatste jaren stegen de bezoe kersaantallen opnieuw. Notre-Dame-kathedraal in Parijs dinsdag 16 april 2019 De Notre-Dame, een van de be langrijkste iconen van Parijs, is gisteravond door een enorme brand verwoest. Lijdzaam zagen Parijzenaars toe hoe de 12de- eeuwse kathedraal in lichterlaaie stond en deels instortte. De we reld keek machteloos toe en huilde mee met de Fransen. Tonny van der Mee Parijs -Philippe Villeneuve, architect Parijs iANKRIJK Totale oppervlakte: 5500 m2 koor transept Torens 69m Jmidden- schip I I hoofdingang O Portedu Porte de la Vierge 3 Porte Sainte-Anne BRON: AFP/NOTREDAME agade 45 m 1163-1250 Bouw koor, schip, fagade en torens 1250-1345 Verbreding van transeptarmen, bouw koorkapellen, bouw luchtbogen 2013 Vervanging oude klokken uit 1856 door: Acht kleine klokken in noordelijke toren Grote Mariaklok* in zuidelijke toren Gegoten door Nederlandse klokkengieterij Eijsbouts in Asten 30.000 bezoekers per dag 13 miljoen per jaar) 5 diensten per dag (2000 per jaar) Torenspits 96m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5