Laatste poging tij te keren voor de pulsvisserij Cultuurman Jack van Aspert (65) overleden Weer eis 3,5 jaar voor schietpartij 4 ICD CONTROLE KAN VOORTAAN BIJ ZORGSAAM Peter van Dalen (ChristenUnie- SGP) zal namens veertig parle mentsleden, onder wie bijna alle Nederlandse, een aparte stem ming vragen over het onderdeel pulsvissen. ,,Dit is de laatste slag in het Europees Parlement voor het behoud van de puls. Het nu voorliggende pakket Technische Maatregelen Visserij wil een to taalverbod op de pulsvisserij per i juli 2021", aldus Van Dalen. Voor de meeste Nederlandse pulsvissers, ook die in Zeeland, dreigt dat ze op korte termijn hun pulsnetten moeten inruilen voor de ouderwetse boomkorren. Dit vissen met sleepkettingen over de zeebodem vreet veel meer energie en jaagt daardoor de vissers op ho gere brandstofkosten. Totale ban Van Dalen en zijn medestanders willen het parlement vragen terug te komen op een besluit van ja nuari 2018. Toen veegde het parle ment het plan van de Europese commissaris voor visserij om de puls definitief toe te staan van ta fel. Een ruime meerderheid van het Europees Parlement stemde voor een totale ban op elektrisch vissen. Met uitzondering van de Partij voor de Dieren keerden zich alle Nederlandse Europarle mentsleden tegen het verbod, maar dat mocht niet baten. Visser Job Schot uit Tholen, voorzitter van de actiegroep EMK, is vandaag ook in Straatsburg. Hij is zelf geen pulsvisser, maar wil zijn collega's en de Nederlandse Europarlementariërs steunen. ,,De pulsvissers houden zich aan de laatste strohalm vast." Dramatisch Maar niet alleen de pulsvisserij wordt bedreigd, zegt Schot. De nieuwe verordening is volgens hem voor de hele visserij 'drama tisch'. ,,Er ligt een heel dossier met nieuwe technische maatregelen. Als we dit op onze kop krijgen, ziet het er donker uit." Schot noemt in dat verband onder meer de verdere verscherping van de aanlandplicht, het installeren van camera's aan boord om naleving te kunnen controleren en het ver bieden van alle sleeptechnieken in de buurt van koralen." Deze regel kan de Noordzeevis sers parten gaan spelen als de plannen doorgaan om kunstma tige riffen bij windmolenparken aan te leggen. ,,Hiermee teken je je eigen doodvonnis. Alle Nederlan ders vissen met sleepnetten." Nadat het Europees Parlement over de verordening heeft ge stemd, moet de raad van minis ters de nieuwe afspraken bekrach tigen. Schot wordt vandaag verge zeld van vele tientallen vissers en hun sympathisanten die in Straatsburg aandacht vragen voor hun belangen. r~ MIDDELBURG In zijn woon plaats Middelburg is Jack van As- pert zondag na een kort ziekbed overleden. Hij is 65 jaar geworden. Van Aspert was tot 2013 beleids medewerker cultuur bij de pro vincie Zeeland. In die hoedanig heid speelde hij een belangrijke rol bij de totstandkoming van het Zeeuwse cultuurbeleid. In het kader van de groot scheepse reorganisatie bij de pro vincie nam hij in 2013 na ruim 32 jaar afscheid. Daarna bleef hij als zelfstandige actief op cultuurge bied. Eind 2014 werd hij voorzitter van het Internationaal Jazzfestival Middelburg. In die hoedanigheid bracht hij in 2015 de samenvoeging met Scheldejazz in Terneuzen tot stand, wat leidde tot de oprichting van ZeelandJazz. Dat festival wordt sindsdien zowel in Terneu- zen als in Middelburg gehouden. Dit jaar zag het bestuur geen kans een editie te organiseren, mede vanwege de ziekte van Van Aspert. Op initiatiefvan de provincie wor den in juni als alternatief toch di verse concerten gehouden, onder de naam Zeeuwse Jazzdagen. Van Aspert was naast zijn cultu rele werk een fanatieke hardloper. Hij liep onder meer een groot aan tal marathons. Lex van Asperen heeft er één, net als vele honderden andere Zeeuwen: een ICD. Een soort super-pacemaker. Een apparaatje onder de huid dat een schok geeft als het hart ineens stopt of plots veel te hard gaat. Het implanteren en elk kwartaal controleren kunnen sinds kort ook bij ZorgSaam-ziekenhuis in Terneuzen. Dat scheelt uren reistijd. Terneuzen Veel weet Lex van As- peren (67) uit Koe wacht er niet meer van. Wat hij zich nog wel herinnert is dat hij een hek plaatst in zijn tuin. En ook dat hij zich plots niet lekker