Zó élder zoeng dat vintje 10 ZEELAND Expositie over 'vergeten' Zeeuwse schildermeester Streektaal Roem is vergankelijk. Tot pakweg 1650 was de Middelburgse schilder Francois Ryckhals een gewilde meester. Daarna raakte hij snel in de vergetelheid. Er waren zo veel andere grootheden die zich op de voorgrond drongen: Rembrandt, Vermeer, Ruisdael, Jan Steen. In de eeuwen daarna had niemand het meer over de Zeeuwse meester Ryckhals. Tot in de 20ste eeuw. Nu is er in het Stadhuismuseum van Zierikzee een grote overzichtsten toonstelling aan hem gewijd, waar achttien schilderijen en twee teke ningen van hem te zien zijn. Ter ge legenheid daarvan schreef kunst historicus Fred G. Meijer een bege leidende publicatie: 'Francois Ryckhals, een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw'. Frans Hals Ryckhals had een gelukje met het signeren van zijn schilderijen. Hij kortte zijn naam af tot wat met een beetje goede wil gelezen kon wor den als FHals. Zo kwam het dat een groot aantal van zijn werken werd toegeschreven aan Frans Hals de Jonge (1618-1669), zoon van de be roemde portrettist en genreschilder Frans Hals. De naam Hals stond in hoog aanzien, dus werd er voor zichtig mee omgesprongen. De kans op overschilderen van de sig natuur - wat gebeurde om de prijs op te drijven - was daardoor kleiner. Kunsthistoricus Abraham Bre- dius (1855-1946) ontdekte ruim een eeuw geleden dat de Zeeuwse meester Ryckhals achter de signa tuur FHals schuil ging. In de loop van de 20ste eeuw kwam er steeds meer werk van hem boven water. In zijn korte actieve periode - van 1630 tot 1645 - was hij uiterst productief. Met een gemiddelde van minstens tien schilderijen per jaar wordt zijn oeuvre op minstens honderdvijftig werken geschat. Met daarnaast nog enkele tientallen tekeningen. Veel is er niet over de schilder be kend. Hij stamt uit een van oor sprong Antwerpse familie, zijn grootvader Franchoys Ryckhals werd in 1589 in Middelburg inge schreven. Francois werd in 1609 ge doopt, stond in 1634 in Dordrecht als schilder geregistreerd, kwam te rug naar Middelburg, ging in 1642 in ondertrouw met de Thoolse bur gemeestersdochter Johanna Ver- muyden en werd in 1647 in de Koorkerk in Middelburg begraven. Hij woonde op de Dam in de Zeeuwse hoofdstad, in het pand 'den Ingelschen Crayer'. Dichter Joop Buma richtte in dat pand van 1989 tot 1993 een bescheiden Ryck- halsmuseum in. Wie het werk in Zierikzee gaat bekijken, zal zien dat de kunstenaar een sterke voorkeur voor bruintin ten had. Hij schilderde veel romme lige boereninterieurs en stallen, soms met mensen en dieren, vaak ook als stillevens waarop alle aan dacht gaat naar vaatwerk, groenten en balken. Zijn techniek was simpel en snel, hij schilderde met lichte verf op een donkere ondergrond in niet al te veel lagen zodat het werk snel droogde. Het Zeeuws Museum stelde voor de expositie één van zijn grote landschappen beschikbaar: Jacob hoedt de kudde van Laban. Vanaf 1640 legde hij zich toe op 'rijke stillevens'. In 1641 werden vis sen daarin vaste elementen. De uit Brussel overgekomen Kabeljauw en kreeft op het strand (1643) is één van de spectaculairste stukken. Da gaot 'ierten nog 'n zootje worren," zegt 'n mannetje mee 'n rooi petje op z'n 'óófd," binst a tie nao die bouwput wiest. Ik knik ken, mao zeggen dat het best goed ge regeld is. Vooral mee 't verkeer. Me staon op den uutkiektoren bie de sluzen in Terneuzen. ,,Ik komme 'ierten ielke weeke," gaot ie vèder en dan maok 'k wat foto's. Altied schóóne om dat laoter nog 's te bekieken." Ik knikken weer 's en maok ook 'n paor foto's. ,,Jao, gaot ie vèder, dao kommen d'r vele 'óór, die dat doene." Noe moen 'k zeggen dan 'k zukke wèrken ook altied interessant vinnen. Toen ik vroeger nao Terneuzen reej, nao de middelbaore schole, in de jao- ren zestig, wieren die twêê andere sluzen angeleid. Da zag 'k ielke dag de veranderiengen. Dan most je langs 'iere, dan wee langst daore om in de stad te kommen. En noe is dat eigen lijk ook zó 't geval. Ik dienk nog wel 's: Langst daore fietsten wudder toen de polder in en noe is 't waorachtig alle- mao waoter. 'Oe is 't mooglijk. En mee die gedachten staon noe op dien uut- kiektoren. Komt 'r een moeder mee twee kinders nao boven geklommen. 'n Jongetjes van 'n jaor of vuuve en 'n iets joenger zusje. En dat vintje mao vraogen en moeder wist alles te ver tellen. ,,Kijk, daar komt volgend jaar de sluis. Die is groter dan die andere zeesluis. Ja, die waar nu die witte boot in ligt. Die gaat straks naar zee." De man mee z'n róói petje begon z'n ei- hen d'r mee te bemoeien en verdude- lijkte voo dat vintje waorom de sluzen open en dichte mosten. In dialect, maar dat mannetje snappende maor al te goed. ,,Mijn opa praat net als u me neer." En toen even laoter de witte bóót een zwarte plume uutbraokende, begon jongetje zachtjes te ziengen: Neem me mee, neem me mee Schóne om nao te luusteren. Zó élder zoeng dat vintje. Onwillekeurig most ik dienken toen ook nog zó'n gastje was en d'r in de zomer ielke dinsdagaovund 'n paor mannen uut ons dorp op d'n uutkiek- toren stonden. Die toren was vlak bie 't voetbalveld en dao wier in de zeu- mer altijd gevoetbald. As kind stoeng je dan dao te kieken en spelende je wat in de goskanten. Op 'n kêêr most ik mee de toren op en zag 'k durp van van boven. Mee studie stoeng 'k nao 't voetballen te kieken. Wat 'n uutzicht en wat 'n schóóne kleuren groen toen in de polder. Toen 'k saomen mee 't róóje petje de trappen afliep, vertellende die nog wat. Was t'r vorige weeke 'n man bie 't busstation uutgestapt. Toen die dat bord zag mee daorop de woorden Nieuwe Sluis, zei tegen de chaffeur: ,,Daar heeft mijn vader vroeger een paar weken vast gezeten." Die zal dan vast zeker nie gezongen 'èn toen ze 'm kwaomen ophalen: Neem me mee, neem me mee. dinsdag 16 april 2019 Handtekening redde Ryckhals We hebben kunstschilder Fran cois Ryckhals omarmd als Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw. Het Stadhuismuseum in Zierikzee laat zien waarom. Jan van Damme Zierikzee Francois Ryckhals, Kabeljauw en kreeft op het strand(1643). FOTO MUSÉE D'IXELLES BRUSSEL M Francois Ryckhals Plundering van een boereninterieur. FOTO PARTICULIERE VERZAMELING ZWEDEN Expositie: Franchoys Ryckhals, een Zeeuwse meester uit de Gou den Eeuw - Stadhuismuseum Zie rikzee, tot en met 29 maart 2020. Fred G. Meijer: Franchoys Ryck- hals, een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw - WBOOKS, 112 pa gina's, 14,95 euro. Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42