II 'Zijn waarschuwing zal heel veel impact hebben' EUWS 11 Slechts 4 procent van de zoogdieren zijn nog wilde dieren nisaties gewicht gaven. En de walvis sen behoedden voor de ondergang. Attenborough sprak er vorige week over bij de presentatie van een an dere epische serie Our Planet die nu op Netflix is te zien. „Walvissen wa ren dertig jaar geleden bijna uitge storven. De verontwaardiging van het publiek leidde tot maatregelen. De walvissenpopulatie heeft zich hersteld. Pas later hebben we geleerd hoe belangrijk walvissen waren voor de rest van de visstand in de oceanen. En hoe belangrijk ze dus zijn voor ons mensen. We moeten nu doen voor de natuur wat we voor de wal vissen hebben gedaan.'' Dinosaurussen En doen we dat niet? Dan zijn de ge volgen niet te overzien, waarschuwt Attenbourough donderdag in Kli maatverandering - de feiten. Met top- wetenschappers neemt de zoöloog en geoloog én ongekroonde televisie- keizer de pols van een zieke Moeder Natuur en kijkt wat haar lijden kan betekenen voor onze toekomst. In de documentaire benoemt Attenbo- rough de potentiële bedreigingen voor onze planeet en mogelijke op lossingen. De klimaatomstandighe den wijzigen zich sneller dan hij zich ooit kon voorstellen toen hij twintig jaar geleden over het milieu begon te praten. ,,De planeet heeft vijf fases gekend waarin sprake was van een groot schalig uitsterven van soorten. We zitten nu middenin de zesde fase'', aldus de Attenborough tijdens de presentatie van Our Planet, vorige week. Wat nu speelt, is net zo ingrij pend en verstrekkend als wat de di- timistisch ten tijde van de het Parijse Klimaatakkoord (2015) maar is naar eigen zeggen nu geschrokken van hoe snel de klimaatverandering zich voltrekt en hoeveel delen van de we reld daardoor onbewoonbaar worden met grote menselijke migratiestro men als gevolg. Afrika Dat vertelde hij pas geleden ook aan Christine Lagarde, de baas van het Internationaal Monetair Fonds: ,,Het gebeurt nu, in Europa. Mensen ko men hierheen uit Afrika omdat ze niet meer kunnen leven waar ze wo nen.'' nosaurussen overkwam. Voor de meesten is het nauwelijks te bevat ten, maar het leven op aarde onder gaat vernietiging op een schaal als na de inslag van de meteoriet, zegt At- tenborough. ,,Van de massa zoogdie ren op aarde is 96 procent mensen en door mensen gehouden dieren. Slechts 4 procent van de zoogdieren zijn nog de andere, wilde dieren: van olifanten tot dassen, van tijgers tot vleermuizen. Van alle vogels op aarde is 70 procent pluimvee, meest kip pen. Ooit bepaalde de natuur hoe wij leefden, nu bepalen wij of de natuur kan overleven.'' Attenborough was nog redelijk op- REACTIE Als je de wereldbe roemde BBC-presentator tegenkomt in het echt, denk je: aardige persoon, zegt van Hoof. ,,Het zou de buurman kunnen zijn. Maar op het moment dat Attenborough gaat pra ten komt er een kracht los. Die is zo indrukwek kend. Dat doet hij na tuurlijk in zijn films maar ook als je hem live spreekt of als hij voor een groep staat. Je ziet dat hij iedereen weet te beroe ren. Elk woord van hem is gewoon raak en dat vind ik zo ongelooflijk knap van hem. Dat hij op zijn leeftijd nog zo mooi wensen weet te inspire ren.'' ,,Dat heeft te maken met zijn stem en met zijn ti ming, maar ook met wie hij is. En daarom zal zijn waarschuwing ook impact hebben, denk ik. Er zijn weinig men sen ter wereld die de afgelo pen decennia zoveel plekken op aarde hebben bezocht, die zoveel na tuur hebben gezien. Wei nig mensen hebben zo van dichtbij meegemaakt hoe die natuur onder druk staat of al vernietigd is. Hij is al zestig jaar de wereld aan het rondrei zen en laat iedereen die hele mooie natuur zien. Op dat laatste is hij weieens aange vallen, dat hij alleen maar de mooie kanten laat zien. ,,Dat heeft hij op de laat ste klimaattop in Polen al gedaan en dat doet hij nu dus op deze manier. At- tenborough heeft recht van spreken omdat hij zoveel heeft gezien. Hij heeft ook de kracht en het herstellend vermo gen van de natuur gezien maar hij heeft de natuur er ook aan zien gaan. Weinigen hebben de to taliteit en het overzicht. Combineer zijn charisma als presentator met zijn enorme inhoudelijke kennis en je begrijpt waarom zijn woorden nu meteen al zoveel lading krijgen. En terecht. Dit is een periode waarin de natuur zwaar onder druk staat.'' dinsdag 16 april 2019 -David Attenborough David Attenborough. foto bbc Filmer David Attenbo rough reikte in Arnhem ooit de Future for Na ture Awards uit aan drie jonge natuurbescher mers. Hij werd ontvan gen door Alex van Hooff, de directeur van Burgers' Zoo, die Atten- borough vaker heeft ontmoet. Waarom loopt bijna ie dereen met hem weg? Waarom zou hij nu plots zijn zor gen willen delen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11