Seizoen begint met klapper Lagere straf na misser van de reclassering Inbrekersduo moet de gevangenis in Zeeuws 2 MENSENHANDEL EXPOSITIE Esther* was 21 jaar toen de politie haar arresteerde. Al snel werd duidelijk dat de jonge vrouw door Zeeuwse pooiers uitgebuit werd. Vandaag wordt in Vlissingen een fototentoonstelling over mensenhandel geopend: 'Kijk niet weg en open je ogen!' Commentaar Het belooft een mooi paasweekeinde te worden. Als de weersvoorspelling klopt, begint het toeristisch seizoen met een klapper. Ook als het weer tegenvalt trouwens, want veel campings en vakantieparken zitten al zo goed als vol. Dat is fijn voor iedereen die in deze sector geld verdient. Want de eerste klap is een daalder waard. Met de goede start komen wel een paar vragen op. Wat doen we als het toerisme zo'n succes blijft? Zetten we in op nog meer gasten of mikken we juist op kwaliteit? De politieke partijen zijn het er niet over eens. Aan de Zeeuwse kust zijn de grenzen van het toerisme al een paar jaar duidelijk in zicht. Toplocaties zijn vaak zo druk, dat de vaste bevolking er last van heeft. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Iedereen beseft hoe belangrijk de toeristische sec tor is voor de economie en dus is iedereen soepel. Maar als je een levend decorstuk bent in je eigen dorp, dan gaat de lol er wel van af. In plaatsen als Domburg, Cadzand en Veere lijkt echt alles te moeten wijken voor de toerist. Het is beter dat de recreatie daar niet verder groeit. Zeeland moet eerst proberen een deel van de toeristische druk te verleggen naar het achterland. Wie rust en ruimte zoekt, kan daar ook prima terecht. Maar uiteindelijk zullen de provincie en de kustgemeenten er waarschijnlijk niet aan ont komen het toerisme wat af te remmen en van minder méér te maken. Uiteindelijk ontkomt Zeeland er waarschijnlijk niet aan om van minder toerisme méér te maken De onder invloed van drank verke rende T. kreeg het op 14 juli vorig jaar na een woordenwisseling op de Markt in Middelburg aan de stok met een plaatsgenoot. Die belandde door geduw op de grond en kreeg van T. enkele rake klappen. In Vlis- singen, tijdens de jaarwisseling was T. weer bij een vechtpartij betrok ken. Daarbij kneep hij de keel van zijn slachtoffer dicht. ALMANAK Zeeuws, Zeeuwser, Ruth Jacott! Jawel, Ruth Jacott, u weet wel die zangeres. Omroep Zeeland plaatste haar gisteren in een rij Zeeuwse artiesten die ooit tot de Top 40 doordrongen. 'Niet direct boze mails sturen', meldde OZ erbij. 'Ruth Jacott is natuurlijk geen Zeeuwse, maar haar Top Het Openbaar Ministerie had op advies van de reclassering onvoor waardelijke ISD geëist tegen T. Maar de reclassering was uitge gaan van rapportages uit 2014 en had verder geen onderzoek ver richt. Geen drank, geen drugs, horecaverbod en behandeling voor agressie Aan de voorwaardelijke straf is wel een aantal regels verbonden, zo hield de rechtbank T. gisteren bij het voorlezen van het vonnis voor. ,,Geen drank, geen drugs, een hore- caverbod en een behandeling voor agressie als de reclassering dat no dig vindt.'' 40-nummer, Leun op mij, is ge componeerd door niemand min der dan Paskal Jakobsen.' Het verleidde een collega tot de op merking: 'Ik mis in het overzicht nog George Baker, weliswaar ook geen Zeeuw, maar de tweede vrouw van de vaste roadie was wel geboren in Stavenisse'. Motorrijder raakt gewond bij botsing met auto Bijentelling duurt door kou tot en met komende vrijdag Borssele Eerste kabel van windpark aan land Mensenhandel heeft vele gezichten en omvat onder meer seksuele uit buiting, gedwongen arbeid, crimi naliteit, bedelarij en orgaanverwij dering. Ook in Zeeland vindt dit plaats, zegt Paulette de Kraker, pro jectleider 'Geweld hoort nergens thuis' van het CZW-bureau in Goes. CoMensha, het landelijke Coördinatiecentrum tegen Men senhandel, geeft de slachtoffers een gezicht met dertig portretten van fotograaf Ernst Coppejans en ver halen van slachtoffers, die duidelijk maken dat het onder onze ogen ge beurt. ,,In Nederland zijn er naar schatting van de Nationaal Rappor teur Mensenhandel tussen de 5000 en 7500 slachtoffers van mensen handel", zegt Ina Hut, directeur van CoMensha. ,,Andere schattingen liggen nog veel hoger. Velen van hen worden niet gezien. Open je ogen, herken de signalen van men senhandel en meld." Schoolkinderen Ron Amperse is rechercheur bij AVIM (Afdeling Vreemdelingen politie, Identificatie en Mensen handel), standplaats Goes. Het ge beurt onder onze ogen, bevestigt hij. ,,Ik herinner me nog goed die twee 15-jarige Zeeuwse