Bij 't Schaep ontbreken lach en traan, maar liedjes overtuigen MEDIA CULTUUR 29 DINSDAGAVOND kX, RESTAURANT STARTUP RESTAURANT REVOLUTION MUSICAL land waar het die aflevering om draait, alles is voorgeproduceerd. Dat wilden wij dus niet. We liften, fiet sen, stappen op treinen, tractors, in kano's en hebben veel spontane ont moetingen met bewoners van het Noordzeegebied. Ik denk dat 80 pro cent van het materiaal niet is voor- geproduceerd. Alleen, het is en blijft de zee, sommige items op het water moesten we wel voorbereiden, anders zou het niet lukken.'' Hij pakt er een foto uit Engeland bij: van een stelsel verdedigingsfor ten in de monding van de Theems nabij Londen, uit de Tweede Wereld oorlog. ,,Hier wilden we filmen, omdat de forten na de oorlog over genomen werden door radiopiraten. En The Prodigy heeft hier jaren later nog een clip opgenomen. Maar hier kom je niet zomaar, als je geen afspraken hebt gemaakt.'' Aan het slot van de reeks reizen Hauben en zijn team met hun rug- en slaapzakken en tentjes door Nederland. Een wandeling over het Watersnoodpad in Zeeland maakte indruk op Hauben. ,,De omvang van die ramp was mij tot dat moment niet zo duidelijk, ofschoon we er in Vlaanderen ook te maken mee hebben gehad. Oostende bijvoor beeld was in 1953 getroffen.'' Zandplaten Aan de andere kant van Nederland lag nog een onbekend verhaal voor Hauben: de geschiedenis van de Waddeneilanden, die het karakter van de eilanders grotendeels heeft gevormd. ,,Dat handelsschepen die eilanden lange tijd hebben gene geerd, omdat de zee rondom de ei landen zo lastig bevaarbaar is door alle zandplaten. Daardoor hebben de eilandbewoners heel lang een geïsoleerd bestaan geleid. Wel, dat wist ik allemaal écht niet.'' Het risico van een musical die is gebaseerd op twee succesvolle tv-series, is dat de bezoeker gaat ver gelijken. Bij 't Schaep met de 5 Pooten zijn de ver wachtingen bij voorbaat hoog en de musicalversie lost die onvoldoende in. Dat zit 'm zeker niet in de vormgeving - die is rond uit sterk - maar wel in het acteerwerk. Het spel van aantrekken en afstoten tussen barman Kootje (Jeroen van Koningsbrugge) en buur vrouw Doortje (Eva Van der Gucht) komt op het toneel niet uit de verf. Dat Kootje aan het einde van de avond zijn ware gevoe lens voor Doortje toont, zie je vanwege de verhaal lijn allang aankomen. Maar je voelt het geen moment. Op dat gevoel gaat de musical sowieso mank. Je waant je niet in die Jorda nese stamkroeg die 't Schaep zou moeten zijn. Dat heeft te maken met de casting. Waar Ellen Pieters (Riek Balk) en Jeske van de Staak (Lena Braams) wel met een plat Amsterdamse tongval praten, doen anderen dat juist niet. De personages stralen niet uit dat zij lief en leed met elkaar hebben gedeeld en daardoor ontbreken ook in de zaal de lach en de traan die 't Schaep zo'n sterk 'merk' maken. Overtuigend zijn wel de liedjes, die ook al een pij ler waren op tv. De decor wisselingen zijn inventief, over het speelveld is tot in detail goed nagedacht. Vindingrijk en doeltref fend is het uitbeelden van bijvoorbeeld een lift (met een tafel en acteurs), een trein (met barkrukken) en een fiets (met alleen een stuur). Ook geslaagd: de vondst om de acteurs in het ver trek dat even niet in de spotlights staat, in slow motion te laten bewegen. Zodat de kijker precies weet waar de aandacht naar moet uitgaan. Maar dat alles voorkomt niet dat 't Schaep te weinig beroert en ontroert om een gedenkwaardige voor stelling te zijn. dinsdag 16 april 2019 GO Geluidsman Ruben Callens (links), do cumentairemaker Arnout Hauben (mid den) en cameraman Philippe Niclaes. Onder: de route die de filmmakers afleg den en een afbrokkelende klif in Groot- Brittannië. foto vpro/koen broos Rond de Noordzee, vanavond 20.25 uur, NPO2 NOORWEGEN JtKLANL 't Schaep met de 5 Pooten Gezien: première in DeLaMar, 14 april. -Alexander van Eenennaam 't Schaep met de 5 Pooten, tot eind juni in DeLaMar en Nieuwe Luxor Rotterdam, vanaf eind september op tournee door het r. land. Ellen n. Pieters en John Buijsman. FOTO MARK ENGELEN 1 k-'k k L Ia. I Van concept tot eigen restaurant in 36 uur? De culinaire strijd om een eigen pop-up restaurant. Vanavond 21:00 bij 24Kitchen Vanavond 22:00 bij 24Kitchen kanaal 24 24kitchen.nl f a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29