Betogers Soedan volharden in hun revolte NIEUWS 13 Geld stroomt binnen om Pippi-idolen steunen Zorgen over hoeveelheid belasting in Nederland ,,Ik voel me vreselijk vereerd. Veel dank aan iedereen. Mijn hart gloeit van alle reacties'', reageert Maria Persson (59), die Annika, het lieve bangige vriendinnetje van Pippi Langkous, speelde. De kindactrice was afgelopen week in Rotterdam voor een reünie met Inger Nilsson (Pippi) en Par Sundberg (Tommy), georganiseerd door twee Pippi-fans en deze krant. De fans haalden afgelopen maan den geld op voor hun Zweedse jeugdhelden, die slechts 'een zak centje' kregen voor hun rol in de we reldberoemde hitserie Pippi Lang kous. Inmiddels staat de teller op 32 duizend euro, maar nog elke dag komen hier giften bij uit binnen- en buitenland. Voor Maria, die tegenwoordig op Mallorca woont, komt de geldactie als geschenk uit de hemel. Door knieproblemen moest zij stoppen met haar werk als verpleegster en werd steeds zwaarder. Van het inge zamelde geld wil ze een maagver kleining betalen. Een operatie die ze zich niet kon veroorloven door haar kleine uitkering. Kijkplezier Op de donatiewebsite 'Dank Pippi, Tommy en Annika' - de actie is ver lengd tot 30 april - steken fans haar een hart onder de riem. ,,Mijn zus wilde vroeger Pippi zijn, maar ik her kende mezelf in Annika. Ik las in de krant dat Maria graag een maagope ratie zou willen ondergaan. Ik draag graag een steentje bij, als dank voor het jarenlange kijkplezier'', schrijft ene Leonie, die 155 euro doneert. Marion stort een tientje: ,,Omdat ik Niemand had dit ooit kunnen vermoeden in 1968 zelf binnenkort ook een maagverklei ning onderga.'' Anderen richten zich speciaal tot Pippi, die hen vijftig jaar later nog altijd inspireert. ,,Bij alles wat lastig is in mijn leven is mijn mantra 'ik ben Pippi, ik kan alles'', schrijft een anonieme fan. Eigenzinnig Inger Nilsson (Pippi) is er stil van. ,,Ik ben blij dat ik een verschil heb kun nen maken voor deze mensen. Nie mand had dat ooit kunnen vermoe den in 1968." In dat jaar - Inger was toen 9 jaar oud - werden de eerste opnames gemaakt van het eigenwijze meisje met de rode vlechtjes. Een jaar later verscheen Pippi op de Zweedse televisie. De rest is geschiedenis. Inger en Par Sundberg (Tommy) weten nog niet waar ze het geld aan willen besteden. Sundberg: ,,Ik ben nog steeds overdonderd van deze lieve actie. Namens ons alle drie wil ik de fans bedanken: wij houden van jullie!'' De initiatiefnemers van de crowd- fundingsactie, Heleen Bosma en Marjan Tulp, lopen - nu een week la ter - nog steeds op een roze wolk. Zij ontmoetten hun jeugdhelden voor het eerst. Tulp: ,,In de eerste vijf mi nuten denk je alleen maar: gut, ze zijn het echt. Wonderlijk, dat ze mij als gewone sterveling willen ont moeten. Ze leken zo groot en onbe naderbaar, maar het blijken lieve, sympathieke mensen'', aldus Tulp. Tulp was vooral onder de indruk van de impact die de hitserie heeft gehad op het leven van Inger. Zij wordt nog elke dag, vijftig jaar lang, aangesproken op haar rol als Pippi. Fans stoppen brieven door de bus, willen selfies met haar en kunnen haar niet los zien van het roodharige meisje. ,,Dat verstikt me'', zei de ac trice afgelopen week. Het maakt haar ook argwanend naar de pers, bleek tijdens de reünie. Daar vroeg ze de cameraman om haar wijntje niet te prominent in beeld te brengen. Voor je het weet schildert de Zweedse pers 'Pippi' af als alcoho list. Was al eens gebeurd. Tulp: ,,Die verhalen vond ik heftig. Zij heeft dit bedankje zo vreselijk verdiend. Het kabinet moet daar meer oog voor hebben, schrijft de Raad in haar jaarlijkse voorjaarsrappor tage. De Raad adviseert het kabinet ook meer te doen om Nederland voor te