NIEUWS 3 Broers komen na jaar voorarrest in Tsjechië voor rechter na mishandeling De broers Armin en Arash N. gingen gisteren in de rechtbank in Praag diep door het stof. De ober die zij bijna dood sloegen, bieden ze hun excuses aan. Geboeid en omringd door stevige agenten, worden de broers Armin en Arash aan het begin van de eer ste dag van hun rechtszaak door een haag van fotografen en came ramannen naar de rechtszaal ge leid. De verdachten vol in beeld nemen mag, hier in de rechtbank in Praag. Daar loop je dan, met je handen geboeid en die weer geke tend aan een riem om je middel. De broers zien er netjes uit, iets slanker dan de doorgedraaide kleerkasten die op 21 april 2018 ober Miroslav ('Mirek') Vitek het licht letterlijk uit de ogen sloegen. Het schokkende filmpje van de beveiligingscamera's kent ieder een: de knokpartij bij restaurant Polpo tussen de vriendengroep van Armin en Arash en de obers van het Italiaanse restaurant. Mi- rek die valt en de broers die onge nadig op hem inslaan. Als de mannen zitten, moet het kordon fotografen weg. Eerst wordt Arash verhoord. 32 jaar is hij. Heeft een vriendin. En een klein strafblad wegens geweld uit 2005, 'omdat hij toen zijn vriendin moest beschermen'. Zijn internet- bedrijfje is failliet door het al een jaar durende voorarrest. Toen hij de video zag, schop pend in de rug van de ober, 'leek ik wel een robot', verklaart Arash. De video maakt beide mannen kans loos in deze rechtszaak. Ontken nen heeft geen zin. Arash vertelt hoe ze voor een vrijgezellenfeest in Praag waren. Dat ze 's ochtends al waren begonnen met drinken, Italiaans wilden eten en naar Polpo gingen. Twee mannen uit de groep van zeven ploften neer aan een blijkbaar gereserveerde tafel. Discussie Er ontstond een discussie met een man die de manager bleek te zijn, hoorde Arash. Hij gaat kijken en wil even later met de groep al weg lopen als de manager van het hotel zijn vriend Ali een duw geeft. ,,Daarop gaf ik die manager een duw terug", zegt Arash. Op de vi deo is dat een schop met zijn lin kerbeen. En daarna? „Ineens vecht iedereen." Arash herinnert zich dat hij 'iemand' in zijn rug schopte. Dat blijkt dan de ober. Hij weet het niet meer precies. Na hem vertelt Armin (29 jaar, vrijgezel, geen strafblad, sportin- structeur) ongeveer hetzelfde. De broers proberen eerlijk te zijn. Ze zijn niet zuinig met excuses. Ze willen zelfs in voorlopige hechte nis blijven om de zaak te bespoe digen. Maar ook Armin weet 'niet alles meer' als de tien harde klap pen die hij uitdeelde ter sprake ko men. ,,Ik dacht dat het er drie of vier waren." Waarom die keiharde klappen op een liggende man? Vraagt de rechter, via de Engelstalige tolk. Armin zegt dat hij vond dat zijn vrienden werden aangevallen. Dat hij bang was dat de ober zou op staan en doorgaan met de aanval. En dat hij daarom sloeg. Hij had veel gedronken, zegt hij. Een halve liter wodka en 'vier bier of zo'. ,,En normaal drink ik niet." Na de knokpartij slaat de vrien dengroep op de vlucht. ,,Er riepen mensen dat ze ons wel zouden vinden", vertellen Arash en Ar- min. Eenmaal in het hotel zakt de adrenaline. De groep voelt zich niet veilig meer in Praag en gaat naar Berlijn. De ernst van wat ze hebben aangericht is dan nog niet doorgedrongen. Zeggen ze. Twee dagen later komen ze te rug naar Praag om vandaar weer naar Nederland te vliegen. En dan worden ze gepakt. ,,Als we hadden Ik weet niet alles meer. Ik dacht dat het drie of vier klappen waren Ik gaf de manager een duw terug. En ineens vecht iedereen geweten dat we gezocht werden en dat het zo ernstig was met de ober, waren we niet teruggeko men." Naar Berlijn gaan was dus geen vlucht, wil Armin maar zeg gen. Beide broers wordt poging moord ten laste gelegd. Dat kan achttien jaar cel opleveren. Als de video in de rechtszaal wordt beke ken, haast Armins advocaat zich met laptop naar de rechter om aan te wijzen dat de ober valt vóórdat Armin en Arash hem slaan. En die val kan ook voor een deel al die verwondingen hebben veroor zaakt. Deskundigen moeten zich daar nog over buigen. Vandaar dat de rechtszaak niet deze week wordt afgerond. Dan komt Mirek zelf. De ober neemt plaats 3 meter van Armin en Arash. Hij beschrijft zijn fy sieke en psychische lijdensweg, heeft net wéér een operatie onder gaan en werkt nog steeds niet. 100.000 euro schade claimt hij. Arash en Armin boden eerder al 7000 euro, 'omdat ze niet meer hebben'. Ze beloven alles te doen om de ober financieel bij te staan. Oog in oog met de ober maken ze dan weer excuses. Mirek knikt wat ongemakkelijk en mompelt 'oké'. Vandaag volgt dag twee van de rechtszaak, met getuigen, vecht sportdeskundigen én de manager van restaurant Polpo, die het ge vecht zou zijn begonnen. dinsdag 16 april 2019 Armin N. in afwachting van de rechtszaak tegen hem en zijn broer. Geboeid en vol spijt staat duo oog in oog met Praagse ober Victor Schildkamp Praag -Verdachte Armin N. -Verdachte Arash N.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3