voelt, dat zijn arm zeer doet en hij pijn op de borst heeft. Daar houdt het op. Bijna letterlijk, want op dat moment stopt zijn hart ermee. Het is zomer 2004. Samen met zijn vrouw Tanja woont hij dan in De kunst is de ICD te leren wanneer die een schok moet geven, zodat hij niet reageert als iemand hard de trap op rent Zuiddorpe. Hij is net gestopt met werken. ,,Ik was technisch trainer in binnen- en buitenland voor grote schoonmaakmachines." Sa men willen ze gaan genieten van het leven. ,,Ik had geen hartklach ten, niet dat ik weet. Naar mijn idee was ik kerngezond. We waren een week ervoor nog teruggeko men van een camperreis door Zuid-Frankrijk." De hartstilstand verandert hun leven drastisch. Doordat zijn her senen een minuut of tien geen zuurstof krijgen, hebben ze een oplawaai gehad. Tien weken na de opname, in augustus, mag Lex naar huis. Het duurt nog tot okto ber voordat hij een ICD geïmplan teerd krijgt in het Maria de Midde lares in Gent. ,,Ik ben gezonder dan u", lacht hij nu nuchter. ,,Ik heb twee harten. Als u een hart aanval krijgt, is het te hopen dat u er goed uitkomt. Ik heb iets meer kans. Op die positieve manier pro beer ik het wel te zien." Stroom Bij Lex heeft de ICD tot nu toe ge lukkig nog niet hoeven ingrij pen. ,,Als dat gebeurt is de schok te vergelijken met de trap van een paard", vertelt cardioloog Kees Janssens, toen én nu één van Lex' behandelend artsen. ,,Het hart is een orgaan dat bestaat uit spier en werkt op stroom. Telkens als er een beetje stroom doorheen gaat, trekt de spier samen. Als je stroom te weinig maakt, krijg je een pace maker." Maar het hart kan er ook plots mee ophouden, of juist veel te snel gaan slaan. ,,Met een externe defi- brillator kun je het hart weer op gang brengen. Maar je kunt moei lijk de hele dag met zo'n apparaat achter mensen aanlopen. Daarom is de ICD ontwikkeld, in het Ne derlands ook wel 'klapkast' ge noemd of netter gezegd: een in terne defibrillator." De ICD is een computertje met draden naar het hart en het ver- Tegen twee mannen die met hem meegingen eiste ze 20 en 24 maan den cel, vanwege het medeplegen van de bedreiging van de man in het huis aan de Goudenregenstraat. De zaak is warrig. De rechter stipte dat zelf aan, gisteren in hoger be roep bij het gerechtshof in Den Bosch. ,,Het gekke in deze zaak is dat er ontzettend veel verschillende verklaringen zijn. Zoveel verschil lende verklaringen dat er moeilijk één lijn in is te krijgen." Enkele dingen staan vast. Feit is dat P. R. eerder die dag bij een feest in Hulst een glas in zijn gezicht kreeg. Dat was gedaan door een jongen die in de Goudenregen straat woonde. De vader van die jongen deed het badkamerraam Iedereen in Terneuzen weet wie wel schoot open toen hij rumoer op straat hoorde. Daarna is er geschoten. Zijn zoon hield zich heel de tijd ver scholen in huis. De drie verdachten stellen dat zij het zelf niet waren. P. W. zei boven dien dat P. R. niet schoot. „Iedereen in Terneuzen weet wie wel schoot. Ja, dat was ook een Antilliaan. Ja, dat was ook iemand met dreads, maar het was niet P. R." P. W. kreeg van de rechtbank in Middelburg net als R. 42 maanden cel. 'Samen uit, samen thuis', zei de rechtbank daarover. De aanklager eiste tegen hem een lagere straf, 24 maanden, omdat ze niet kon bewij zen dat hij schoot. Hoewel het in haar ogen zeer aannemelijk is dat ook hij de trekker overhaalde. Uitspraak op 29 april dinsdag 16 april 2019 GO Nederlandse Europarlementa riërs doen vandaag een ultieme poging een definitief verbod op de pulsvisserij af te wenden. Het Europees Parlement stemt in Straatsburg over een nieuwe visserijverordening waarin het elektrisch vissen verboden wordt. Theo Giele Straatsburg Peter van Dalen. Klapkast' geeft een Jeffrey Kutterink -Kees Janssens, cardioloog De 33-jarige Terneuzenaar P. R. moet als het aan justitie ligt nog steeds 42 maanden de gevange nis in vanwege een poging doodslag. Hij is volgens de aan klager degene die een pistool leegschoot op een woning in Terneuzen op 9 september 2017. Pieter van Klinken Den Bosch -Verdachte PW. Cardiologisch tech nicus Anja de Ronde controleert de ICD bij Lex van Asperen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36