28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Arnout Hauben wilde niet de zoveelste 'reisgids voorlezen' vanuit een exotisch land, maar een reisprogramma maken over een gebied dat heel dichtbij ligt: de kusten van de Noordzee. In Vlaanderen trok de reeks al een groot publiek, vanavond start de VPRO ermee. Er is iets aan de hand met Harry Mens. Echt. Harry gooit het op zijn oude dag over een andere boeg in Business Class. Omdat zijn stekelige onderonsjes met Willem van Hanegem zo lekker scoren bij de mannen van VI en zijn hilarische clash met Theo Hiddema - "Ga je arrogant doen? Voorheen likten jullie ons" - pas zelfs M haalde, heeft hij de smaak te pakken, zo lijkt het. Waar Harry al twintig jaar vooral voorge kookte vragen aan zijn betalende gasten stelt zonder een seconde interesse te veinzen of über haupt te luisteren, pakte hij het zondag anders aan bij makelaar Leslie de Ruiter. Die had diep in de buidel getast voor een interview (a 14.500 euro) en een filmpje met dochter Suze (a 13.000 euro) om een paar miljoenen kostende objecten uit zijn vastgoedportefeuille onder de aandacht te brengen bij Harry's villapubliek. Dat is geen vooroordeel van mij, Harry heeft namelijk écht laten uitzoeken in welk type hui zen op zondagmorgen zijn programmaatje over keukens, optiepakketten en wijndeals aan staat bij het ontbijt. Dat is dus bij de rode broeken uit Wassenaar en de labradoodle-eigenaren in het Gooi. Kortom, de doelgroep die daadwerkelijk opveert als een financieel expert iets komt ver tellen over beleggingskansen in het buitenland van een ton of meer. Al vermoed ik dat familie De Jong heus niet de enige rijtjeshuiseigenaar is die regelmatig inschakelt, maar dan voor een uurtje satire. Terug naar makelaar Leslie. Die ging er eens goed voor zitten om op Harry's voorzetjes de loftrompet te steken over zijn panden. Maar dat liep anders. Harry vond het plan slecht bedacht, riep in de camera een zakenrelatie op een bod te doen dat vier miljoen onder de vraagprijs lag en zei toen pesterig: heb je nog meer winkeldoch ters voor ons? Leslie knipperde met zijn ogen en wist zichtbaar niet wat hem overkwam. Ik heb er heel de zondag lol om gehad. Die Harry, wat is er op zijn 72ste in hem gevaren? Voelt hij inderdaad de hete adem in zijn nek van jonge RTL-presentatoren, die volgens hem alle maal azen op zijn Business Class-stoel, zoals hij pas in een interview vertelde? Hunkert hij naar aandacht nu er al even geen nieuwe buitenech telijke dochter of vriendin te presenteren valt? Of heeft hij besloten gewoon lol te gaan maken in de laatste fase van zijn carrière? Groot gelijk. Maar het is wel de vraag of de Leslies van deze wereld daar 27.500 euro voor over hebben. Quote van de dag Het is de eerste keer dat ik een kaart geef aan iemand die zelf op de postzegel staat Koppel in twee series Chabot over zijn jeugd e zouden naar Mongolië kunnen vliegen, voor weer een reisprogramma. Of naar Peru, ook wonderschoon. Maar waarom, vraagt de Belgische documentaire maker Arnout Hauben (43) retorisch, als er veel dichter bij huis ook nog zo veel mooie verhalen liggen? Vanaf vanavond zendt de VPRO zijn tiendelige serie Rond de Noordzee uit, waarin Hauben samen met een camera- en geluidsman de kusten van 'onze' zee afstruint, langs het Kanaal, de Britse kust, de Shetland- eilanden, fjorden in Noorwegen, de Deense en Duitse kustgebieden, de Waddeneilanden, Urk, Schevenin- gen en de Deltawerken in Zeeland. Hun doel: onbekende verhalen vertellen over een gebied dat we zo goed menen te kennen. Hauben, wijzend op een foto van een man in mistflarden op een scootmobiel aan de rand van een afgebrokkelde klif: ,,Want jij wist vast niet dat een paar honderd kilometer boven Londen jaarlijks flinke stukken land zomaar in de Noordzee verdwijnen. Dat de huizen op die kliffen kantelen en de bewoners zich in de steek gelaten voelen door de overheid, doordat ze geen vergoeding krijgen. Het komt door erosie en een gebrek aan kust- bescherming. Bovendien zeggen de bewoners van die kuststreek dat het We liften, fietsen, stappen op treinen, tractors en in kano's ook te maken heeft met al het bagge ren van jullie, Nederlanders. Dat wist je niet, toch? Trouwens, de weg waar deze meneer in z'n scootmobiel op rijdt, staat nog gewoon op Google Maps.'' Spontane ontmoetingen Triomfantelijke blik op het gezicht van Hauben, veelgeprezen televisie maker in Vlaanderen. De VRT heeft Rond de Noordzee de afgelopen weken al uitgezonden en daar trok de serie rond de miljoen kijkers, nogal een prestatie op een bevolking van zo'n 7 miljoen Vlamingen. „Kennelijk is de belangstelling voor alles rondom die zee in ons land groot. En wij willen ook geen reisgidsen voorlezen, zoals je bij de meeste reisprogramma's ziet. Daar draait het vaak om één presentator, je hoort zelden dat hij iemand spreekt in de taal van het arry Stand-upcomedian Philippe Geubels ging op verjaardagsaudiëntie bij de Belgische koning. dinsdag 16 april 2019 GO TELEVISIE Het acteurskop pel Anna Drijver en Benja Bruij- ning is vanaf 10 mei te zien in de Videoland-reeks Nieuwe Buren. Na de zomer zijn ze te zien in Heirs of the Night, een Britse vampie renserie, in september bij Avrotros. BOEKEN Bart Chabot (64) gaat een boek schrijven over zijn jeugd, op verzoek van zijn uitgever De Bezige Bij. Hij had een slechte band met zijn ouders en zag ze 20 jaar niet Zijn moeder zag hij alleen nog op haar sterfbed in 2017. 3 "U O Jeroen Schmale 44 —Arnout Hauben, documentairemaker Oude verdedigings werken in de Theems. ONBEKENDE VERHALEN OPVISSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28