meisjes die elke ochtend voor school en elke middag direct erna klanten moes ten afwerken. Hun ouders begre pen er niks van: hun kind was toch elke avond thuis op de bank? Sinds kort trainen wij agenten in het her- kennen van signalen van mensen handel. Dan horen we na afloop vaak dat er situaties zijn geweest waarin de collega's achteraf gezien niet alert genoeg waren. Ik noem een paar voorbeelden: een meisje dat altijd opgewacht wordt bij school, door een vriendje dat in leeftijd niet bij haar past. Of met een opvallende auto. Een auto op een verlaten parkeerplaats met een stelletje erin. Misschien is het ge woon een verliefd koppel, maar kijk even verder: liggen er condooms omheen, lingerie? Kan ze haar eigen documenten laten zien?" Verkrachtingen Esther is intussen al lang uit 'het circuit', maar Amperse kan zich haar zaak nog goed herinneren. ,,Wij kregen een melding van Emergis over een patiënte die on der behandeling was. Elke keer als ze kwam, bleef er op het terrein een man rondhangen bij wie ze na af loop direct instapte. Wij hebben die persoon nagetrokken en dat le verde genoeg aanknopingspunten op voor verder onderzoek. Dat heeft een halfjaar geduurd. Een telefoon tap gaf de doorslag. Toen bleek al snel dat zij elke dag werd wegge bracht naar Antwerpen. Dagelijks moest ze duizend euro verdienen. Als je dan bedenkt dat een klant zo'n vijftig euro binnenbracht, weet je het wel. Dat is dan mini maal twintig ongewilde seksuele contacten, verkrachtingen dus, per dag. De dag dat ze gearresteerd werd, was ze jarig. 'Bevrijdingsdag', noemt ze het sindsdien. Wat was ze De rechtbank acht alle vijf de feiten waarvan de Middelburger werd be schuldigd, bewezen. Het gaat om woninginbraken, diefstallen en het dealen in amfetamine. V. is onder meer veroordeeld op basis van ge- tuigenverklaringen en dna-bewijs. Getuigen herkenden hem aan zijn opvallende tatoeage. Wapens Aan een woninginbraak in Oost Souburg hebben beide mannen schuld. B. heeft de inbrekers getipt. Naast medeplichtigheid aan die in braak werd B. ook veroordeeld voor het bezit van verboden wapens. Daarover heeft hij eerder al een be kentenis afgelegd. Voor diefstal en heling zag de rechtbank te weinig bewijs. Daarvan werd hij dan ook vrijgesproken. De officier van justitie eiste eer der 3,5 jaar cel tegen V. dinsdag 16 april 2019 cl De rechtbank in Middelburg heeft de 28-jarige Middelburger D. T. voor mishandelingen een voorwaardelijke ISD-maatregel opgelegd (een verblijf van twee jaar in een instelling voor veel plegers). Die voorwaardelijke straf kwam er mede dankzij de reclassering die het niet nodig vond te rapporteren over zijn huidige situatie. Ad Roos Middelburg -Rechtbank in vonnis tegen T. Tip? redactie@pzc.nl ZOUTELANDE Een motorrijder is maan dagmiddag gewond ge raakt nadat hij met zijn motor op een auto was gebotst op de Werendijk- seweg bij Zoutelande. De man kwam ten val en is door het ambulance personeel onderzocht en met spoed naar het zie kenhuis gebracht. VLISSINGEN De Nationale Bijentelling loopt vanwege de kou van afgelopen weekend door tot vrijdag 19 april. In Zeeland zijn zaterdag en zondag 1598 bijen ge teld. Maar een goed beeld van de bijenstand geeft dat niet. Want bijen vliegen pas bij een tem peratuur van 11 a 12 gra den. Omdat de tempera tuur de komende dagen fors hoger is, is de bijen telling verlengd. Wie wil meedoen met tellen kan zich registreren via ne- derlandzoemt.nl/bijentel- ling. Van die site is een telformulier te downloa den en kunnen deelne mers invullen waar ze in Zeeland gaan tellen. Op de foto staat de Sa- chembij die tot nu toe ruim tweeduizend keer werd geteld in Nederland. Daarmee staat deze bij ensoort op de achtste plaats in de top 10. De eerste kabel die windpark Borssele ver bindt met het elektrici teitsnet is afgelopen weekend naast de kern centrale aan land ge trokken. De kabel is aangesloten op het transformatorstation bij Borssele. Aan het an dere uiteinde komt die uit op een 'transforma torhuisje' op zee, die de spanning van de wind turbines aanpast van 66 kilovolt naar 220 kilo- volt. In totaal legt Ten- neT voor dit project vier kabels aan plus een kabel van zeven kilome ter die de twee parken met elkaar verbindt. Zij werden Ondine van der Vleuten Vlissingen De 32-jarige Middelburger M.V. moet van de rechtbank in Mid delburg twee jaar de cel in voor inbraken, diefstallen en dealen. De even oude J.P.B. uit Vlissin gen kreeg 101 dagen opgelegd - even lang als de voorlopige hechtenis. Doris Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34