over vetweefsel Zing je los van een depressie met 'Sammy' Dit lied weet de kenmerken van een depressie niet alleen weer te geven maar ook uit te dagen 21 René Diekstra slecht nieuws, want als de kleinere vetcellen minder leptine afgeven, daalt je leptinespiegel relatief sterk en krijg je sneller honger. Zelfs als je een gedeelte van de vetlaag chirur gisch verwijdert, maakt het lichaam nieuwe vetcellen op andere plaatsen aan, zoals de borsten, tot het oor spronkelijke aantal is hersteld.'' »Snacktrek Elke dag zetten stoffen in je lijfje aan tot eten. Wanneer er door ziek tes, medicijnen of genetische afwij kingen iets fout gaat met deze stof fen, kun je enorme honger krijgen waar niets tegen valt te doen. Het hormoon cortisol bijvoorbeeld, dat in de bijnierschors wordt gemaakt, is onmisbaar voor onze weerstand en stofwisseling, maar sta je te lang bloot aan stress en slaaptekort dan geeft het onweerstaanbare snacktrek. En de maag vraagt om voedsel door de afgifte van het hormoon ghreline. Je hoeft alleen maar aan lekker eten te denken, en ghreline zet ertoe aan. Het heeft dan ook tot taak de opbouw van vetvoorraden te stimuleren. Heupen en buik Het maakt nogal uit waar je vet be landt. Op de heupen is het minder schadelijk dan rondom organen en kan het volgens sommige onderzoe ken zelfs tegen diabetes beschermen. In de vetcellen in de buik is minder gunstig. Door de omliggende orga- ZES FACTOREN DIE OBESITAS VEROORZAKEN Leefstijlgerela- teerde factoren als ongezond eten, alcohol, te weinig slapen en bewegen. Medicijnen- gebruik, zoals bèta blokkers, pijnstil lers, sommige anti nen (nieren, lever) kunnen de vetcel- len minder ruimte innemen. Wat er niet meer in past, komt rondom die buikorganen terecht. Het verstoort de suikerstofwisseling in de lever en de spieren, wat op de lange termijn diabetes geeft. Buikvet geeft ook hor monen en ontstekingsstofjes af, die aandoeningen als hart- en vaatziek ten kunnen veroorzaken. Bruin vet is je vriend Het meeste vetweefsel bestaat uit wit vet. Door ons lichaam heen be vinden zich ook kleine hoeveelheden bruin vet, dat lijkt op een combinatie tussen vet- en spierweefsel. De bruine cellen kunnen bij kou veel sneller vet laten omzetten in warmte. Boon: ,,Een koude douche, een frisse wandeling en rodepeperproducten eten, zetten je bruine vet aan het werk en branden calorieën weg. In een experiment verloren twaalf mannen in zes weken een kilo aan vetmassa door de thermostaat twee uur per dag op 17 graden te zetten. In een jaar tijd kun je er tot 10 kilo mee verliezen zonder spiermassa kwijt te raken. En sta je vaak in de kou, dan vormt je lichaam meer witte vetcellen om tot bruine." »Tap met je voet Niet iedereen kan slank worden, maar een gezond gewicht is vaak wel mogelijk. Een goed slaapritme, geva rieerd, vezelrijk eten en een half uur lichte lichaamsbeweging bieden een goed begin. Beweeg eens als een ze nuwpees: tap achter je bureau met je voet op de grond, speel met je pen of span je dijen aan. Door niet stil te zit ten, verbruik je zo'n 20 procent meer energie. Mensen die dit van nature doen lijken bij lang zitten minder ri sico te lopen op hart- en vaatziekten. anger en acteur Ramses Shaffy schreef in de zomer van 1966 naar verluidt in nog geen tien minuten het lied Sammy. Aanleiding was de depressie van een vriend als gevolg van een bad trip met lsd. Sammy is een verbazingwekkend lied. Het weet in eenvoudige woorden alle ken merken van een depressie weer te geven, maar ook uit te dagen. De door mij ingedikte versie: 'Waarom loop je zo gebogen, Sammy, waarom denk je dat de mensen je niet mogen, waarom loop je zo verlegen, Sammy, door de stad en ste gen, waarom wil je bij niemand horen, Sammy, want op die manier voel je je inderdaad verlo ren, waarom wil je zelf met niemand praten en voel je je toch door anderen verlaten, waarom doe je alles alleen, kijk je niet om je heen. Domme kromme Sammy. Je zegt dat je wel wilt veranderen, maar dat je bang bent voor ande ren. Ga niet op een wonder zitten wachten, Sammy, dat betekent alleen maar koude nach ten. En dan kan het op een gegeven moment te laat zijn om te veranderen. Domme, kromme Sammy. In plaats van het hoofd te buigen, met je ogen te vluchten, kijk omhoog, kijk naar de blauwe luchten, voel de regen, zie de wereld, het heelal. En ontdek zo dat er ook van jou door iemand wordt gehouden.' Iemand stuurde mij ooit in een beroerde peri ode van mijn leven de tekst van dit fabuleuze lied. De afzender had in de liedregels de naam Sammy doorgehaald en vervangen door mijn voornaam. Dat ontroerde me diep. Maar vooral ook confronteerde het me. Dat depressie soms inderdaad kan worden veroorzaakt of in ieder geval kan blijven voortbestaan door domme, kromme gedachten. En dat daarover kunnen zingen je tot op zekere hoogte van je depres sieve gedachten los kan zingen. Liederen die dat kunnen, zijn psychologische hoogstandjes, zijn letterlijk en figuurlijk levensliederen. Ik denk dat Ramses me die aanduiding niet in dank zou hebben afgenomen, maar, geloof me, Sammy is zo'n levenslied. Ik hoop daarom dat het voor Sammy in Leiden geplande monument - Ramses bracht daar zijn jeugd door - er komt. Wat mij betreft mag het zelfs uitgroeien tot een psychologische bedevaartsplaats. René Diekstra denkt terug aan Sammy, het lied van Ramses Shaffy dat hem eens uit een zwart gat hielp. dinsdag 16 april 2019 GO depressiva, -psy- chotica, -epileptica en -diabetesmedi cijnen. Bij mentale fac toren valt te denken aan stress, depres sieve klachten, eetbuien. Hormonale oorza ken, waaronder een traag werkende schildklier, een tekort aan groei- of geslachtshormoon. Genetische facto ren: extreme eet lust, op zeer jonge leeftijd ernstig over gewicht. Een afwijking aan de hypothalamus: een beschadigd regelcentrum kan grote eetlust geven en een vertraagde stofwisseling. Vet belangrijk verschijnt vrijdag bij Ambo|Anthos (€21). Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21