be reiden op een nieuwe eco nomische dip. Zo moet de staatsschuld verder wor den afgelost en ons pen sioenstelsel worden her vormd. Door nu zuinig aan te doen, kan worden voor komen dat burgers straks een enorme belastingver hoging krijgen, wanneer de overheid bij een recessie minder inkomsten boekt. Het kabinet doet er vol gens de Raad goed aan om door te gaan met het aan leggen van een buffer voor wanneer het straks weer slechter gaat. Zo zijn straks 'bij economische verslech tering plotselinge bezuini gingen op de overheidsfi nanciën of verhogingen van de belastingen niet no dig', schrijft de Raad. De Raad van State waar schuwt dat huishoudens de lasten de afgelopen ja ren al behoorlijk hebben zien stijgen. Van elke euro die ze verdienen, moet steeds meer worden afdra gen aan de overheid voor bijvoorbeeld onderwijs, zorg en veiligheid. Dit jaar stijgt dit percentage verder naar 39,6 procent. Elk jaar wordt dat iets hoger. De Raad van State schrijft dat Nederlanders relatief veel belasting betalen. De Arabische lente van Soedan houdt vooralsnog aan, al zijn er vol gens berichten ten minste 38 men sen omgekomen bij de jongste pro testen. De grote sit-in van demon straten in het centrum van de hoofdstad houdt stand. Ook toen gisteren soldaten van de interim- regering een poging deden de blok kade rond het ministerie van De fensie op te breken. De SPA, de Soedanese Vereniging van Professionels (waarin veel art sen, onderwijzers, juristen en an dere beroepsgroepen) is nu al vier maanden aan het protesteren en boekt vooral succes. Sinds een week zijn politieke gevangenen vrijgela ten, is de avondklok opgeheven en is toegezegd dat bekritiseerde sha- ria-wetten over vermeend onfat soenlijk gedrag of godslastering zullen worden herzien. Dat alles in een reactie op het massale protest. Verschillende leden van de rege ring van de afgezette Soedanese president Omar al-Bashir zijn de laatste dagen opgepakt. Al-Bashir werd afgelopen week na dertig jaar te hebben geregeerd afgezet. Hij werd tijdelijk opgevolgd door de minister van Defensie. De demonstranten eisen dat er direct een burgerlijke regering wordt aangesteld. Om de rust te doen terugkeren, heeft de over gangsregering bekendgemaakt de demonstranten niet met geweld te verwijderen. Volgens de Soedanese krant Al-Tayar zouden drie vrouwen van president Al-Bashir naar de Zuid- Soedanese hoofdstad Juba zijn ge vlucht. Ze zouden worden bewaakt in een hotel. De ex-president, die wegens genocide in Darfur wordt gezocht door het Strafhof in Den Haag, heeft huisarrest in Khartoem. dinsdag 16 april 2019 'Ik ben Pippi, ik kan alles, denk ik als het leven soms lastig is' Na hun komst in Nederland, afge lopen week, zijn de acteurs van Pippi Langkous opnieuw bedolven onder warme reacties en giften. De fans leven vooral mee met kindster 'Annika' die geen geld heeft voor een maagverkleining. Hanneke van Houwelingen Rotterdam Par Sundberg, Inger Nilsson en Maria Pers- son zijn overdonderd door de acties van de fans. FOTO FRANK DE ROO —Inger Nilsson, actrice Pippi Langkous Kijk op de site bij /video hoe de initiatiefnemers en Pippi elkaar ontmoeten. De Raad van State, een van de belangrijkste ad viesorganen van het ka binet, is bezorgd over de hoeveelheid belasting die Nederlanders betalen. Hans van Soest Den Haag De sit-in die dictator Omar al- Bashir de macht kostte, gaat door. Demonstranten in de Soe- danese hoofdstad Khartoem willen niet wijken en vragen de militaire interim-regering plaats te maken voor een gekozen bur gerregering. Bob van Huët Rotterrdam/Khartoem De massale sit-in van demonstranten in de hoofdstad Khartoem houdt nog altijd stand in Soedan. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13