12 NIEUWS 124 boeren willen miljoenen schadevergoeding en stappen naar rechter CONCERT KONINGSDAG Pluimveehouders zijn woedend op toezichthouder NVWA. Als deze instantie tijdens de Fipronil-crisis in 2017 niet laks had gehandeld, was de eierenaffaire nooit zo uit de hand gelopen. 124 boeren leden 75 miljoen euro schade. Hij heeft de crisis overleefd. Kip penboer Harry van Doorn glundert helemaal in de rechtbank van Den Haag als hij vertelt dat er weer 12.000 kerngezonde kippen lopen op zijn biologische boerderij in Kootwijkerbroek. Want op zo'n dag als vandaag, wanneer het niet te warm is, lopen ze bijna allemaal buiten. ,,Een prachtig gezicht is dat. En ik kan de eieren die ze leggen ook weer kwijt.'' Zo mooi als het leven nu is, zo was het anderhalf jaar geleden ze ker niet. Van Doorn moest de moei lijkste beslissing in zijn leven ne men nadat hij gebruik had gemaakt van de diensten van ChickFriend; het bedrijf dat iedere kip van de bloedluis af kon helpen. Een won dermiddel leek het. Ze gebruikten alleen een stof die ze daarvoor niet mochten gebruiken, Fipronil. Dit giftige goedje werd opgenomen door de kippen en kwam zo ook in eieren terecht. Zomer 2017 kwam de volle omvang van het schandaal aan het licht. De NVWA sloot tijde lijk alle besmette bedrijven, waar door Van Doorn van het ene op an dere moment met waardeloze ei eren en kippen zat. Elke week ging Van Doorn voor zo'n 10.000 euro het schip in omdat de stof maar niet uit de eieren wilde verdwijnen. De kippen moesten in die weken wel gewoon verzorgd worden. Begin september hakte hij de knoop door. Zo kon het niet lan ger. Het was beter om zijn stal te la- ten ruimen en opnieuw te begin nen. Maar daar gingen heel wat sla peloze nachten aan vooraf. ,,Deze dieren zaten er prachtig bij. Ik wilde ze eigenlijk helemaal niet laten ver gassen.'' Uiteindelijk heeft Van Doorn een schadepost van een kwart miljoen euro. En hij is zeker niet de enige die duizenden euro's verloor. Vol gens landbouworganisatie LTO komt het schadebedrag ergens uit tussen de 65 en 75 miljoen euro. In totaal moesten 3,5 miljoen kippen worden geruimd en miljoenen ei eren worden vernietigd. Zo'n 180 bedrijven gingen tijdelijk op slot. Sommige bedrijven zijn nog steeds niet open. Gerechtigheid Van Doorn mag zijn bedrijf dan weer op de rit hebben, maar klaar met de affaire is hij zeker nog niet. Hij wil gerechtigheid. Want mede door toedoen van de NVWA kon de crisis zo groot worden, vindt hij, sa men met nog 123 andere boeren. Een groot deel van hen kwam gis teren naar Den Haag om de rechts zaak bij te wonen. ,,Ons wordt ver weten dat we beter hadden moeten opletten. Dat we beter hadden moeten checken met wie we in zee gingen. Dat we hadden moeten doorvragen welk middel ze precies gebruikten. Maar de NVWA wist al maanden dat er mogelijk Fipronil werd gebruikt om kippenluis te be strijden, voordat ze ermee naar bui ten kwamen. Ze hebben alleen nie mand gewaarschuwd. Waar moest ik dan op controleren? Ik heb door- Toezichthouder NVWA heeft niemand gewaarschuwd. Waar moest ik dan op controleren? gevraagd, maar ChickFriend zei te gen mij dat ze eucalyptus gebruik ten. Dat zit ook in pepermuntjes.'' Voedselveiligheid Ook tijdens de zitting herhaalde de NVWA dat de pluimveesector zelf verantwoordelijk is voor de voed selveiligheid. De toezichthouder kreeg weliswaar al in november 2016 de eerste tip, maar waar schuwde pas in de zomer van 2017. Een reden was dat het een straf rechtelijk onderzoek wilde starten naar ChickFriend. ,,We hebben ook niet de verplichting om te waar schuwen. Later is er wel gewaar schuwd, omdat toen de volle omvang van de zaak duidelijk was geworden'', zei de landsadvocaat. Als de rechter de kippenboeren gelijk geeft en erkent dat de NVWA anders had moeten handelen, maakt dat de weg vrij voor hoge schadevergoedingen. Tot nog toe vindt Nederland dat een zaak tus sen de pluimveehouders en Chick- Friend. Van Doorn zou het mooi vinden als er toch nog iets van de schade wordt vergoed. Maar belangrijker vindt hij dat ook de NVWA wordt aangewezen als medeschuldige. ,,Wij hebben zo veel over ons heen gekregen de afgelopen maanden. Het was allemaal onze eigen schuld. Maar zo simpel is het niet.'' dinsdag 16 april 2019 GO Koning Willem-Alexander, koningin Maxima, prinses Beatrix, prins Constantijn en prinses Laurentien hebben gisteravond in theater Flint in Amersfoort het Koningsdag- concert bijgewoond. Onder het motto 'Alle stemmen gel den' zongen verschillende koren tijdens het concert over gebeurtenissen als geboorte, dood, liefde en verlangen. Het publiek in het theater bestond uit genodigden die betrokken zijn bij de viering van Konings dag op 27 april, wanneer de koninklijke familie Amersfoort bezoekt. Het koningsdagcon- cert wordt op 27 april uitge zonden op NPO2. foto s anp Eierboeren: NVWA is ook schuldig aan Fipronil-crisis Raymond Boere Den Haag -Harry van Doorn, kippenboer Pluimveehouder Harry van Doorn leed een kwart miljoen euro ver lies. Hij begon op nieuw. FOTO SASKIA BER DENIS VAN BENNEKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12